Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tuning box pe Koleos 150hp automata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos > Renault Koleos
Ddox
Salutare,

Mi-am luat acum 2 zile un Koleos dci 150hp automata din 2012 si a venit cu un tuning box pe el.

Nu stiu inca marca acestuia, ca e prins intrun loc unde nu pot citi pe el si inca nu m-am apucat serios sa mesteresc la masina.

Fostul proprietar spunea ca il are montat de vreo 2 ani si merge mai bine masina de cand cu el.

Nu pot zice ca m-ar deranja sa-l tin daca ofera niste caluti in plus sau un consum mai rezonabil, dar nici nu as vrea sa-mi forjeze masina pe degeaba.

Din experientele voastre care va este parerea legata de aceste tuning box-uri?

Ar merita mai degraba o remapare decat un astfel de box?

Eu am o intelegere in mare a cum functioneaza si una si alta, dar nu stiu detalii.

Mersi fain.




Ddox
Din ce am citit prin alte locuri, o sa dau jos cutia aia neagra care nu stiu exact ce face, si o sa apelez la un tuning adevarat de cum ma lasa portofelul.
grig1960
Asa si trebuie, cutia aia e mai mult o pacaleala, daca vreti sa vedeti ca acea cutie neagra face ceva sau nu se poate face un test pe stannd Dyno si se poate vedea daca masina produce cai putere cat scrie in carte sau mai multi. Mergeti cum ati spus si mai sus pe remapare, atentie, facuta numai de catre cineva care stie ce face, altfel se pot produce ''stricaciuni" iremediabile. Cititi pe aici pe forum, sunt colegi care stiu sa faca aceste treburi in mod profesional.

Cu stima.
dan22y
Eu zic sa lasi masina asa cum a lasat-o din fabrica. Orice resoftare sa nu influențeze DPFul. Iar un dpf off si o resoftare stage 2 pe la 210cp e undeva la 1500lei cu tot cu dyno.
Depinde ce vrei.
b06fcn
Pe kia din semnatura am pus acum multi ani un powerbox, puterea a urcat de la 120 la 145 de cai, verificat pe dyno. Un powerbox daca e facut cum trebuie e chiar OK. La asiatice cam asta e solutia de tuning, remaparea nu functioneaza...
cj98czh
Aici te-as contrazice putin pt. ca stiu 2 Avensis (una modelul vechi si una modelul nou) resoftate .... de vreo cativa ani ... nu cutiuta de prostit senzorii gen powerbox ...
Ddox
QUOTE(grig1960 @ 29 May 2018, 17:07)
Asa si trebuie, cutia aia e mai mult o pacaleala, daca vreti sa vedeti ca acea cutie neagra face ceva sau nu se poate face un test pe stannd Dyno si se poate vedea daca masina produce cai putere cat scrie in carte sau mai multi. Mergeti cum ati spus si mai sus pe remapare, atentie, facuta numai de catre cineva care stie ce face, altfel se pot produce ''stricaciuni" iremediabile. Cititi pe aici pe forum, sunt colegi care stiu sa faca aceste treburi in mod profesional.

Cu stima.
*




QUOTE(dan22y @ 29 May 2018, 20:04)
Eu zic sa lasi masina asa cum a lasat-o din fabrica. Orice resoftare sa nu influențeze DPFul. Iar un dpf off si o resoftare stage 2 pe la 210cp e undeva la 1500lei cu tot cu dyno.
Depinde ce vrei.
*



Am gasit niste baieti aici in Tm, despre care am auzit lucruri bune.
Eu as vrea sa fac masina sa raspunda putin mai bine la pedala la viteze nu foarte mari si pentru asta mi-au recomandat un stage 1, EGR-off, plus dyno inainte si dupa.
Problema este ca imi iese 400 euro afacerea. Bani pe care momentan nu am sa-i dau pe asa ceva, ca tre sa-i schimb anvelopele la masinuta. smile.gif

QUOTE(b06fcn @ 30 May 2018, 06:26)
Pe kia din semnatura am pus acum multi ani un powerbox, puterea a urcat de la 120 la 145 de cai, verificat pe dyno. Un powerbox daca e facut cum trebuie e chiar OK. La asiatice cam asta e solutia de tuning, remaparea nu functioneaza...
*



box-ul meu ce l-am dat jos asta are in el, asa ca nu prea pot spune ce face sau nu
[attachmentid=1628087425]

Probabil ca un powerbox din ala de 700euro face treaba, adica la banii aia ar putea baga un laptop in masina, dar asta ce am eu seama cu alea de 50euro de la chinezi. Nu are nici un branding, nimic.

cj98czh
Nu te apuca sa faci egr off ... ca o sa ajungi dupa sa pui cruce DPF-ului ... eu zic sa nu te legi la cap cand nu te doare ...
Ddox
QUOTE(cj98czh @ 30 May 2018, 08:37)
Nu te apuca sa faci egr off ... ca o sa ajungi dupa sa pui cruce DPF-ului ... eu zic sa nu te legi la cap cand nu te doare ...
*



mda. asta nu am luat in considerare.

O sa am cateva drumuri mai lungi cu ea in saptamanile care vin si is curios cum se comporta cu cei 150 caluti din fabrica, tinand cont ca are aproape 1.9t plus vreo 250kg noi ocupantii cu bagaje.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.