Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Initializare resetare alarma viper 3903v
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
IonutGligan
Salutari,
Cunoaste cineva initializarea (imperecherea) alarmei viper 3903 dupa ce aceasta a fost decuplata/recuplata la baterie ?

Am dat bateria jos pentru reincarcare pe redresor si dupa reconectare baterie nu mai reusesc sa o initializez cu masina, am uitat pasii desi am incercat diferite moduri cu butonul valet cu usa inchisa sau deschisa etc nu am gasit pasii buni. Pana acum am mai initializat-o dar am uitat efectiv pasii corecti. Asta e... imbatraneste omu... din manualul alarmei nu am gasit pasii corespunzatori...

Alarma foloseste cheia masinii, e pe CAN magistrala.
sebiang2001
Scoate siguranta alarmei si dupa cateva secunde o bagi la loc , incuie si descuie masina .
IonutGligan
Am incercat de mai multe ori cum ai zis degeaba nu merge... e totusi cumva legat de butonul valet dar nu mai stiu pasii... trebuie cu usa deschisa sau inchisa, cu contactul pus sau nu, apesi butonul valet dupa ce pui siguranta cat si de cate ori etc etc astea sunt combinatiile dar nu mai stiu ordinea lor.
kiki27
Vezi in manualul atasat
IonutGligan
In manual nu sunt specificati pasii am spus inca de la inceput...
mircea2012
Are cineva procedura de resetare a alarmei Viper 3903v? I-am scos alimentarea și nu mai reușesc să o activez.
Mulțumesc anticipat.

Si totuși solutia este in manual la pagina 22 cu titlul inițializare.
Pe intelesul tuturor se procedează în felul următror:
1. Se scoate siguranta alarmei (eu n-am identificat-o și ca atare am scos borna plus de la baterie);
2. Se introduce la loc siguranța (eu am pus borna plus la baterie), moment in care alarma incepe procesul de inițializare;
3. După aproximativ 10 secunde am pus contactul și ...asta a fost.

În manual sunt explicate și alte situații care pot fi generate în timpul procesului.

Poate nu insistam să descoper procedura dacă la service-ul unde am montat alarma imi rezolva azi problema. Dar era foarte ocupat și mi-a zis să revin într-o zi când are mai puțină treabă. Omul altfel super de treabă, fiindcă acum vreo doi ani mi-a rezolvat problema pe loc și mi-a și arătat ce a făcut. Dar... eu am uitat.

Sper să fie de folos.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.