Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geam dreapta fata nu mai functioneaza
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Alin1984
Salut tuturor.
In urma schimbarii unui bec la numerele de inmatriculare,am ars siguranta pentru toata partea dreapta a masinii.Siguranta a fost inlocuita cu succes,totul este functional cu exceptia geamului dreapta fata.Mentionez ca butonul nu mai este iluminat ca toate celelalte,am cumparat 3 noi pana acum si nici ele nu lumineaza,curent pe mufa lui imi vine,cel putin asa a masurat un prieten.Am testat inclusiv mufa de intra in motoras care primeste la fel curent,cred ca 8.5 din cate am inteles.Geamul efectiv nu pleaca.Unde gresesc?
Nu stiu cum pot proba motorasul pe direct,nu stiu la ce mufe sa ma conectez sau ce procedura trebuie.
Am neovie de acel geam neaparat.Nu inteleg de ce nu lumineaza butonul.
Exista oare mufa,siguranta,releu ceva despre care nu stiu?
Nu mai pot dormi noaptea de acel geam.A functionat perfect.
PS: nu functioneaza nici de la panoul de comanda de la sofer.
Va rog sa ma ajute cineva.Exclus intrarea in service,ma aflu in afara tarii cu masina iar preturile de reparatie depasesc cu mult valoarea ei.
Megane 2 facelift 2006, 1,5 dci 106 cp 6 trepte.
cosmin&b
Verifica actuatorul in prima faza. Pune-l pe cel din stanga-fata (care stii ca e bun) in usa din dreapta, si vezi daca geamul merge de la butoane.
Asa vei sti daca e de vina actuatorul.
Daca nu merge cu actuatorul bun, atunci trebuie cautat un SC pe undeva.
Daca ai vreun fir intrerupt, e mai nasol. Il gasesti greu singur, fara electrician
zmyl3
Cel mai probabil ai ars siguranța de sub volan, e de 20-25A dacă mai țin bine minte. Verifică-le pe toate și schimb-o pe cea arsă și Voila. Succes !
Alin1984
Astazi am cumparat spray de contacte,am desfacut mufa ce intra in caroserie si am curatat minutios,daca se poate numi asa.Am conectat inca un buton nou,am reintrodus sigurante noi,desi erau amandoua functionale,si voila...nu functioneaza deloc.Ramane cu acel actuator,desi sper sa nu greseac cand spun ca te referi la acea piesa de este atasata de motor,in care intra mufa de alimentare.Vad ca pe internet este un 20 euro bucata.

30 Nov 2018, 17:12:
Sper sa fie aceasta piesa,la ceea ce va referiti ca actuator
Alin1984
Salutare tuturor,am rezolvat problema geamului din dreapta.Nu a fost nici un motor ars,nu a fost niciunul din cele 5 butoane cumparate,ci mufa de alimentare a motorasului,doua dintre acele lamele din interiorul ei erau rupte.Am comandat kit de reparatie si totul merge de minune.
Va multumesc de ajutor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.