Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema la Ford Mondeo
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
RusuEmanuel
Buna ziua. De curand dețin un Ford Mondeo , 1.8 benzina din 2002.
Masina are următoarea problema. Se încinge foarte repede ( 10-15 km ) iar indicatorul de la temperatura urca la maxim. Pompa de apa, radiatorul si termostatul sunt noi. În urma unui tester am aflat ca cilindrii 1 si 4 pierd compresie. Apoi am primit un sfat ca , ar trebui sa schimb garnitura de chiuloasa si uleiul, iar uleiul sa fie mai gros. Ceva ideii?
R19/16v
E mai ieftin un motor SH.
daniellu
Vezi ca la Fordul tau ai self test. Inainte sa dai la automat pune in acest mod, comuta din butonul ala din stanga pana la temperatura si circula un pic cu masina. Poate ceasul de bord e defect. Apropos de compresia scazuta la acest motor e cunoscuta problema segmentilor cocsati si a consumului de ulei. Verifica intai cu supraincalzirea.
"Consuma" lichid de racire, intrerupe ?
RusuEmanuel
Nu consuma lichid de racire , doar dacă merg mult cu masina si se supraincalzeste , il elimina pe unde gaseste loc. Am incercat sa completez cu apa cand motorul era cald si bolborosea in vas. De mers, motorul merge rotund.
DaPZzzz
Am avut "onoarea" sa conduc un ford mondeo din 2003 aproximativ 1 an de zile.. in acest an am bagat cred ca cel putin 100 de L de ulei.
La fiecare plin de benzina trebuia minim 1 L de ulei.
De am ajuns sa iau pana si ulei... vechi de te miri pa unde.
Multa bafta cu al tau wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.