Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Resetare repetata consum, kilometraj partial
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
clau166
Salut.
Am un clio 4 second hand si de cand am cumparat-o are probleme cu resetarea consumului mediu, partial, al kilometrilor parcursi. Se reseteaza cam tot ce are legatura cu consumul mediu. In 99% din cazuri se reseteaza dupa 0,9 -1,1 km parcursi. Am avut impresia ca se reseteaza totdeauna dupa 1km dar am gasit un caz cand nu se reseteaza aici si ma lasa sa parcurg 2-3 km si apoi incepe iar sa se reseteze dupa 1 km. Doar dimineata cand e motorul rece ma lasa sa merg 2-3 km fara sa se reseteze.

Am facut o filmare cu bordul in care se observa ca nici viteza medie nu e indicata corect pe bord pe afisajul mic. Pe cel mare ( care indica 100km/h ) e indicata corect verificat pe gps. Abaterea e de 5km/h la 100km/h afisati.

Filmarea postata aici

Care poate fi problema ? Diagnoza ajuta ?
roland
Te ajuta un search, ca e o problema care a aparut la diverse modele, inclusiv al tau.

Viteza medie e cea corecta, pentru ca cei 100km/h nu sunt reali, exista o abatere la vitezometru (arata mai mult la orice masina).
clau166
Nu stiu daca am fost neclar, dar as vrea sa subliniez ca nu ma intereseaza viteza medie afisata. E doar un efect secundar care am considerat ca ar putea reprezenta un indiciu asupra cauzei defectiunii. Voiam sa subliniez ca desi merg constant viteza medie afisata variaza fiind cu tempomatul activat. Pe mine ma deranjeaza ca se reseteaza permanent consumul mediu, instant, kilometraj partial. Nu pot afla consumul mediu. Permanent se reseteaza. NU resetez eu in mod voit in videoclip. Se reseteaza singura la fiecare 1 km parcursi , indiferent de viteza doar sa treaca 1 km.

In cazul in care nu am inteles eu rog ajutor pentru indrumare spre topicul corect. Am considerat ca nu am gasit o situatie asemanatoare
roland
Da, asa e, variaza in mod ciudat, probabil legat de cealalta problema, pentru ca si viteza medie se reseteaza odata cu restul.

Problemele dezbatute pe forum sunt legate de masa insuficienta, tensiune cu probleme, ceasuri defecte, cablaje intrerupte, lipituri reci, km dati inapoi fara ca ala sa stie ce face (raman niste erori acolo).

Ex de topic gasit cu google, de aceea spuneam sa cauti: https://www.reno.ro/resetare-kilometraj-t289840.html

Poti investiga de aici cazurile posibile.

7 Feb 2018, 08:49:
Vezi postul 60 si dupa.
Tivrisi ioan
Si eu pățesc la fel la clio 4!

11 Mar 2019, 15:20:
Ai găsit o rezolvare?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.