Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: RATB a lansat licitația pentru achiziționarea sistemului de informare a cãlãtorilor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
cj98czh
https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_...-teptat-sta.htm

plm de copitala ... in CJ este de vreo 2 ani treaba asta ...
tatimeu
da ce pretentii ai de la Firea si predecesorul Oprescu?
einstein1984
QUOTE(cj98czh @ 5 Jun 2018, 15:01)
https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_...-teptat-sta.htm

plm de copitala ... in CJ este de vreo 2 ani treaba asta ...
*


Eh, la cluj se taie panglici la autobuze si se lauda ca sunt "primele din tara" dar acu 3 ani
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/soc...inia-381-385910

la noi e mai scump cu informarea ca avem ceva mai multe statii....
cj98czh
Acolo au fost 2 iun teste ... si gata .. liniste ... astia au bagat 10 in "productie: ... si repet nu este copitala ...
Bwwlan
Bre einstein, bun asa, "mai multe statii", da' si bugetu lu' Büküreș îi mai mare decat ala a lu' Cluj. wink.gif
In plus, la voi multe investitii se fac si de la bugetul national, ca doar Büküreș îi muncipiu de importanta nationala. Aia micii, sã se descurcã.

Pe mine subiectu' Cluj vs Büküreș nu ma pasioneaza. Nici Cluj vs Cimișoara, desi inteleg ca am pierdut pe bune titlul de Capitala Culturala in favoarea orasului de pe Bega care are o viata socio-culturala de exceptie... dry.gif ma rog. Daca sunt exemple de buna administratie, zic eu ca astea merita adaptate si implementate oriunde in tara, atata doar ca memoria nu ma serveste sa imi aduc aminte de un asemenea exemplu dat vreodata in ultimii 30 de ani de Büküreș desi inteleg ca de acolo se da ora exacta in Romania.
Daca ma insel, rog sa fiu corectat.
einstein1984
din pacate nu toate modelele sunt scalabile, in special la bucuresti unde avem vreo 7 primari...
RZV
Si care, culmea în mandatul asta au aceeași culoare politicã. Inclusiv Primarul General al României. sleep.gif
Pãi dacã nici acum nu se inteleg, si invoca agende diferite, atunci cand? icon_mrgreen.gif
einstein1984
Ar fi o treaba, dar nu stiu cum sunt si consiliile locale.
madhorsefuzzy
QUOTE(Bwwlan @ 6 Jun 2018, 17:19)
Pe mine subiectu' Cluj vs Büküreș nu ma pasioneaza. Nici Cluj vs Cimișoara
Corect se scrie CJ si nu Cluj. Vezi mai sus. sleep.gif

Si ca sa fim corecti primul sistem de informare al calatorilor din Bucuresti a fost inaugurat pe 21 octombrie 2002 odata cu modernizarea liniei de tramvai 41, asa-zisul "metrou usor".

Din 2002 pana in 2016 sunt totusi 14 ani.
bucatzel
Primul asemenea sistem l-am vazut in teste acum vreo 15 ani, lucrau la el niste colegi de la eta2u, imi dadusera si mie acces la platforma, si era super fain, ca afisau tot felul de vectori pe troleele din teste, vedeai in timp real cand accelereaza/franeaza biggrin.gif . N-au fost buni, ca nu erau suficient de scumpi tongue.gif. Si de, aia transmiteau datele la 9600 baud, n-aveau luxuri de genul 3G tongue.gif

Oricum, pe acisilea avem sistem de-asta implementat deja de vreo 5 ani, cu tot cu aplicatie de mobil.
dizzy
Oooo , suntem atat de 1999!
In opinia mea e depasit orice sistem de genul asta.
La ora asta se poate implementa sistemul direct pe Goagal maps si cum fiecare persoana are un zmarfon, restul e rezolvabil.
La fel si sistemul de plata cu automate de dat cartele, etc, se poate implementa oricand un sistem de plata cu sms sau e-wallet cu costuri extrem de reduse.
Acu 15 ani faceau niste cunoscuti management electronic cu niste prajeli de Zapp, de statea matza-n coada... ce 3G, 4G 5G... nici nu visam la asa ceva
marksman
QUOTE(dizzy @ 7 Jun 2018, 13:24)
[...]
Acu 15 ani faceau niste cunoscuti management electronic cu niste prajeli de Zapp, de statea matza-n coada... ce 3G, 4G 5G... nici nu visam la asa ceva
*


Prin '96 am vazut un sistem de telemetrie cu radio pe vreo 300siceva MHz. Ceva aplicatie in agricultura, dadea umiditatea in sol, temperatura, cred ca si pH-ul, pe un 386 care rula o aplicatie DOS. Era SF pe-atunci, desi 386-le era deja depasit.
bucatzel
QUOTE(dizzy @ 7 Jun 2018, 14:24)
Oooo , suntem atat de 1999!
*



Daca fi vazut cum oferea pana anul trecut RATT-ul informatia in ceva fisier text, 1999 ar fi parut in viitor tongue.gif
einstein1984
Nu stiu cum e in alte metropole, dar eu prefer sa am autobuze si tramvaie ok decat sa am informatia cand vine rabla urmatoare... ca oricum ma demoralizez ca vine tarziu stand in trafic. Adica ar trebui rezolvate niste priotati, avem tramvaie de 40 de ani....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.