Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Hill Start Assist - Kadjar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
Remicade
Nu ca as avea vreo problema cu plecatul din rampe ca n-am dar cum functioneaza dracia asta ? Am facut un experiment azi si nu s-a oprit masina in rampa ptr 2-3 secunde cum ar trebui teoretic. Eu am versiunea Life si spune ca ar avea asa ceva.
romeo_id
Cat de inclinata e rampa? din ce am observat eu, la mine, se activeaza doar de la o anumita inclinatie in sus. Daca unghiul de inclinatie e prea mic sistemul nu se activeaza, cum e si normal. Problema a mai fost discutata pe forum.
Remicade
10-15 grade cred ca avea, o sa dau cu search.
cj98czh
Ia apasa o data pe frana mai tare inainte de a o lasa .... daca nici asa nu sta ori nu ai ... ori ai o problema ...
romeo_id
La inclinatia aia ar trebui sa fie suficient sa se activeze. Dupa cum zice si colegul de mai sus, incearca sa tii pedala de frana apasata mai tare, inainte de a-i da drumul. Vad ca multe lume se plange ca functioneaza cu intermitenta. Si la mine pare sa se activeze doar in anumite conditii de drum / trafic, dar niciodata nu am stat sa testez. Nu m-a deranjat, ma descurc usor fara HSA.
vvede
La masinile cu care am mers eu HSA (hill start asist NU hold) functiona in felul urmator:
- masina in rampa (botul mai ridicat decat spatele), se cupleaza tr1 si masina ramane nemiscata ~2 secunde. Daca debraiezi frana e eliberata automat.
- masina in panta (spatele mai ridicat decat botul), se cupleaza R si masina ramane nemiscata ~ 2 secunde.
Pe scurt HSA nu permite sa o iei invers fata de cum vrei tu - in spate daca tu esti in tr1 in fata daca tu esti in R. Bineinteles panta trebuie sa fie cat de cat.
Easy smile.gif
Dragd
Asa este si la Kandjar, doar atunci cand vrea el...nu i-am inteles logica de activare nici in 2,5 ani de utilizare. Asa ca am ajuns la concluzia ca se pune cand vrea el.
vvede
Scuze @Dragd, dar la masinile din semnatura mea HSA se activeaza cum am zis.
Atentie insa la gradul de inclinare al pantei. (Daca panta nu e foarte mare HSA nu va intra insa masina poate aluneca in directia inversa fata de cea dorita.)
ethical
la mine intra mereu cand sunt in treapta de viteza (1 sau R) si frana apasata.. ridic piciorul de pe frana si masina nu se misca pentru ~3 secunde
Remicade
Inseamna ca n-am facut bine, in acelasi moment in care am bagat in treapta 1, am lasat ambreiajul si am apasat acceleratia.
Remicade
Repetat azi experimentul, intr-adevar cum o bagi in I-a ingheata cateva secunde deci merge functia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.