Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jenti otel
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
matieziko
Buna !O rugaminte am si eu :as avea nevoie de o pereche de jenti de tabla cu senzori presiune pe 17" pt. kadjar life 2018,Ma poate sfatui cineva? Multumesc anticipat!
alexpslr
Ti-ar trebui ceva de genul : R17 7 5X114,3 ET40
Cele mai apropiate pe care le-am găsit pentru tabla sunt ALCAR STAHLRAD 9006 R17 7 5X114,3 ET37 dar după cum poți vedea offset - ul (ET) e cu 3 mm mai mic. Nu știu dacă influențează asa mult, cel mai bine ceri o părere avizata. Poți sa ceri o oferta de la o reprezentanta și vezi ce specificații îți dau și ei.
O varianta de aliaj (100 lei mai scump dar aparent cel mai ieftin) e DEZENT RB TRBY0BP40 R17 7 5X114.3 ET40 care are fix caracteristicile din Certificatul de Conformitate (al meu - dar ar trebui sa fie la fel la toate mașinile).

Pe astea pui cauciucuri 215/60 R17.

Pentru senzori, cea mai buna oferta pe care eu și alții de pe forum am gasit-o, e de pe olxi. Merg foarte bine senzorii și sunt modelul original.

Dacă vrei mai multe detalii spune.

PS un Admin poate muta conversația în topicul Jante Kadjar? Merci.
cj98czh
Oare topicul asta nu era suficient de vizibil si de mare?

https://www.reno.ro/Jante-Kadjar-t297828.html

matieziko
Apreciez mult! Multumesc ,,alexpslr,,
Mihnea2012
Cum se scrie corect?
a) genti;
b)geamantane ;
c) jante ;
d) jenti.
Remicade
JÁNTĂ, jante, s. f. Partea exterioară periferică a unei roți de autovehicul, de bicicletă etc., construită astfel încât să permită montarea pe roată a unui pneu. ◊ Expr. A rămâne (sau a fi) pe jantă = a) a avea cauciucul dezumflat; cool.gif (fam.) a rămâne fără bani, a fi lefter. [Var.: geántă s. f.] – Din fr. jante.[1]

Forma de pl. jenți (utilizată pe scară largă, prin contaminare de la geantă, genți) este greșită.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.