Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faruri renault megane 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
ZeicuMarius
Buna seara. Am si eu o mica problema cu masina mea, un Renault Megane 3 Grandtour fabricata in 11/2009. De curand am tamponat masina si am dus-o la un mecanic de reparat-o, in urma accidentului a trebuit sa inlocuiesc farurile, neavand suficienti bani de unele originale am ales modelul din linkul de mai jos. Problema este ca mecanicul mi-a pus niste becuri asa de slabe incat acuma cand dau faza lunga este ca si cum ar fi fost faza scurta inainte de accident, la faza scurta nu mai zic... noaptea nu vad nimic cu ele aproape. El a motivat cand l-am intrebat de ce sunt asa slabe ca farurile sunt ieftine si nu a putut pune becuri mai puternice ca se deformeaza lupa sau ceva de genul acesta (sunt cam paralel cu masinile). Imi puteti spune daca chiar asa o fi sau sa caut ceva mecanic mai priceput sa imi puna niste becuri cu care sa vad si eu mai de doamne ajuta. Multumesc frumos.
Model far
alex.al
Nu cred ca diferența de temperatură e mare intre becurile mai slabe si cele mai tari.
Eu am aceleași faruri, sunt originale doar, inas am avut aceiasi problemă cu ceve timp in urma.
Am pus Osram NIGHT BREAKER LASER, am ridicat puti farurile pentu ca aveam impresia ca e prea scurta faza scurta, iar acum e perfect. Mentionez ca nu.i deranj pe cei din sens opus. Nu am exagerat smile.gif
ZeicuMarius
Sincer, habar nu am ce trebuie cumparat si cum functioneaza farurile astea. Eu atata stiu ca nu vad cu ele mellow.gif . Am cautat ce mi-ai scris tu dar sunt foarte multe modele si nu stiu ce mi se potriveste.
cj98czh
Farurile nu se regleaza dupa cim crede unul si altul .. Este aparat cu care se face asta.

Cel care ti-a pus farurile cum le-a reglat?
xmisterx
Farul din link-ul dat de tine e fara lupa, poti pune niste becuri mai puternice fara probleme insa eu zic ca farurile nu sunt reglate cum trebuie.
ZeicuMarius
Sincer nu stiu cum le-a reglat. Cred ca cel mai ok sa ma duc la un service calumea care sa imi regleze farurile si daca este nevoie sa imi puna niste becuri bune daca cele care le am eu nu sunt bune.
alex.al
QUOTE(ZeicuMarius @ 28 Jan 2018, 23:06)
Sincer, habar nu am ce trebuie cumparat si cum functioneaza farurile astea. Eu atata stiu ca nu vad cu ele  mellow.gif . Am cautat ce mi-ai scris tu dar sunt foarte multe modele si nu stiu ce mi se potriveste.
*



https://mediagalaxy.ro/osram-h7-night-break...-px26d-set-2buc
Pe astea le am eu pe faza scurtă si isi merită banii.
ZeicuMarius
Si pentru faza lunga ce sa imi iau ca sunt slabe rau alea ce le am. Am sa achizitionez astea cel mai probabil pentru faza scurta.
chivereanumarian
Cumpără leduri și nu o sa regreți
alex.al
QUOTE(ZeicuMarius @ 28 Jan 2018, 23:40)
Si pentru faza lunga ce sa imi iau ca sunt slabe rau alea ce le am. Am sa achizitionez astea cel mai probabil pentru faza scurta.
*




Eu, pe faza lunga am ceva mai ieftin, dar is fac treaba. Poti sa pui la fel si pe lungă, si atunci stii o treaba smile.gif
Si nu cred ca merg leduri pe far fara lupă din cate stiu eu😁
ZeicuMarius
Multumesc frumos pentru sfaturi.
cj98czh
Tu du-te si regleaza farurile alea cum trebuie si vezi dupa daca mai ai nevoie de alte becuri ..

Pe viitor cauta un service cum trebuie nu carpaci din astia care pun farul sus dar nu au cu ce sau nu sunt in stare sa il regleze ..
steelvlad
Salut, ca sa nu mai fac alt topic, detin un renault megane 3 grandtour 1.5dci 110hp si recent am lovit un fazan, spargand unul din faruri. Am gasit acest model online https://www.epiesa.ro/far-renault-megane-ii...arts-178350854/ dar nu e precizat daca are motorasul pentru reglaj cum am vazut ca e prezentat in descriere la alte modele. Credeti ca este ok, ar putea aparea ceva probleme ? Alte modele mai ok am gasit pe autodoc dar am auzit pareri impartite despre site si nu stiu daca sa am incredere. Daca as merge la reprezentanta credeti ca ar fi mai ok, or avea preturi foarte mari ? Va multumesc!
megan2
Un ce?...unii se scoala cu noaptea in cap, antreneaza caini si folosesc haitasi, pun capcane si cumpara arme si munitie , se antreneaza ...deci platesc bani multi sa aiba sansa sa prinda un fazan mort.


