Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pierdere ulei
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
rackj1981
Probleme pierde ulei patesc a doua oara, simeringul intre cutie si motor sa dus, laguna 3 1.5dci euro 5, in timp de 30000 sa schimbat si iar trebe schimbat, nu stiu ce model sa pus a costat vreo 50 ron si vreo 400 ron🤔 manopera, astept pareri explicatii mersi.
andru1973
adică vrei sa zici ca simeringul de la palier?manopera e normal sa te coste ,trebuie data jos cutia ambreiaj+volanta ca sa ajungă a simering,dar trebuie văzută cauza de ce pierde (înțeleg ca ai mai schimbat odată acel simering)
dacă il schimbi mai scurtează acel arc de la simering (nu mult )dar cit sa strângă un pic mai mult fata de cum la făcut original
rackj1981
Ok mersi de informatie am sai spun mecanicului unde il schimb.
Axel7
Salutare, am niste pierderi de ulei in zona imbinarii cutiei de viteze cu motorul.
Nu imi dau seama dupa culoare daca uleiul este din cutie sau din motor (fiind cel de 2.0T benzina, uleiul este curat cand ma uit pe joja), iar pierderile sunt nesemnificative, gasind o mica pata sub masina dupa multe luni de stationare, uleiul strangandu-se in scut si apoi picurand pe jos.

Reviziile le-am facut la reprezentanta, iar mecanicul (un cunoscut) a spus sa nu-mi fac probleme, caci pierderile sunt mici, insa poate a mai patit cineva asta si ma poate ajuta cu o parere.

Initial m-am gandit ca pierderile sunt din cutie, dar am fost nevoit sa mai completez cu ulei de motor intre schimburi (cam 500 de ml la 10k de km / 1 an) si ma gandesc, totusi, ca poate fi ulei de motor.

Cutia schimba bine, rareori mai smuceste, insa m-am programat la Serus, pe Timisioara, la schimb de ulei cutie de viteze. Masina are 120k de km si face 12 ani la iarna.

Am atasat si o imagine cu locurile in care se strang picaturile de ulei:

[attachmentid=1628118131]
Logan80
Se pune simering bun, nu ieftin
https://www.epiesa.ro/simering-arbore-cotit...deps-900203661/
Mecanicul initiatorului sa mai puna mana pe o carte de mecanica despre motoare mai intai.
Schimba mecanicul.

Pentru Axel7, simeringul acesta iti trebuie, la 2,0T
https://www.epiesa.ro/simering-arbore-cotit...deps-901000513/
Axel7
Multumesc pentru raspuns, am decis sa o las asa si sa nu-mi bat capul.
Manopera pentru operatiunea de dat jos a cutiei este de la 1000 de lei in sus, cel mai mult ajungand la 1800, dupa ce am intrebat la 3 service-uri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.