Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Troznesc usile Clio 3 ...?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
sacosmin
La inchidere sau descbidere se blocheaza usile si scot un sunet de parca se rupe ceva acolo Renaut Clio 3 . Mentionez ca am incercat sa gresez dar nu reusesc sa ajung in acele mecanisme sferice de unde cred ca vine blocajul usilor.Multumesc pt.ajutor
75AIM
nu ai ce-i face,schimbat mecanismul de blocare doar.e peste 400 ron la reprezentanta.si la al meu a inceput sa faca la usa sofer.
RazvanF
Acel mecanism nu trebuie gresat. Sunt 2 role care culiseaza pe acel opritor. Daca este sa gresezi acolo opritorul va face sant in cele 2 role.
Ce am facut eu: Am scos tot mecanismul din portiera si am rotit rolele adica partea de sus a devenit partea de jos. Opritorul culiseaza doar pe jumate din suprafata rolei.
Daca s-a pastrat acelasi mecanism si la Clio 3 poti incerca.
75AIM
eu nu-i gasesc codul la opritorul asta,gasesc clio 2 megane 3,2...ca poate il gasesc la dealer renault in turkye mai ieftin.
sorin1983
la clio 3 nu are nicio treaba nici cu megane 2 nici cu clio 1,2 megane 1, logan etc.
e cam nasoala treaba...
radunre
Daca limitatoarele seamana cu cele de Logan, au 2 role, se pot folosi role metalice inlocuitoare dintr-un limitator de Logan. Eu am gasit astfel de piesa la ~60 lei si una este de ajuns pentru a reconditiona ambele usi.
In tutoriale Laguna este un link si imagini cu ce am facut.
sorin1983
ca sa evitam discutii inutile asa arata "opritorul"
75AIM
asa este opritorul.poti sa-mi spui ce cod scrie el?daca gasesc la turkye va aduc si voua cate unul .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.