Tare.
silvanu96
Farurile astea aftermarket sunt chele, fara becuri fara motoras. (transfazarea motorasului este simpla, are 2 surubele si o nuca de plastic de bagat intr-o teaca).
Farul original este complet ,are si becuri, este plug&play. Dar costa ceva mai mult.
sonido
Salutare,

A facut cineva trecerea de la xenon la far normal?
Sau stie cineva ce presupune schimbarea?

I.Neagu
Sper sa nu fie cu suparare, dar nu inteleg de ce ai vrea sa renunti la xenon.
silvanu96
...o fi slabut pe ploaie...
SpeedDaemon3
Da, dar farurile h7 de megane 3 is varza mereu. Sari din lac in put.
La loganul de serviciu bat farurile mult mai bine si au becuri la 10 lei.
Daca aveai ph3 faceam schimb de faruri cu diferenta din partea mea. tongue.gif
Sunt sigur ca o sa gasesti un coleg pe forum care sa vrea trecerea inversa si sa faceti schimb de faruri.
silvanu96
Cred ca vorbesti de farurile cu lupe, pentru ca eu am lumini bune. Mult mai bune decat loganu.
SpeedDaemon3
Da, cu lupe. Bag becuri de 100+ de lei si vad ce iese.
silvanu96
Exact, nightbreaker sau xtremevision...

6 Aug 2019, 13:02:
Ai pus undeva o poza cu eresu tau?
SpeedDaemon3
In topicul de poze, momentan rulez Phillips 60%, e mai ok, dar tot pare insuficient. As putea urca la pozitia 1 farurile...
sonido
QUOTE(I.Neagu @ 4 Aug 2019, 21:19)
Sper sa nu fie cu suparare, dar nu inteleg de ce ai vrea sa renunti la xenon.
*



Pentru ca as vrea sa schimb farurile si e cam nasol sa scot câte 1500 lei de far.
Ma descurc si cu cele normale foarte bine

Prowlers
Observ la farul de la sofer - o matuire sau aburire a sticlei - a mai patit cineva? Capacele de la fiecare lupa - par a fi etanse.

Multumesc.
Crap
Cei cu lupe de va plangeti de ele, s-au "prajit" lupele pe interior, d'aia nu mai bat corespunzator smile.gif

A mea "turcoaica" are faruri ca cele de sus clasice cu bec halogen si margine neagra + drl'uri sub far, montat Nightbreaker pe scurta + cool blue intens pe lunga.

Se vede brici.
SpeedDaemon3
A mea are doar 42.000 km, asa repede sa se arda lupele?
Mi-am comandat 4x WhiteVision sa vad ce rezolv, daca nu poate urc de la 0 la 1 farurile.
escapemircea21
QUOTE(Crap @ 8 Aug 2019, 10:31)
Cei cu lupe de va plangeti de ele, s-au "prajit" lupele pe interior, d'aia nu mai bat corespunzator smile.gif

A mea "turcoaica" are faruri ca cele de sus clasice cu bec halogen si margine neagra + drl'uri sub far, montat Nightbreaker pe scurta + cool blue intens pe lunga.

Se vede brici.
*




Salut, ma gandeam si eu sa pun pe faza scurta ceva cu tenta mai alba, philips white vision sau osram nightbreaker. Insa nu sunt decis intre ele si din cauza reviewurilor asupra duratei de viata mici. Ai cumva vreo poza cu faza scurta, faza lunga, separat si simultan? M-ar ajuta foarte mult o parere.
Multumesc.
dan_g
QUOTE(SpeedDaemon3 @ 8 Aug 2019, 18:09)
Mi-am comandat 4x WhiteVision sa vad ce rezolv, daca nu poate urc de la 0 la 1 farurile.
*


Daca te referi la reglajul din bord cand le dai de la 0 la 1 o sa coboare farurile.
clamba
0 e maxim sus, pozitiile de la 1 la 4(parca) sunt pentru reglarea inaltimii farurilor cand ai masina incarcata. Cum ar fi sa te lase din fabrica sa-i orbesti pe cei din fata cand vrei? incearca sa le reglezi cum trebuie, la perete. in reprezentanta nu ai nicio garantie ca iese cum trebuie. mi le-au reglat de 2 ori si tot aiurea a iesit: prima data prea jos, apoi prea sus si deranjam in trafic. la perete parca trebuie sa coboare 7 cm la 10m, verifici si reglezi cate un far o data. atentie si la reglarea pe orizontala.
sebiang2001
Hai fii serios , mai bine reglezi yu la perete dacat ...optic in reprezentanta sau service , gogosi .

