Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 2.0 dci, 150CP - model cutie de viteze/intretinere
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos > Renault Koleos
Mirel25
Salut! Stiti cumva ce tip de cutie de viteze are koleos motor 2.0, 150 cai ca nu gasesc in carte. De fapt in manual scrie cutie de viteze automata/cutie cu variatie continua fara a spune exact ce am. Apoi, la service Dacia (ca renault nu am aici) mi s-a spus ca nu se schimba uleiul la ea si as vrea sa stiu daca voi ati schimbat, ca prefer sa fac asta decat sa cada cutia mai tarziu.
Cu stima!
espacern
Seria VIN?
cdachiriac
Ukeiul din cutia automata este pe viata, nu se schimba niciodata.
cj98czh
alea sunt povesti vanatoresti ..
Logan80
QUOTE(Mirel25 @ 23 Jan 2020, 16:54)
Salut! Stiti cumva ce tip de cutie de viteze are koleos motor 2.0, 150 cai ca nu gasesc in carte. De fapt in manual scrie cutie de viteze automata/cutie cu variatie continua fara a spune exact ce am.
*


Sa trimiti mail cu o întrebare la service Coasta de est, sau pe pagina lor de Facebook, cu masina, motorizare, seria de sasiu VIN, anul de fabricație si intreaba-i pe ei, ce ulei si cati litri sa cumperi pentru cutia de viteze
xmisterx
Din ianuarie si pana acum o fi reusit sa-l schimbe. smile.gif
Logan80
QUOTE(xmisterx @ 6 Sep 2020, 12:06)
Din ianuarie si pana acum o fi reusit sa-l schimbe. smile.gif
*


Daca te uitai atent, clujeanul a scris mai devreme in topic wink.gif
dandobre
Sunt in concediu pentru 2 săptămâni... Am impresia că de lunea viitoare reîncep
wolfin
QUOTE(cj98czh @ 6 Sep 2020, 08:04)
alea sunt povesti vanatoresti ..
*



Depinde la care viata se refera

A masinii (7-10 ani) sau a poserorului de romb (bipedului)

Eu cred ca aka colegu @cdachiriac face confuzie intre ele..intre vieti.

Omu...bipedu' cat traieste invata ..teoretic.
cdachiriac
Puteți să îmi spuneți și mie dacă se schimbă sau nu uleiul în cutia de viteze automată? (KOLEOS 4x4 150 CP 2012) Aș vrea un răspuns pertinent, documentat, nu un răspuns de la cei care repară mașinile în parcare la mall.
cj98czh
Da, se schimba si exista o procedura stricta de schimbare a lui. Gasesti detalii pe aria Laguna 3
cdachiriac
Mulțumesc mult


26 Feb 2021, 10:44:
Am găsit cum se schimbă, nu se spune și periodicitatea schimbării.
ADaniel90
Am intrebat eu un mecanic de la reprezentanta Renault daca uleiul se schimba sau nu in cutia CVT de pe Koleos - mi-a zis ca oficial nu este inclus in programul de mentenanta, dar ei fac schimbul la cerere si chiar recomanda sa se faca la fiecare 60k km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.