Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pescuit de toate felurile
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
aLecsunder
Salutare!

Am tot cautat prin zona si sper ca nu gresesc da' n-am gasit nimic legat de pescuit.

Mi-e greu sa cred ca intr-o cumunitate atat de mare nu exista pasionati si cred ca ne-ar prinde bine un schimb de experiente.

Dupa un upgrade la jucarii si anume achizitia a 4 bete Cormoran 3.6m , ma vad nevoit sa achizitionez 4 mulinete.

Prima care mi-a atras atentia e Okuma Axeon Baitfeeder 65 , undeva la 250lei. Le are/cunoaste cineva ?

mars
Eu pescuiesc des, dar la pluta, cu paine, mamaliga si uneori viermi sau rame, daca imi aduc aminte sa cumpar. Prind carasi, rosioare, mai rar bibani si testoase. Mulineta? Nici nu visez la asa ceva wink.gif. Parca l@u e pescar, a avut la Bursa tot felul de chestii, inclusiv senzori wireless pentru pescuit blink.gif.
wolfin
Asta vara... biggrin.gif

Le n au murit pestii... wub.gif si batul ala era singurul care intra intr un troler de cabina blush.gif .

Din pacate nu am timp...dar mai am noroc sa combin scarbiciu cu pescuitu.

Cica vineri seara intr un pub s ar pune de un pescuit. Sa vad daca de adunam radmasa.gif
mars
A doua poza e geniala smile.gif. De ce la sacou si camasa? On topic: si eu le dau drumul, ba chiar am un cleste cu care ma chinui sa scot acul in asa fel incat sa-i ranesc cat mai putin. Daca prind vreo regina, care inghite acul cu totul, si nu reusesc sa il scot cu un betisor, o omor, sa nu se chinuie, si plec acasa, imi trece tot cheful de pescuit pe ziua aia.
wolfin
Nu eram in CO. biggrin.gif

La spiner...lingurita..obligatoriu cleste multifunctional...

Lostrita..ce vremuri....cred ca la vara o duc pe cea mica in parcu 23 august sa se joace la regina. Tot ma bazaie..
aLecsunder
Am văzut ca a devenit o moda pescuitul la biban pe Dâmbovița. Chiar ma gândeam sa încerc într-o seară mai la vară.
wolfin
Vezi ca dimineata tocmai l au pescuit pe un batran din dambovita.

Sper ca o supravietuit si i o dat drumu.






Scuzati cinismul..e doar o gluma seaca.
aLecsunder
Ala cred ca era mai somn asa, nu rapitor unsure.gif
wolfin
http://m.jurnalul.ro/stiri/locale/gest-dis...noi-765037.html

sad.gif


On topic ref mulineta

Vrei sa fi profi sau asa pleasure....in weekend?

Nu investi multi bani ...parerea mea...daca nu esti lovit rau. Un amic...plm..a ajuns sa isi ia si salupa...sa doarma in ea.... ohmy.gif

cj98czh
De asta vara .. [attachmentid=1628080589] [attachmentid=1628080590]

Bete .. 4 X Mustang 2 din 3 buc cu mulinete Carpelan Adrise 7000 - foarte multumit de combinatie si merg super ok pentru cat costa.

Vechile bete, Mustang 1 + mulinetele Okuma mi-au fost furate din beci acum 2 ani ... impreuna cu tot ce era de pescuit adunate in ani smile.gif ... a trebuit sa o iau de la capat ..

Din vara trecuta am ajutor .. smile.gif cel cu peste este al meu smile.gif si a fost prins si scos de el smile.gif [attachmentid=1628080591]
wolfin
e braconaj...acolo unde se plateste taxa. 04.gif

Esti de la cluj...cica langa granita la unguri e un lac cu casute.dusuri..lux ca la UAi......imi scapa numele...numai monstrii de 30-50 kg. Am vazut poze....cu capturi.... 052.gif
cj98czh
Cetariu se numeste smile.gif si iti faci rezervare cu vreo 2 luni inainte ... si te pregatesti de minim 3 zile de pescuit .. + momeli de momeli in cantitati industriale daca nu vrei sa te uiti la altii ...

Am 2 colegi care doar acolo merg ... ii costa cam 1500 ron/3 zile ...

Eu nu sunt chiar atat de pasionat smile.gif ma multumesc cu multele balti de pe langa Cluj ... ma bucur de un crap de 2 kg ca si de unul de 10 cum a fost cel din pozele de mai sus ..

Lacuri misto si cu preturi decente sunt destule si dupa granita in Ungaria.

L.E. Lacul de care spuneai tu .. nu este Cetariu... ala este in RO langa Oradea.

Si aici de unde sunt facute pozele sunt casute cu baie/dus, gratar si conditii foarte ok.

Taga mica se numeste sau cum il cunosc cei din zona .. Lacul primarului ..

http://lactagamica.ro/galerie

aLecsunder
Frumoase capturi!

Ai fost multumit de Okuma ?