9 Aug 2019, 10:24:
Hai fii serios , mai bine reglezi yu la perete dacat ...optic in reprezentanta sau service , gogosi .
Crap
QUOTE(escapemircea21 @ 8 Aug 2019, 19:29)
Salut, ma gandeam si eu sa pun pe faza scurta ceva cu tenta mai alba, philips white vision sau osram nightbreaker. Insa nu sunt decis intre ele si din cauza reviewurilor asupra duratei de viata mici. Ai cumva vreo poza cu faza scurta, faza lunga, separat si simultan? M-ar ajuta foarte mult o parere.
Multumesc.
*



Incerc sa-ti fac, dar nu sunt concludente, diferenta mare se vedea cand aveam becurile stock smile.gif sleep.gif
SpeedDaemon3
Am trecut la WhiteVision si pe faza scurta si pe faza lunga, sper sa fie ok. Testez la noapte. Mai mult de atat legal nu am ce ii face.
Cum se desface becul de pozitie la Megane 3 ph3? Misca dar nu stiu cum se desface.
Crap
Daca ai DRL becul de pozitie nu merge.

P.s. trebuie rasucit foarte putin si iese:)
SpeedDaemon3
Am DRL dar în bară că așa e la RS. Să înțeleg că e normal sa nu meargă becurile de poziție. Sper sa înțeleagă nenea de la ITP.
Prowlers
@Speed Daemon3 - la mine - GT Line - cand pun pozitiile - ele nu se aprind ci doar DRL scad in intensitate. Mi s-a parut f ciudat. Cica asa e din fabricatie.

Chiar sunt curios ce zice ITP-ul.
fd007s
Am patit si eu cu lumina proasta, nu erau farurile reglate, nu puteam sa merg cu 70km noaptea in conditii de siguranta . Am mers in service le-au reglat cu un aparat si acum sunt super ok. Ma bate gandul sa-mi pun leduri chiar daca nu sunt legale. Si-a pus cineva?
Helloween
Bună seara, legat de faruri, la mine reglajele de sub capotă sunt date peste cap. În orice sens aș învârti, nu se întâmplă nimic, reglajele merg în gol. Se pot repara sau trebuie schimbate cu totul farurile?
Menționez ca bat destul de jos, am fost la service să le regleze, mi-au confirmat și ei ca nu se pot regla.
MrTVA
@Prowlers Mie mi-a respins la ITP inițial pt chestia cu pozițiile care nu mergeau si am umblat pe la vreo 2 electricieni si au zis ca nu au curent pe ele... Pe urma am aflat ca DRL-urile imi erau pe post de poziție am foat la alt ITP si am trecut, parerea mea e ca ar fi mai bine sa scoți becurile de poziție.
DoruM3
Băi, ăia sunt tâmpiți? Nu au văzut că dacă treci pe faza de poziții DRL își reduc intensitatea? Nu au făcut legătura între cele două faze? Proastă lume, pe bune...🤦‍♂️
IonutGligan
Daca vreti un sfat bine daca nu faceti cum vreti... eu am renuntat sa mai merg la alte itp-uri inafara de reprezentanta unde dai 140 lei dar stii o treaba ca nu isi bat joc nici de tine nici de masina.
Sunt patit si satul de foame de bani si jecmaneala din alte statii itp.
tatimeu
serios?
si faci 100-200 km ca sa dai de o reprezentanta?
cj98czh
nu inteleg cu ce isi pot bate joc de tine ... personal in reprezentanta mi s-a parut mai mare durerea la patina decat la alte ateliere ..
lupukel
Eu tot in reprezentanta am facut itp ultima data, am trecut fara prea multe comentarii desi sigur aveam probleme la noxe. Nu se poate sa iasa noxele cand tu ai egr blocat pe inchis si egr bypass nefunctional. Personal as fi preferat sa ma intoarca mai degraba decat sa imi frec capul juma de an sa descopar diverse. Daca as fi stiut ca e o problema as fi stiut unde sa ma uit in loc sa frec injectoarele si sa fac permutari saptamana de saptamana.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.