Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio 3 1.6 - curea sau lant?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
ema1987
Salut,

Vin si eu cu o intrebare la voi, am luat din Germania un clio 3 2007, 1.6 16 v, proprietarul m-a asigurat că distributia e pe lanț. Altfel n-aș fi condus 2000 de km fara un istoric al distribuției.
De cateva zile, toată lumea si-a dat cu parerea: am carcasa metalică deci înăuntru e lant, după seria motorului, toate astea au curea.
Toate parerile astea au fost haosate si prin service -uri, nu doar printre prieteni smile.gif)
Una peste alta m-am decis să cumpăr kit cu curea, dar pana luni cand in sfarsit vor desface carcasa minunata de metal, cei de la service nu sunt convinși că nu e lant înăuntru.
Dacă e curea, inseamna ca am minunata cifră de 125 mii km conduși cu cureaua originală, ceea ce e...Nu mai zic nimic.
V-am atasat si poze, voi ce ziceți?

Thx
pishky
cred ca e motorul de pe megane / logan etc - deci curea.
espacern
Carcasa de la distribuția antrenata prin curea mai jos....și este din plastic nu din metal.
Ceea ce se vede in poza și pare metal este parte din sistemul de prindere al motorului pe caroserie.
Dacă cauți pe forum cu ajutorul funcției de cautare gasesti răspuns la multe nedumeri ulterioare....aici se inchide!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.