Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sonda lambda laguna2 1.9dci?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
tibi77
bunaziua tuturor.am un renault laguna 2 sin 2001 motorizare 1.9 dci de 120 cai si a inceput sa imi consume cam mult si sa nu raspunda f bine la acceleratie,adica uneori accelerez si reactioneaza dupa 2,3 secunde si atunci imi da o smacitura de ma sperie. ok. am pus 2 testere pe masina si la amandoua imi da o eroare >p0032<.care zice ca ar fi defect incalzitorul de la sonda lambda.pana aici toate bune si frumoase, dar marea mea nedumerire este ca nu o gasesc pe masina. adica stiu cum arata, stiu ca ar trebui sa fie montata pe evacuare,dar masina nu are nici o sonda lambda. A mai patit cineva asa ceva?
DApophis17
Pai e motorizare diesel, nu are sonda lambda. Testerul ala probabil nu e compatibil cu masina asta si iti da niste coduri generice interpretate gresit.
Pentru problema ta cauta pe topic-urile cu EGR, turbina, tubulaturi turbina, debitmetru.
AdR!@N
Din simptome, pare sa fie de la EGR. Pentru proba poti sa ii scoti mufa cateva zile si vezi daca efectul persista.
Cauta pe aici: https://www.reno.ro/Probleme-cunoscute-Laguna-II-t98582.htmlhttps: //www.reno.ro/Probleme-cunoscute-Laguna-II-t98582.html

Doar ca informare: de la Euro 4 in sus si dieselul are sonda lambda.
DApophis17
Eram gresit informat, credeam ca la cele cu FAP este senzor de temperatura, unele avand chiar 2, in zona de evacuare, de la turbina inspre toba. Nu stiu exact unde e sau sunt pozitionati, dar in zona aia. Generic smile.gif. Oricum modelul lui nu are FAP.
tibi77
Mulțumesc pt răspunsuri. Miine o sa încerc sa merg cu mașina cu mufa de la egr scoasa. Chiar îs curios.
DApophis17
Daca e blocat pe deschis, sau se blocheaza pe (intre)deschis s-ar putea sa mearga tot prost.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.