Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Identificare subansamblu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
Daniel-Mircea
La Megane I din 2002 cu motor 1.6 16v am constatat ca suportul unei piese de forma unui rezervor s-a rupt. Piesa se afla in compartimentul motor, in partea dreapta, in spatele farului. Este conectata la doua furtunuri dintre care unul se conecteaza undeva la carcasa clapetei de aer si mai are si o conexiune electrica. Puteti sa ma ajutati sa identific piesa respectiva ?

Multumesc
R19/16v
Canistra cu carbon.
espacern
Cum piesa noua costa 600 si una SH 150 trebuie sa-ti confectionezi din tabla un alt suport identic....asta daca canistra/supapa nu este deteriorata.
Gabriel-Iulian
Aveti idee ce e piesa asta (burduful din poza, de la ce piesa este) si de unde ar putea ajunge ulei acolo?!
Treaba e ca am vazut ca bara de rigidizare (nu stiu exact daca asa se numeste) pe partea pasagerului din dreapta e toata plina de ulei.

ALEXunder
Pare a fi spart burduful de la planetara.
Gabriel-Iulian
Nu este. Ala e mai langa roata.
xmisterx
Ala e burduful de la caseta de directie si sigur e plin cu ulei de servo scurs din caseta pe la semering. In curand o sa ai mari probleme cu caseta de directie.
Gabriel-Iulian
Pai daca era ulei de servo nu trebuia sa mi se goleasca si recipientul acela unde se pune uleiul de servo? Ala e tot la maxim.
Treaba e ca am si niste batai cam pe partea dreapta as spune, se aude dupa ce merg cu masina vreo 20-30 de minute, dar nu se aud doar in mers, se aud si daca coboara/urca pasagerul dreapta in masina, cu motorul oprit. Am schimbat bucse bara stabilizatoare, arcuri, flanse, rulmenti, amortizoare si tot nu am scapat de acele batai.
In cazul in care e de la semeringul acela, se poate repara ceva sau e nevoie de o noua caseta de directie? Intreb ca sa stiu la ce sa ma astept cand ma duc la service.
xmisterx
Uleiul ala sa adunat in timp acolo, probabil ca in borcan sa tot completat la nivel daca desfaci burduful de acolo ai sa vezi cat ulei curge jos, caseta se poate repara, inlocuit bucsi si semering la u service care repara casete de directie.
Gabriel-Iulian
Am masina de ceva ani, nu am umblat la uleiul de servo. Scuze, dar in timp ce ai scris tu, eu editam la post. Posibil de la caseta sa fie si bataile de care zic in postul de mai sus?
Gabriel-Iulian
Ai avut dreptate, imi pierde caseta, e aproape dusa. Nu bate la viraje (momentan), dar curge ulei de servo pe acolo.
Cunoaste cineva vreun service in Bucuresti unde se reconditioneaza casete si le si monteaza?
Vallybz
trami la intrare in Targoviste wink.gif
felixneagu
Nu cumva este burduful de la iesirea din cutia de viteze?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.