Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire motor Renault
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
kosty40
Am si eu o intrebare
Am un Renault trafic cu motor benzina 2.0 16V cod motor F4R 720
S-a defectat motorul si vreau sa il inlocuiesc,dar problema este ca nu gasesc acest tip de motor
Am gasit F4R 740 dupa un Megan care seamana foarte mult
Diferenta este ca al meu nu avea fulie defazoare si acesta are fulie defazoare
Cum se poate face ca s a il montez pe celalalt care are fulie defazoare?
golfy03
Daca motorul de Trafic nu are defazor atunci ar trebui sa cauti de pe Megane 1/Scenic 1,alea sunt cu fulie fixa.
espacern
QUOTE(golfy03 @ 9 Nov 2018, 14:24)
Daca motorul de Trafic nu are defazor.....Scenic 1,alea sunt cu fulie fixa.

Pe RX4 motorul 2.0 este cu defazor...și cel mai bine caută EXACT motorul montat de origine altfel arunci bani!
golfy03
Da,RX4 e cu defazor,dar Scenicul normal nu cred,numai ca is cam rare.
Dar ca idee ce a patit motorul tau?Poate s-ar putea repara.
espacern
Sunt si Megane/Scenic "normal" cu motor 2.0 cu defazor....chiar dacă nu crezi tu!
De aici și sfatul ca cautatul motorului SH sa fie făcut după specificațiile fabricantului...nu altfel.
golfy03
kosty40 da-mi seria masinii sa fac cateva investigatii dupa codurile de piese si iti zic ce ai putea pune in caz ca nu gasesti exact motorul pt Trafic,ceea ce este destul de greu dat fiind faptul ca sunt foarte rare Traficuri cu motorul asta.
Si ce anume este defect la el?
kosty40
QUOTE(golfy03 @ 9 Nov 2018, 15:43)
kosty40 da-mi seria masinii sa fac cateva investigatii dupa codurile de piese si iti zic ce ai putea pune in caz ca nu gasesti exact motorul pt Trafic,ceea ce este destul de greu dat fiind faptul ca sunt foarte rare Traficuri cu motorul asta.
Si ce anume este defect la el?
*


Are 2 cilindri zgariati si axele cu came gripate
busu 12
QUOTE(kosty40 @ 18 Mar 2019, 19:16)
Are 2 cilindri zgariati si axele cu came  gripate
*


Se poate reface in bloc cilindrii zgariati.Mergi la un centru de rectificari blocuri motor si chiulase. Te rezolva
Din ce oras esti?

Uite si motor de espace 2,0 f4r https://www.pieseauto.ro/motor/renault/espa...-611596790.html
einstein1984
si la rar cum faci, ca treci de la 120 de cai la 140 sau peste?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.