Deja am investit ceva bani. Am deja 2 kit-uri Daiwa si 2 Caperlan, pat, cort, acareturi. Mai vreau 4 mulinete bunicele si un scaun mai de calitate si vreau sa termin. Prost e ca bag bani si anu' trecut am ajuns pe balta de 5 ori plus o delta. Anu' asta sper sa profit mai mult.
UXE
N-am inteles de ce va ascundeti fetele in poze.. In spatele tastaturii va dati mari, dar cand e vorba sa va vada lumea cum aratati va feriti.. glare.gif
mars
Da' tu ai vreo poza pe forum? Numa'ntreb...
wolfin
QUOTE(UXE @ 7 Feb 2018, 08:27)
N-am inteles de ce va ascundeti fetele in poze.. In spatele tastaturii va dati mari, dar cand e vorba sa va vada lumea cum aratati va feriti.. glare.gif
*




Sunt cautat in mai multe state europene pt pensie alimentara....asa ca ma intelegi.
Bicicleta galbena
QUOTE(UXE @ 7 Feb 2018, 09:27)
N-am inteles de ce va ascundeti fetele in poze..
*


Exact, pozele faine, captura frumoasa, da' va ascundeti moacele mad.gif
O fi barbatul putin mai frumos decat dracul, dar nici chiar asa! biggrin.gif

wolfin
uite daia...ca asa vrea muschiu meu.


sa incercam sa nu stricam un topic funny
UXE
QUOTE(mars @ 7 Feb 2018, 08:34)
Da' tu ai vreo poza pe forum? Numa'ntreb...
*




Pai eu nu pun poze prelucrate. Eu pun mereu raw-uri...

Nu s-a nimerit sa pun poza cu mine ptr ca nu am avut de ce, dar daca ar fi sa o fac nu o sa ascund nimic... fricosilor tongue.gif
aLecsunder
N-am apucat sa acopar genunchii din poza biggrin.gif
wolfin
Scarbos....te puteai epila..sau edita poza.

On topic.

Nu stiu..dupa o vreme parca nu ma mai atrage pescuitu la crap/stationar.....doar "expeditia" in sine... tongue.gif
cj98czh
QUOTE(aLecsunder @ 7 Feb 2018, 02:49)
Ai fost multumit de Okuma ?
*



Da, le-am folosit vreo 4 ani fara nici o treaba ... faza misto este ca nici astea ce le am acum care sunt un sfert din cat au costat Okuma ... nu ma nemultumesc ... astea le-am luat ca solutie de avarie pana cumpar patru cum trebuie ... insa dupa un sezon cu ele .. stau in dubiu daca sa mai investesc sau nu .... mai ales ca vara trecuta am iesit de 4-5 ori ... si eu intentionez sa fiu mai activ anul asta ... om vedea ce o sa iasa ...
aLecsunder
Dupa ce am luat betele de carbon ma gandeam la niste mulinete Daiwa/Shimano da' mi-a venit mintea la cap avand in vedere ca-s 4 de luat. Cum si toate informatiile de pe net imi confirma faptul ca Okuma alea au cel mai bun raport calitate/pret , raman la ele. Astept totusi si targul de pescuit sa vad ce o fi pe acolo biggrin.gif
aLecsunder
Bun, sa mai scuturam prafu' !

Sambata am reusit sa bifez prima partida de pescuit pe 2018.

O balta prin Frumusani, aproximativ 24 de ore. Am pescuit cu 4 bete la care am folosit mai multe tipuri de boilies, pop-up si porump siliconic. Cu nada cred ca am dat-o putin de gard folosind dulce, cu aroma de caspsuna iar apa nu era chiar pentru asa ceva. La pontonul de langa mine au fost 3 baieti cu rezultate mai bune folosind porumb uscat si nada pe baza de fiertura de porumb dar aveau si avantajul barcutei de plantat.

Am prins 5 teni , 2 crapi si un carasel. Din toti s-au retinut 2 teni si un crap, ceilalti fiind sub limita de 2kg.

Poza cu perla coroanei, un romanesc de 5.1kg.
wolfin
in copilarie..captura ta o scoteam in 10 minute.

la 6.30 ma duceam in crescatorie..aruncam batul ...scoteam 2 bucati..si pecam acasa..sa ma culc la loc. tongue.gif fericit ca nu m a prins paznicul.
cj98czh
La mai mari 😁

Eu anul asta nu am reusit decat sa cumpar un rodpod ...

Poate o sa ajung si pe balta 😁
aLecsunder
Mersi. Ce rodpod ai luat ?

Prin jurul Bucurestiului, in afara baltilor celebre de c&r, astfel de capturi au ajuns o raritate. Iar motivele sunt multe .

cj98czh
90% ma duc doar pe balti C&R pt. ca .... nu imi place pestele smile.gif nu prea mananc asa ca ...

