Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kangoo 1.6 4x4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Kangoo & Renault Vehicule Utilitare
arny_34
Salutare!
Am un kangoo 1.6 4x4 din 2008 si de ceva timp se aude un clinc-clinc in partea din spate.... Masina merge bine, nu bate nimic, nu troncane. Clinketul ala ma dispera, am fost la un mecanic si nici el nu stie de la ce ar putea fi. Mentionez ca zgomotul se accentueaza pe viraje, mai ales pe viraj dreapta, chiar daca este pe liber, banuiam o planetara dar mecanicu zice ca nu ar fi.... sunetul e similar cum ai invartii un cerculet pe o bucata de teava, nici nu stiu cum sa mai explic sad.gif
Poate v-ati intalnit voicu o situatie similara si puteti sa-mi dati un sfat.
einstein1984
pai diferentialul si cuplajul spate la alea e bomba cu ceas, se cam duc de rapa... si nu s egasesc piese separate, e unu nou cu totul.
arny_34
sad.gif zici ca nu se poate repara? pai unul nou cred ca e mai scump decat masina. cunosti un service bun ptr astfel de masini?
einstein1984
pai pana la a repara, mergi la un orice service si pune-l pe elevator sa invarta putin de toti, or sa vada de unde vine zgomotul, poate doar un cap de planetara.
In bucuresti pentru renault nu recomand altceva decat Serus, nu stiu de unde esti tu.
arny_34
Salutare!
Revin cu vesti noi, am fost la alt service si am facut o noua constatare... planetara fata dr burduf spart(partea de la cutie), planetara spate st tot burduf langa grup, dar nu aste sunt problema sad.gif
Am urcat masina pe elevator si am bagat-o in viteza cu frana de mana trasa putin si a inceput sa se auda clinchetul, zgomotul vine din grupul spate, partea unde intra crdanul in grup... plange.gif plange.gif
Mecanicul a zis ca nu stie prea multe pe partea aceasta dar crede ca e pe la vasco-cuplaj ceva defect.
Poate ati mai patit si ma ajutati si pe mine cu ceva informatii, daca se poate repara, cam cat ar costa, eventual un service bun.
Exista vreun cuplaj elastic intre grup si cardan sau ala e in partea de la cutie?
Multumesc anticipat!
arny_34
Salutare!
Problema este sigur de la vascocuplaj, am fost la un service, am lasat-o acolo, ei zic ca au schimbat uleiul din el dar nu au ce sa ii faca...
Problema e ca nu stiu cat ar costa unul nou, a schimbat cineva in RO asa ceva, exista un kit de reparatie?
N-as lua SH, mi-e ca o sa patesc acelasi lucru cu el...
Astept raspuns, orice sfat este binevenit!
einstein1984
383002A000 3945 de euro fara TVA.... intreaba la un dealer, poate iti face o reducere.
cum ziceam mai sus, si la SH daca inca nu e defect va deveni in curand. Lumea nu prea are grija sa uzez pneurile unform la masinile astea si asta omoara cuplajul.
arny_34
Salut, pai mai putin am dat pe masina.... credeam ca exista un chit de reparatie ceva sad.gif
Din ce naiba e facut, zici ca e poleit cu aur, nici gand sa dau atatia bani pe el. Ideea e ca masina are 100k (verificati), prea repede:(

Mie imi trebuie doar vascocuplajul. Piesa cu nr. 14 din fisier.
espacern
Piesa cautata are cod nou 387602A000 sau cod vechi 7701052342 si costa la Renault vreo 6000 lei.
einstein1984
deci de 2 ori iti zic fix ce e e stricat si ce cod are si-mi dai cu ignore.... sa fii sanatos. Nu cred ca merge cituit viscocuplajul, ca nu curge....
arny_34
QUOTE(einstein1984 @ 2 Aug 2019, 07:57)
deci de 2 ori iti zic fix ce e e stricat si ce cod are si-mi dai cu ignore.... sa fii sanatos. Nu cred ca merge cituit viscocuplajul, ca nu curge....
*


Salut, codul pe care mi l-ai dat tu este ptr tot grupul si iti multumesc!
Grupul nu are nimic, l-a desfacut mecanicul, el mi-a zis ca problema este din butoiasu ala/vascocuplaj.
Nu te supara, chiar nu ti-am ignorat mesajele.
einstein1984
Daca ai mecanic care stie sa desfaca un grup si sa schimbe doar viscocuplajul (1400 euro fara tva, cum zice si espacern), ai noroc. Prin reprezentanta nu prea mai sunt in stare sa desfaca si sa refaca o cutie sau grup cum trebuie, ca le schimba cu totul.

Apoi exista sansa ca vascosuplajul ala, desi are referinta... sa nu se gasasca de comandat. piesa exista si la Nissan, la kubistar, poate la aia e mai ieftina.
P.S. daca demontezi cardanul, grupul si planetarele spate masina merge ca 4X2 bine merci....
busu 12
QUOTE(einstein1984 @ 2 Aug 2019, 07:57)
deci de 2 ori iti zic fix ce e e stricat si ce cod are si-mi dai cu ignore.... sa fii sanatos. Nu cred ca merge cituit viscocuplajul, ca nu curge....
*


Einstein1984 sa intri si aici sa vezi cum da cu ignore cand i se zice ce are
http://www.reno.ro/Presiune-mica-eroare-OI...lt-t321393.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.