Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rulmenti spate - unul pe sasiu si unul in tambur?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
deejay4angels
Salutare!

Masina este un Renault Megane Hatchback, an 1999, model BA04. Ieri am demontat un tambur, ca sa verific uzura sabotilor. A iesit foarte greu si am reusit sa-l scot abia dupa ce am folosit o presa pentru extragerea tamburilor. Dupa ce l-am demontat am observat ca o parte a unui rulment a ramas pe sasiu, iar in tambur era camasa acestuia si un alt rulment complet. Am montat totul la loc, roata se invarte normal si nu are niciun huruit sau vreun zgomot suspect, insa mi se pare ciudat. Asa este normal sa fie la demontare, sau rulmentul ramas pe sasiu ar fi trebuit sa ramana tot in tambur? huh.gif

Multumesc!

user posted image

user posted image
b06fcn
In mod normal rulmentul este unul dublu, de aia a iesit asa.
Vallybz
O sa il schimbi in scurt timp...asa mi s-a intamplat si mie smile.gif
deejay4angels
QUOTE(Vallybz @ 9 Jul 2019, 11:40)
O sa il schimbi in scurt timp...asa mi s-a intamplat si mie smile.gif
*


Deci este normal sa se desfaca un rulment, sau ambii trebuie sa stea fixati in tambur?

Am cautat informatii online, am intrebat si la un service auto, dar tot nu am gasit un raspuns. blink.gif
eviltuning
Cred ca cel mai bine e sa il schimb. Eu cand am dat tamburu a iesit intreg. Nu inteleg cum de a iesit asa de greu. Rulmentul e acelasi cu ala de logan 1 fara abs si are codu asta 770120581.
deejay4angels
QUOTE(eviltuning @ 10 Jul 2019, 21:15)
Cred ca cel mai bine e sa il schimb. Eu cand am dat tamburu a iesit intreg. Nu inteleg cum de a iesit asa de greu. Rulmentul e acelasi cu ala de logan 1 fara abs si are codu asta 770120581.
*



Multumesc. Nici eu nu inteleg de ce a iesit asa de greu. Dupa ce fac comanda de rulmenti am sa demontez si roata cealalta, iar atunci am sa vad daca se desface la fel.
stanionjan
Rulmentii sunt buni , sunt doi rulmenti conici , este normal ca unul sa ramana pe ax , daca trageai un pic de el iesea si acela , tu ai scos tamburul greu din cauza uzuri pe care o are , in zona de lucru a sabotilor , asa ca nu mai arunca banii , ca cine stie ce iti mai face si mecanicul , mai ales daca dai si peste vre un ,,meserias"
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.