De la Dechatlon ... de 3 bete, aveam si doua cecuri din alea de fidelitate ... smile.gif

Imi place, foarte usor, husa misto si se monteaza foarte repede ..
cj98czh
Pam, pam ... [attachmentid=1628087586]
mars
Lenesilor tongue.gif! Pescuit inseamna sa stai cu batu’n mana si ochii la pluta. In fiecare weekend prind cativa carasi mici si rosioare, plus niste bere si, din cand in cand, cate un trabuc, sa sperii tantarii. Lacul e la 20 de metri de casa si e gratis. Ma bag in stuf, cu serpi, broaste, testoase si niste sobolani de apa. Priceless smile.gif!
Bicicleta galbena
QUOTE(cj98czh @ 1 Jun 2018, 11:03)
Pam, pam ... ]
*


"Da iubire, m-a chema sefu ca avem de terminat raportul, e si inchiderea de luna.... mananc ceva aici, nu ma astepta... da, te sun eu cand termin treaba si vin spre casa... bine, te pup, pa" biggrin.gif



wolfin
Azi am fost cu cea mica la competitia Arrow din IOR.

O captura i a lipsit sa urce pe podium...minim 23 capturi biggrin.gif

La anul,daca mai mergem..o sa fim pregatiti....e anormal ca firul sau acul sa se rupa la pesti de cc 700-1000g sleep.gif
O sa fac eu linia smile.gif
mars
Ala din poza are vreo 50 grame...
cj98czh
No carasi din aia sa prinzi tu ... pt asa ceva nu ma obosesc ...

Azi noapte a mers bine o oglinda de 7 kg, 2 de 4 kg ...

Pt asa ceva ma obosesc ...

L.E. la Mars ii raspundeam ..
wolfin
Baieti..nu faceti confuzii. Concursul era la nr si nu la kg. Exclusiv pt copii de 1 iunie

Si da a prins si 2 la 0.5 kg. Restul de peste 0.5 ori rupeau acul ori guta.

Batul de 3 m di linia de 016 erau date de organizatori. Chiar daca i am schimbat acul cu un mustad..tot slab era. La un ciortan de 1 k ....acul era de cusut la final.


Dar s a distrat
cj98czh
QUOTE(Bicicleta galbena @ 1 Jun 2018, 19:38)
"Da iubire, m-a chema sefu ..
*




Poate tu smile.gif eu eram cu niste amici + juniorul ... inchidere de luna nu stiu ce inseamna ca lucrez in alt domeniu decat conta si vanzari ... unde conteaza .. + la mine in companie nu se sta peste program, nu se munceste dupa program si nu sunt sunat in zilele lbere sau concediu ... daca chiar este necesar si sunten cautati este ceva naspa ... si s-a intamplat o data in 6 ani si ceva de cand sunt la ei ..
mars
Bonuri de masa va dau?
cj98czh
Absolut ...
mars
Ma las de pescuit si ma apuc de invatat IT. Cred ca mai stiu oleaca de Pascal. Iti trimit un CV pe privat?
cj98czh
Nu stiu programare 😁
mars
Ah, deci platesti impozit...
cj98czh
Ah, deci sunt scutit de impozit ..
mars
QUOTE(cj98czh @ 1 Jun 2018, 21:54)
la mine in companie nu se sta peste program, nu se munceste dupa program
*



Dar in timpul programului se sta sau se munceste? De fapt, ce mai conteaza? La 6.000 salariul mediu in IT, nici nu ma intereseaza, ma bag oricum wink.gif.
cj98czh
In timpul programului nu prea se muncrste, rupem forumurile ... nu s-a observat?

Calatorim mult ... Pe banii lor ...
mars
Nu am observat, eu nu intru ziua pe forum. Cel mult la pranz, daca am reporturi de rezolvat.

On topic: ma duc pe balta. Am paine integrala, sper sa functioneze.
wolfin
In sfarsit on topic
cj98czh
Pescuit cu paine ... dupa aia zici ca prinzi pitzimauri ...

Mars-ule vezi ca la caramida trage ... daca nu pica ..
mars
Da, dar prefer sa ma "lupt" cu 10-15 pestisori pe ora la paine, la care ii scapi imediat, daca nu esti atent. Da, sunt convins ca e interesant sa scoti un monstru de peste 10 kg (n-am prins niciodata ceva mai mare de 1 kg) dar, pe de alta parte, playback poa' sa faca si o surdomuta. Cam ca vanatoarea de mistreti a lu' Tiriac...
cj98czh
Zici ca este playback? Te invit cand ai drum prin zona ... sa vezi cum este ..

Un pescuit in care vrei sa ai rezultate incepe cu momeala, aia este no 1 dupa aia vin echipamentele .. Unde zici ca pescuiesti tu iti sugerez o consetva de porumb de la Bonduel sau cum se scrie ... elimini din start aia mici si o sa ai rezultate ..

Stilul meu preferat de pescuit este la pluta ... nu se compara cu nimic senzatie oferita sa prinzi la pluta un crap de 2-3 kg ... si sa reusesti sa il si scoti ...
mars
Pai chiar vreau, poate traiesc aiurea cu impresia ca la lanseta se agata usor pestele. Bine, eu si scot imediat ce misca, tocmai pentru ca nu vreau sa apuce sa inghita acul. Daca prind regina si a apucat sa inghita acul cu totul, cum ii e obiceiul, si trebuie sa o omor, se cam termina ziua de pescuit...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.