Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie de viteza "scurta" vs "lunga"
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Danilescu Gavril
Am cumparat un Megane 2 break, 2007, 1.6 16V si la 3000 tot./min are 100 km./h.
As vrea sa schimb cutia cu una mai "lunga".
Cum procedez?
Unde gasesc una sa se potrivească?
Ce sfaturi imi dati ?
mnm
Cu ce viteza maxima ai de gand sa rulezi / sau ai prins ocazional pe autostrada de cand ai masina in treapta 5-a ?
Daca vrei pentru economie de carburant turatia de cuplu maxim la acest motor este 4200 rot/min.
horhel
la viteza aia si la turatiile alea ai consumul intre 5,5-6 %
nu tre sa schimbi nimic, vrei consum mai mic iti iei diesel
daca faci drumuri lungi si mergi pana in 110km/h poti sa scoti consum de 6% (testat cu 4 persoane+bagajul aferent)
Mr_X
Tine-o liniștit la 3000 nu are nici pe dracu', de-abia se dezmorțește la turația aia. Nici eu nu eram obișnuit când am luat-o și aveam impresia că ar trebui a 6-a la 130 km/ora, dar mi-a trecut repede. Singurul câștig pe care l-ai avea este zgomotul, în detrimentul puterii. Ca să-ți faci o idee cam ce ai pierde, dă-i a 5-a pe la 85-90km/h și încearcă să depășești ceva. Însă ai grijă să nu vină nimic din față, pentru că o să fie o depășire luuuungă smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.