Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Senzor optic usi
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
valypredica
Salutare! Grand scenicul meu 2005 are senzor optic la usi, in sensul ca pana acum ceva timp, deschideam usile prin simpla trecere a mainii prin zona dintre maner si senzor. Acum nu mai merge. Stie cineva de ce? Merge in continuare sa deschid toate usile prin tragere de maner la una din ele.
lupuady
cauta sa vezi daca ai apa sub scaun sofer, daca ai apa de acolo se trage eu am pus mufa pe direct si acum merge keyless entry keyless go.
valypredica
Keyless go merge. Apa nu e, chiar azi m-am uitat, deoarece am frana de parcare blocata si am scos siguranta de acolo. Intr-adevar, sunt o multime de fire, mufe si sigurante acolo, daca intra apa, e jale! Oare nu are vreo siguranta separata keyless entry pe senzor? Am schimbat si bateria cartelei, a fost primul gand. Cum ai pus mufa pe direct? Care e mufa?
lupuady
si la mine mergea Keyless go, dar keyless entry facea figuri am dat scaun sofer jos si sertarul si am ajuns la mufa pe mufa aia e legat geamuri spate frana electrica keyless entry keyless go si multe altele din 52 de fire 8 erau rupte si in turnul de la schimbator de viteze ai o antena si sub podea pasageri spate mai o antena de keyless entry keyless go daca mai este vreuna inca nam dat de ea.
valypredica
Am vazut si eu manunchiul de fire de sub scaunul soferului. Acolo e munca de chinez smile.gif , nu m-as baga sa mai stric si altceva, eventual sa vizualizez daca sunt fire rupte (apropo, cum naiba s-au rupt singure?). Ma gandeam ca sunt ceva antene, dar ce probleme sa fie la ele? Tot fire intrerupte, sau altceva? Ai rezolvat refacerea circuitelor/firelor rupte singur sau ai fost la electrician?
grig1960
Sistemul keyless go-keyless entry de la Scenic 2 are opt antene, care sunt numerotate si pozitionate astfel:
1374 - usa sofer;
1375 - usa pasager;
1376 - usa stg. spate;
1377 - usa dr. spate;
1378 - haion;
1396 - interior fata;
1397 - interior spate;
1398 - interior central.

Mai jos va pun atasat pozele cu pozitionarea acestora si schema electrica. O scanare cu Clip o sa va arate eventualele erori ale acestui sistem.

Cu stima si drumuri bune.
lupuady
am facut singur toata munca aia de chinez.
cryllyn
valypredica Posted 13 Feb 2018, 21:33
Salutare! Grand scenicul meu 2005 are senzor optic la usi, in sensul ca pana acum ceva timp, deschideam usile prin simpla trecere a mainii prin zona dintre maner si senzor. Acum nu mai merge. Stie cineva de ce? Merge in continuare sa deschid toate usile prin tragere de maner la una din ele.


Salutare,
Pana la urma cum ai rezolvat cu problema senzorilor? Ai reusit sa depistezi cauza? Am patit si eu la 2 din 4.
vsebir
QUOTE(cryllyn @ 9 Nov 2019, 19:15)
valypredica Posted 13 Feb 2018, 21:33
  Salutare! Grand scenicul meu 2005 are senzor optic la usi, in sensul ca pana acum ceva timp, deschideam usile prin simpla trecere a mainii prin zona dintre maner si senzor. Acum nu mai merge. Stie cineva de ce? Merge in continuare sa deschid toate usile prin tragere de maner la una din ele.
Salutare,
Pana la urma cum ai rezolvat cu problema senzorilor? Ai reusit sa depistezi cauza? Am patit si eu la 2 din 4.
*



Probleme cu senzorul optic de la usi am avut si eu. La mine reparația a fost simplă. Am cumparat de la dedeman bandă de aluminiu autoadeziva si am lipit-o pe interiorul manerelor. Merge fără probleme. Idea am găsit-o pe youtube.
https://youtu.be/s0jzE6mUZMo

16 Nov 2019, 11:09:
QUOTE(cryllyn @ 9 Nov 2019, 19:15)
valypredica Posted 13 Feb 2018, 21:33
  Salutare! Grand scenicul meu 2005 are senzor optic la usi, in sensul ca pana acum ceva timp, deschideam usile prin simpla trecere a mainii prin zona dintre maner si senzor. Acum nu mai merge. Stie cineva de ce? Merge in continuare sa deschid toate usile prin tragere de maner la una din ele.
Salutare,
Pana la urma cum ai rezolvat cu problema senzorilor? Ai reusit sa depistezi cauza? Am patit si eu la 2 din 4.
*



Probleme cu senzorul optic de la usi am avut si eu. La mine reparația a fost simplă. Am cumparat de la dedeman bandă de aluminiu autoadeziva si am lipit-o pe interiorul manerelor. Merge fără probleme. Idea am găsit-o pe youtube.
https://youtu.be/s0jzE6mUZMo
cryllyn
Vsebir, multumesc mult pentru raspuns. Am sa incerc si eu solutia propusa de tine. Acum mi-am dat seama de ce manerele usilor sunt de culoare argintie. Nu cu mult timp in urma ma intrebam de ce nu le-au vopsit in culoarea caroseriei. 😁
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.