Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: temperatura lichid racire Sandero II 1.5 DCI
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Logan
quinn
Va salut!
Deoarece pe al meu Sandero 1.5 dci/2015, 90 CP achizitionat recent second hand am observat ca nu are posibilitatea indicarii temperaturii lichidului de racire am gasit solutia unui indicator conectat la obd.Dupa conectarea acestuia am constatat ca temperatura lichidului nu trece de max 80 grd C.Am conectat indicatorul si pe un logan 1.4 benzina si acolo temp apei ,uneori sare de 90.Intr-un manual am citit ca la motoarele K9K termostatul trebuie sa deschida la 89 C dar un reprezentant Dacia mi-a spus ca la modelele mai noi temp. nu depaseste 80 C decat in zilele toride. .Dvs. ce credeti de aceasta situatie?
clau166
Din cate stiu modelele mai noi de diesel au termostat de 83 grade. Asta inseamna ca in marea majoritate a timpului cat e cald motorul vei vedea indicata temperatura in jurul a 76-80 grade. Eu zic ca e normal. Dieselul se incalzeste mai greu si mai putin decat benzina.
surube
biggrin.gif E mai bun termostatu de 89 grade ,ala de 83 grade mărește uzura motorului si nu tine mult motoru mai ales daca ai ulei de camion clasa de ungere CJ - 4 ulei pe care îl schimbi si la 50 mii km ulei profesional gen petrocanada duron E 10w40 sau petronas urania LD9 bidon de 5 litri etc plus ca ai căldură mai multă iarna!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.