Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bec faza lunga Megane 4 (schimb)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Alduras
Salutare,

Recent am achizitionat un Renault Megane 4 Zen si as dori sa inlocuiesc becul stock de faza lunga cu unul Philips White Vision Ultra. Stie cineva cum se schimba?
Am incercat sa trag de el (chiar si cu un patent), dar nu se lasa demontat. Alte solutii? Nu merge rotit, impins, etc.
Nu am timp sa merg la reprezentanta cu ea pentru ca mi s-a spus la Dacia ca nu se ocupa de Renault dry.gif ... iar asta inseamna 200 km...

Ceva tutoriale video sau sfaturi ar fi binevenite, multumesc!
RveMO
http://ro.e-guide.renault.com/rom/Noul-Meg...uirea-becurilor

Din cate scriu ei trebuie doar tras. Cred ca e bine intepenit nefiind uzat soclul pana acum. Cam asa e la toate. La unele merge mai usor, la altele mai greu.
Poty
Īnvārti spre stanga si apoi tragi..are un șanț
Ma mir ca n ai tras farul din masina daca ai īncercat si cu patentul
Doamne ferește
jbn
1. De ce ai vrea sa schimbi tocmai becul de faza lunga? Sa se vada flashurile pe autostrada de mai departe? laugh.gif

Ca fapt divers, fratimio tocmai a vandut Clio 3 din 2008 si vreo 200000 Km fara sa fi schimbat vreodata vreun bec de faza lunga. Asta ca sa ilustrez cat de putin e folosita faza lunga la o masina in zilele noastre.

2. Poty, conform manualului de utilizare, trebuie rotit de dulie in cazul becului de faza scurta. Cel de faza lunga vad ca nu trebuie rotit. Poate e gresit manualul de utilizare?!?
Mike959
Interesant si pare simplu,la ce se refera becuri anti UV?

Multumesc
jbn
Presupun ca ultra violete.
meg2s
@jbn: +1
la M2, >240.000 km, +11 ani, becurile originale pe faza lunga...

l.e. @Mike959 becurile cu emisie UV vor exfolia stratul reflex al oglinzilor de-a lungul timpului... Cele fara emisie UV o vor face doar prin caldura degajata biggrin.gif
Exprimarea "anti-UV" e discutabila; becurile alea nu absorb sau nu ecraneaza radiatia UV, ci doar nu emit UV.
hammer
Becuri antiUV, cam toate sunt asa acum, probabil doar cele foarte ieftine nu sunt anti UV acum. Ultravioletele provoaca ingalbenirea si degradarea platicului din care este facut farul. Procesul oricum are loc in mod natural, dar se accelereaza radical daca si becul contribuie la asta :-)
Mike959
Va multumesc mult pentru informatii,la chestia asta nu am fost atent vreodata si deaceea am intrebat smile.gif)

Acum o sa citesc pe ele sau o sa cer informatie cand este cazul!

Eu mi-am pus pe faruri folie transparenta llumar pentru protectie atunci cand am pus pe geamurile laterale si luneta smile.gif
Alduras
Multumesc pentru raspunsuri tuturor.


QUOTE(Poty @ 8 Aug 2019, 22:07)
Īnvārti spre stanga si apoi tragi..are un șanț
Ma mir ca n ai tras farul din masina daca ai īncercat si cu patentul
Doamne ferește
*



Nu se poate invarti... la faza scurta am schimbat usor, dar pe faza lunga nu este la fel. Din aceasta cauza am scris pe forum. Cartea tehnica nu ma ajuta deloc.

QUOTE
1. De ce ai vrea sa schimbi tocmai becul de faza lunga? Sa se vada flashurile pe autostrada de mai departe?  laugh.gif

Ca fapt divers, fratimio tocmai a vandut Clio 3 din 2008 si vreo 200000 Km fara sa fi schimbat vreodata vreun bec de faza lunga. Asta ca sa ilustrez cat de putin e folosita faza lunga la o masina in zilele noastre.

2. Poty, conform manualului de utilizare, trebuie rotit de dulie in cazul becului de faza scurta. Cel de faza lunga vad ca nu trebuie rotit. Poate e gresit manualul de utilizare?!?


Nu merg de obicei pe autostrada si nici nu sunt genul care da flash-uri... sunt la fel de zen ca varianta de echipare, insa lumina galbena ma oboseste groaznic noaptea, iar din aceasta cauza vreau sa fie cat mai alba si sa evit xenon aftermarket.
jbn
Norocosule. Sa ai drumuri unde poti folosi intens faza lunga...
Poty
Nu stiam unde sa le postez, asa ca am pus aici la becuri...
In caz ca interesa pe cineva cum arata farul mai detaliat:))
Led ul in sine care face lumina e pus la baza lupei si cat un varf de unghie, totul e din lupa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.