Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suport cric Kadjar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
Himera
Salutare!Am achizitionat anul trecut un Renault Kadjar din Germania,1.6dci 4x4.In portbagaj in loc de roata de rezerva avea un suport din spuma cu sculele in caz de pana:cheie,carlig,triunghi,vesta,etc.De asemena un compresor mic de 12V si un tub cu pasta Continental care astupa cica gaurelele in caz de cauciuc gaurit.Ajuns acasa am cautat si achizitionat o roata de rezerva slim originala Renault Kadjar care am pus-o in locul suportului de spuma.Problema e acum ca sculele nu am unde sa le mai pun:cric,coarba,cheie,carlig.Interesandu-ma pe Google am vazut ca cele care vin cu roata de rezerva au in jurul ei 2 suporti de spuma in care se pun sculele mentionate mai sus.Problema e ca nu gasesc in nici un chip.Nici la reprezentanta,zic ca nu le apare in program s.a.m.d.Aveti idee,stiti,aveti asa ceva?Atasez niste poze cu ce avea masina si ce ar trebui sa aiba cand are roata de rezerva.[attachmentid=1628114210] [attachmentid=1628114211] [attachmentid=1628114212]
bgd2018
Incerca la un dezmebrator de automobile ! Sigur gasesti ce te interesaza.
Himera
Nu sunt multe la dezmembrari.Am cautat de mi-a venit acru si nimic.
einstein1984
schimba reprezentanta, aia nu-si gasesc propriul fund cu ambele maini
[attachmentid=1628114219] [attachmentid=1628114219]
Himera
Am gasit tocmai in afara tarii SH dupa ce am stat toata ziua sa caut.Am sa pun poze si cu codurile de pe cele 2 buc. Poate o sa mai trebuiasca cuiva.

Multumesc einstein1984 si bgd2018 ati fost de un real ajutor.
janos
Pret?, link?, a se considera ca nu va fi reclama...ca si eu vreau sa trec la rezerva normala.
P.S. poate fi si in PM. Multumesc.
Acum cautand dupa coduri zice ca:
849758362R s-a schimbat in 849752306R iar
849754924R s-a schimbat in 849759231R.
Himera
QUOTE(janos @ 19 Feb 2020, 19:54)
Pret?, link?, a se considera ca nu va fi reclama...ca si eu vreau sa trec la rezerva normala.
P.S. poate fi si in PM. Multumesc.
Acum cautand dupa coduri zice ca:
849758362R s-a schimbat in 849752306R iar
849754924R s-a schimbat in 849759231R.
*



Nu pot da PM pt.ca inca sunt mic biggrin.gif .Trebuie sa mai am posturi cica.Referitor la pret acesta variaza.Am gasit si ansamblul cu 30E.L-am gasit si pe bucati cu cate 40GBP cu toate sculele in el.Da un Google direct pe coduri si vezi pe parcurile de dezmembrari din Europa.Verifica Ebay.Sau poate ai noroc la reprezentanta.Eu nu am avut.
iulian.bisty
Am cautat si eu roata de rezerva, de Kadjar(a mea e Bose) si de Qasqai dar nu imi intra in niciuna subwooferul. Am probat de Duster se potriveste si la butuc, intra si subwooferul, dar e inalta si atinge in acele doua segmente ce formeaza acel pod din portbagaj
nicu suciu
La Kadjar facelift este roata de rezerva normala si subwooferul pe ea.
Rimio de Vassur
De cind? E rezerva de dimensiuni reduse. La varianta bose are kit de reparatie, fara roata de rezerva.
Ma indoiesc ca incape o roata de dimensiuni normale in spatiul ala.
daniellu
Bataie maxima de cap pentru ce ? Stai la tara ? Ca analiza : ultima pana cand ai avut-o?
Anvelope bune si mergi fara probleme. La masina asta sigur ai sistem de monitorizare a presiunii in pneuri, mai mult de un compresor nu-si are rostul in portbagaj.
nicu suciu
Eu am roata de rezerva de dimensiuni normale si subwoofer in ea.
alexpslr
Depinde de noroc.
Eu am avut doua în 3 ani. La una am luat ceva(cui/surub) pe autostrada la 140km/ora. Roata s-a dezumflat complet în vreo 10 secunde. Era o gaura de 3-4 mm. Fără roata de rezerva plecam doar cu platforma, adică multe ore pierdute și bani, dacă nu ai Asistenta gratuita. Din fericire atunci am ajuns repede și am făcut pana.
La a doua, am luat în București un surub. Ala nu a zburat din roata și am putut merge asa pana la vulcanizare. Deci degeaba ai cauciucuri bune.
Iar cât am mers cu motorul am adunat o mulțime de suruburi de pe strada.
nicu suciu
eu am pompa mereu in masina
janos
Nu are cum sa te ajute daca patesti ca si colegul in postarea de mai sus.
Eu inca nu am renuntat la achizitie...insa nu am gasit la un pret rezonabil. Pana atunci am invelit cricul, cuiurile, cheia, chiar si pompa in niste carpe sa nu faca galagie. Am mai si plusat cu o chinga toate cele enumerate mai sus.
P.S. pe perioada de iarna mai am si crocodilul smile.gif
nicu suciu
in afara de o situatie,cand cineva era sa intre in mine si ca sa evit am lovit bordura si s-a dus anvelopa,in rest toate situatiile cu pana-cuie,suruburi-le-am rezolvat cu pompa...am mers chiar si o saptamana cu pana...odata eram la muntele rosu in ciucas si cand am venit de pe munte roata lasata de tot,am dat la pompa si nu s-a mai lasat,nu stiu daca a fost intentionat sau nu,dar daca nu aveam pompa eram nevoit sa pun rezerva...sau daca dimineata ma trezesc cu roata pe pana inainte sa plec la servici,dau la pompa,ma duc la servici imi fac treaba si cand ma intorc fac pana...recomand sa fie pompa in masina ca accesoriu,pentru ca de cele mai multe ori te salveaza din situatie.
sisu_stelistul
A mai achizitionat cineva cele 2 piese? Am gasit doar o optiune pe Ebay, dar vad ca sunt dintr-o masina pre-facelift? Merg si la modelele facelift?

La mine acum este ca in poza atasata.
user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.