Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu imi mai merg geamurile pe spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Adi_iani
Salut,am o problema cu Megane.ul meu,nu imi mai merg geamurile pe spate,si geamul de la sofer merge in etape,sacadat
b0er
reseteaza-l pe cel de la sofer tinand apasat pana la cat in jos si ridica-l tinand apasat la fel la maxim
fani-tecuci
Geamurile se reinitializeaza (ca sa nu mai mearga sacadat), ducandu-le la maxim in oricare pozitie (sus sau jos), si tinand butonul apasat lung (3 secunde) in aceeasi pozitie in care e geamul (sus sau jos).
Acest lucru apare atunci cand ai intrerupt alimentarea electrica (ai scos macar o borna), intrucat calculatorul de habitaclu (UCH), uita pozitia in care e geamul.
In cazul tau cu geamurile din spate, cel mai probabil e dusa siguranta (e una singura ptr ambele geamuri spate sub volan, stanga)
Daca nu e siguranta, scoate scaunul soferului (trebuie sa desafaci 4 suruburi cu torx pe sina scaunului), dupa ce in prealabil ai desfacut mufa ABS a scaunului care se gaseste sub acesta (trebuie sa tragi de o parghie ca sa desfaci mufa). ar fi bine in prealabil sa scoti borna plus a bateriei (sa nu declansezi vre-un airbag)
Dupa ce dai scaunul afara, in spatele lui, sub mocheta ai sa gasesti o mufa imensa , curat-o. Ca un indiciu, ca sa-ti dai seama rapid daca e de la mufa respectiva, nici lampile din usile spate (in partea de jos) nu functioneaza
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.