Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Media nav clio 4 montat pe scenic 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
djtirzi
Buna ziua,

Am achizitionat un media nav de clio 4(blocat in CDT) dintr-un targ la pretul de 50 de lei, si am zis sa il montez pe scenicul meu!

Cum scenicul nu a fost prevazut cu 2DIN a trebuit sa modific carcasa media nav-ului ca sa intre cat de cat ok!

Am conectat la el si satelitul cu comenzile de sub volan si merg perfect!

Urmeaza sa ii pun un multiplexor, ca sa imi mearga si optiunea drive eco si o camera de mers inapoi!

Am atasat cateva poze cu montajul!

Beneficii:
-redare muzica prin bluetooth
-poti suna de pe el
-navigatie
-drive eco
-redare muzica de pe stik

Inconveniente:
-daca consola era gandita sa suporte 2 din era mult mai bine
-acopera putin butonul de inchis/deschis usile(se poate utiliza fara probleme, imi incape degetul si mai si ramane spatiu)
-o pozitie un pic cam joasa(pe mine nu ma incurca deloc, se ajunge pe ecran cu mana pe schimbator cea ce eu il consider un plus si folosesc foarte mult comenzile de sub volan)

Per total eu sunt multumit, ca si costuri au fost:
-50 lei media nav
-35 lei antena gps
-10 lei adaptoarele de alimentare
-150 lei multiplexorul
-80 lei camera mers inapoi
Alinutzu123
Bună.imi puteți spune unde se montează antena gps și de unde ați achizitionat-o?multumesc
djtirzi
Antena am montat-o langa ceasurile de bord!
Am facut comanda la un magazin de piese electronice care lucreaza cu cei tme!
Alinutzu123
Eu am un scenic 2 din 2008 la care mi-e arsă antena gps.as schimbat dar nu știu unde se afla.
djtirzi
Scoate unitatea de navigatie si in spate ai un conector fakra albastru, acolo intra antena gps!

Ori mergi dupa cablu si gasesti antena, ori iei una noua si o introduci in mufa si apoi o pozitionezi unde vrei!
Alinutzu123
Presupun că toată operațiunea de scoatere a navigației este prin demontarea bordului.un Link de unde pot comanda și eu antena,se poate?multumesc
djtirzi
Nu trebuie sa demontezi bordul ca sa scoți unitatea de navigație!
Pe fata ai 4 găurele, in ele trebuie sa introduci niște tije de grosimea găurilor și iese Navigația!

Antena găsești aici
https://www.tme.eu/ro/details/gps-fakra/ant...-gsm/4carmedia/

Sau pe olx!
pirvan_gioni
Salut. Vreau si eu sa montez o unitate media nav pe un Scenic 2. Intrebarea mea este cum leg multiplexorul Bic sa imi functioneze Eco?
djtirzi
Multiplexorul nu va functiona pe media nav pe partea de eco, o sa meargă doar temperatura exterioară.Ceasurile de scenic nu trimit informațiile necesare pentru modul eco.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.