Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare plăcute frână
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Safrane,Velsatis,Avantime si Espace
cgeu3967
Buna tuturor

Vreau sa schimb plăcuțele de frână pe spate, au trecut de jumătate din grosimea inițială.
Știe cineva daca am nevoie de tester ca så retrag pistonasele de tot în etrier sau e destul să las frana de mana necuplata și restul prin varianta clasica rotite și apăsare pistonas ?
Am făcut treabă asta acum 4 sau 5 ani dar am uitat, pur și simplu nu-mi mai amintesc...

Am cumpărat plăcute Japan parts. Am vrut placutele cele mai noi.
Sunt ok? Ce părere aveți?
lepadatu_alexander
Din cate am observat ultima data cand mi-au fost schimbate placutele de frana spate, a fost suficient să nu fie blocată frâna de mână și cu cheile aferente etrierelor s-a rotit pistonașul pana la capăt, s-au introdus noile plăcuțe și s-a reintrodus etrierul la locul său.
cgeu3967
Mulțumesc.
cj98czh
QUOTE(lepadatu_alexander @ 5 Aug 2018, 22:08)
s-a rotit pistonașul pana la capăt, s-au introdus noile plăcuțe și s-a reintrodus etrierul la locul său.
*




Sa nu te mai duci la aia daca doar atat fac ... nu curata, nu greseaza, nu verifica ... sunt amatori ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.