Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: FURTUN SENZOR PRESIUNE FILTRU PARTICULE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
iust79
Buna ziua,
am un renault grand scenic 3 (1.5dci, 110cp, 11.2013).
Mi s-a fisurat furtunul care leaga filtrul de particule de senzorul de presiune (5cm de furtun). De la piese auto mi-au zis ca il pot aduce doar cu conducta. Impreuna sunt 650 de lei in 2 saptamani. Am gasit un furtun de la vasul de expasiune de logan (rezistent la presiuni inalte - bk56014 cu insertie textilă).
ar merge sa folosesc din el ca sa inlocuiesc furtunul stricat?
daca nu, imi puteti spune cam ce fel de furtun as putea cumpara (la metru) care sa se incadreze in cerintele de acolo?
am vreo sansa sa gasesc furtunul respectiv separat?
Multumesc.
ProfiBv
Este mai important sa reziste la temperatura mare,
decât la presiune.
iust79
Corect. de aceea si intreb, nu cumva sa fac vreo prostie.

7 Mar 2019, 17:18:
nu sunt sigur daca s ar potrivi acesta:
https://www.pieseauto.ro/furtune-apa/furtun...m-84623007.html
yocozoro
eu cred ca si furtun de motorina rezista!
ProfiBv
QUOTE(yocozoro @ 8 Mar 2019, 20:06)
eu cred ca si furtun de motorina rezista!
*


"Crezi " ca producatori sunt prosti de pleaca cu teava lunga si apoi o bucata scurta de furtun ?
La regenerare in FAP se depasesc 500 grade . Zona adiacenta se incinge gospodareste !
Exclus furtun de motorina !
yocozoro
eu nu cred ca zona aceea se incalzeste ! la ce colier are nu e nici presiune nici temperatura! la 500 grade nu rezista cauciucul ori de care ar fi!
iust79
Am folosit pana la urma un furtun cred ca de butelie. Am pus poza. Ca textura si aspect e aproape identic cu ce am avut acolo. Cel original parea sa aiba si o usoara insertie textila pe mijloc. Deocamdata se comporta excelent. Nu se incalzeste foarte tare. Dupa cativa km mi -a disparut si eroarea din bord.
Daca in viitor apar probleme, o sa revin cu actualizari.
Magic4Ce
My friend, decât să dai 650 lei mai bine schimbi un furtun pe lună și tot nu ajunge la banii ăia nici în zece ani. radmasa.gif
yocozoro
la 650 era cu senzor cu tot!! astia de la magazin de piese numa sa vanda orice oricui !
ProfiBv
Un piesar bun știe și alte mărci de la care sa recomande un furtun de senzor FAP , mult mai acceptabil că preț ,sau cel puțin vinde doar furtunul , nu și senzor sau țeavă cu totul .
Biggerdaddy
Salut!
Unde este poziționat senzorul de presiune filtru particule?...Am o problema "Check injection+martor service" fără ca funcționare motorului sa fie afectată...e posibil sa am aceiasi defecțiune. Grand Scenic 3, 1.5 dci, 110 cp.
Multumesc...zi buna!
hribanconstantin
QUOTE(iust79 @ 8 Mar 2019, 21:06)
Am folosit pana la urma un furtun cred ca de butelie. Am pus poza. Ca textura si aspect e aproape identic cu ce am avut acolo. Cel original parea sa aiba si o usoara insertie textila pe mijloc. Deocamdata se comporta excelent. Nu se incalzeste foarte tare. Dupa cativa km mi -a disparut si eroarea din bord.
Daca in viitor apar probleme, o sa revin cu actualizari.


Salut, iust78!

A ținut furtunul pe care l-ai pus? biggrin.gif
MadalinNicolae
A rezistat furtunul?
iust79
a rezistat cam un an, un an jumate. apoi cand m-a lasat, am mers la un service si mi-au pus ei tot ceva improvizat, luat de la altceva, care il am si acum (eram in concediu cand s-a intamplat).

ideea e ca rezista, dar ar fi bine sa il schimbi mai des decat l-am tinut eu ca sa nu te lase pe undeva departe de casa...
Dadi_T
Fraților, 80 de lei nu e un capăt de lume, chit că e doar un furtunaș de 10 cm. E mai bine să te duci te atâtea ori în service sau să te lase printr-un concediu?!
Mai ales că, în funcție de motorizare, plătești manoperă de ți sar capacele. La k9k 837 ai de desfăcut o grămadă ca să ajungi la furtunașul ăla.
iust79
normal, daca il gasesti cu 80 de lei, nu are rost sa te carpesti.

problema la mine atunci a fost ca nu am putut sa il gasesc sa il cumpar. si la magazinele de piese auto pe unde am mers si la service dacia/renault, mi-au spus ca acel furtunas de 10 cm nu poate fi cumparat separat ci doar impreuna cu piesa de care era atasat si asta insemna atunci vreo 600/700 de lei.

de pus furtunasul nu a fost greu, nu mai sunt singur, dar cred ca nu am demontat ceva complicat/sau chiar nimic, si cam in 20/30 min l-am inlocuit. prima data am facut-o eu acasa, a doua oara la acel service si cred ca am lasat vreo 50 de lei.

daca acum poti sa il cumperi pe cel original si costa doar 80, n-are rost sa te mai complici...
Dadi_T
Ok, știu că sunt și alte variante la 1,5 dci unde senzorul și furtunul sunt la vedere și foarte ușor de umblat. La mine ai desfăcut toată tubulatura turbo pe sub parbriz și pe la roata dreapta.
Cu siguranță furtunul nu vine împreună cu alta piesă. Are și cod de produs al lui separat.
Matei_George
Știe careva dacă nu e original senzorul de presiune gaze sunt probleme?
Adică trebuie sa-l schimb dar cel original e foarte scump, mă gândeam ceva între.
Poate a mai schimbat cineva ?

16 Sep 2023, 16:04:
Știe careva dacă nu e original senzorul de presiune gaze sunt probleme?
Adică trebuie sa-l schimb dar cel original e foarte scump, mă gândeam ceva între.
Poate a mai schimbat cineva ?
Dadi_T
Unde ai căutat? Eu am pus pe original și a fost diferență de doar vreo 50 de lei față de alți producători.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.