Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Despre cutia de viteze
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
hspinache
In instuctiuni , la pg 2.10 scrie "urmati grila desenata pe nuca manetei si in functie de vehicul , ridicati inelul spre bula manetei pentru a putea trece in marchalier ."

M-am uitat ; nu are si nici nu pare ca a avut vreodata inel de blocare . Si daca este asa , cum se face ca sa fie sigura ?
mars
Daca e cutie cu cinci trepte, nu are inel, presupun ca apesi putin schimbatorul si marsarierul e in loc de a VI-a. Inelul il au cele cu sase trepte, la care marsarierul e langa a I-a.
hspinache
Am inteles .
Dar mi se pare anormal ca nu are protectie . Oricind , din diverse motive , poate apare situatia de confuzie .
In interior , in cutie , pinionul de R se invirte permanent ?
grig1960
Asa este, si eu am ramas mirat cand am vazut prima data la Logan pozitia marche-arriere in loc de viteza a 6-a fara nici un fel de protectie, e cam naspa daca mergi preponderent cu masina cu 6 viteze si dupa aia urci pe una cu 5.
mars
Pai nu trebuie impins in jos schimbatorul pentru R?
grig1960
Nu, este exact in loc de viteza a 6-a.
mars
Imi vine greu sa cred ca nu trebuie apasat levierul in jos pentru R, chiar si in desenul de pe schimbator linia intre R si neutru nu e continua, ca in cazul celorlalte viteze. Oricum, R nu are sincron, nu prea are cum sa intre in mers. Am avut Megane II 1.6 16V si imi aduc aminte ca tot asa era.

[attachmentid=1628108793]
hspinache
Este ceva normal acesta situatie , la toate marcile ?
mnm
QUOTE(mars @ 1 Sep 2019, 11:58)
Pai nu trebuie impins in jos schimbatorul pentru R?
*



Off topic: asa era la Dacia 1300... dar se apasa in jos .... in dreptul treptei a 2-a.
La D 500 (cu schimbatorul in bord) marche arierre-ul era inainte de viteza 1-a...ca la Trabant... din amintiri personale scriu....
busu 12
QUOTE(mnm @ 4 Sep 2019, 19:22)
La D 500 (cu schimbatorul in bord) marche arierre-ul era inainte de viteza  1-a...ca la Trabant...    din amintiri personale scriu....
*


Asa e si la Opel Rekord 20S cu schimbatorul in podea.
La Saviem D795-05, cu schimbatorul la volan e cum zici tu.
papa_mulo
Ma doare capu' ... ati auzit voi pe cineva ca a bagat in mers din greseala in R si a bulit cutia?
Raspuns: nu, pt ca nu se poate, indiferent de masina si de cum e pozitionat R.
silvanu96
discutia era daca are protectie. nu are ,asa ca atentie...
nu se poate baga din aVa in R ,din cauza de nesincronizare, dar daca insisti caraie ingrozitor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.