Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrerupator frana
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
RobyR
Buna Seara grup. Am achizitionat de curand un Laguna 3 2.0T pe benzina cu cutie automata si am observat ca dupa ce las frana masina nu pleaca cum ar fi normal. Am tot testat-o si abia dupa ce s-a lasat intunericul am vazut ca de fapt nu se stinge stopul de frana, sta aprins tot timpul chiar si cand nu tin apasat pe frana. Am schimbat intrerupatorul. O vreme a functionat bine, dar acum iar face figuri. Vreun sfat ce sa mai verific sau daca a mai patit cineva la fel?


BigDaddyAdy
Ce inseamna ca nu pleaca cum ar fi normal? nu se misca masina de pe loc?
Ce intelegi prin "dupa ce las frana"? Iei piciorul de pe frana? Nu cred ca ar trebui de la senzorul ala sa iti ramana masina infranata.
O diagnoza ce zice?
ProfiBv
QUOTE(RobyR @ 14 Sep 2019, 22:25)
O vreme a functionat bine, dar acum iar face figuri. Vreun sfat ce sa mai verific sau daca a mai patit cineva la fel?
*



1 . Ai reglaj pe lungimea tijei de la intrerupator . Apasa pedala , ca sa eliberezi butonul si apoi trage de tija ca si cum ai vrea sa o lungesti . O sa caraie (are niste pinteni de plastic in interior) , eliberezi pedala si arcul ei va face iar reglajul .

2 . Ai lampile spate oxidate si-ti face vreun scurt spre lampa de frana, iti da intoarcere ...

3 . Nu ai clipsat bine intrerupatorul , in suportul lui , sau e defect si asta

Pozitia 7 din atasament.
RobyR
Am rezolvat problema in felul urmator:am luat cele 2 switch-uri si le-am verificat continuitatea cu un multimetru in cele 2 pozitii ale lui.cel original avea ceva in neregula pentru ca imi arata niste valori ciudate.celalalt ba facea contact...ba nu facea.asa ca am scos circuitul din cel nou si l-am bagat in cel original si acum functioneaza perfect.scuze ca am intarziat cu solutionarea problemei dar am fost cam ocupat.toate cele bune 😁
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.