Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reglaj faruri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
vladhoara
salutare! as avea si eu o nelămurire...detin un M4 model Intense, si nu stiu cum sa relgez farurile...am.impresia ca bat jos, as prefera putin mai sus...mai ales ca sunt Led am alte astepatri de la ele...multumesc!
adrianovici_2006
QUOTE(vladhoara @ 17 Dec 2017, 01:50)
salutare! as avea si eu o nelămurire...detin un M4 model Intense, si nu stiu cum sa relgez farurile...am.impresia ca bat jos, as prefera putin mai sus...mai ales ca sunt Led am alte astepatri de la ele...multumesc!
*


Am fost mai multi in aceeasi situatie!...in ce ma priveste, operatiunea s-a executat in service!..."LA GOL" ele erau bine reglate, dar la greutate bateau jos!...l-am rugat sa mi le ridice chiar daca EI au considerat ca sunt OK!
R19/16v
Las' ca noi restul o sa conducem d-acum cu masca de sudura pe figura cand iesi tu cu atelaju' din curte...
gerula2006
Când masina este încărcată bat prea jos. La fel este și la mine. Trebuie să le reglez și eu!
vvede
QUOTE(gerula2006 @ 17 Dec 2017, 10:46)
Când masina este încărcată bat prea jos.
*



Cum adica bat prea jos cand masina e incarcata? Ar trebui sa fie fix invers (Masina incarcata se lasa pe spate, deci se ridica botul, deci logic ar trebui sa bata mai sus/departe)
E ceva ce nu se leaga.
Cumva aveti faruri care se regleaza automat?
Gill_ro
Mai multe detalii pe topicul dedicat aici - https://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=308833&st=0
tovidiu
Pai pana si la Logan aveam reglaj sa dau mai sus sau mai jos.

Cand am vazut ca la megane nu am asa ceva, am crezut ca farurile se regleaza automat in functie de incarcare.
Spuneti ca nu e asa si trebuie mers in service?

Flatron
Dacă nu ai niciun buton de reglaj manual, atunci se reglează automat. Ce zic băieții e că poți merge în service pentru a ți le regla, la unii au bătut jos chiar și fără încărcătură pe spate. Poți să le reglezi și tu, oricum, vezi topicul la care te-a trimis mai sus Gill_ro.
gerula2006
Jbn, la Meridian nu au știu să rezolve problema? Trebuie să sun neapărat la VC? Mie îmi este OK sa merg la Meridian Nord. Deci trebuie și o resetare, nu numai reglaj.
jbn
Nu trebuie neaparat sa suni la vc. Dar eu eram oarecum exasperat de cat de aproape bateau cu 4 oameni in masina. M4 era aparut de cateva luni si cei de la service habar nu intelegeau problema mea. De aceea am scris la vc. Cred ca orice service poate sa faca reset la sistem. Doar sa stie de acest reset.
cod199
Farurile LED se regleaza simplu. Au in partea de sus o gaurica alba asa in care se poate baga un imbus si se regleaza cat de sus vreti. Eu am facut reglajul la un ITP din oras unde aveau stand pentru reglaj faruri, insa se pot face si la un perete in asa fel incat sa bata ambele faruri egal. Aceeasi problema am avut-o si eu cand erau mai multe persoane in masina si asa am rezolvat-o. Succes!
Ionut2602
Salutare, dețin un Renault megane sedan varianta business. Farurile pe această echipare sunt de pe versiunea Life, intrebarea mea este daca farurile se pot schimba cu cele de pe echiparea zen si daca totul ar fi in regulă din punct de vedere electronic!?

Va multumesc!
cj98czh
Orice se poate, bani sa ai ... ca ieftin nu este ..
Ionut2602
M-ar interesa din punct de vedere electric daca variantele cele doua se potrivesc si daca asta influențează pierderea garanției
kontrast
Dar ce diferență este între ele?
Ionut2602
La varianta Life, sunt active doar 6 leduri de daylights , pe cand la zen sunt toate active
papa_mulo
Vizual vorbind, diferenta consta in luminile de zi si am mai vazut ca pe faza lunga zenul are in plus un element mic de tabla montat in varful becului, life/business n-are tabla aia.
kontrast
Eram curios de becurile din faruri, halogen sau xenon?
papa_mulo
Nu exista xenon...halogen sau led de la intense in sus.
bioan
Pe farurile voastre apare inscripția Led Pure Vision? A mea este nivel de echipare intense, an 2016 și inscripția nu apare. Mulțumesc!
mnm
QUOTE(papa_mulo @ 11 Nov 2018, 09:22)
Nu exista xenon...halogen sau led de la intense in sus.
*


M4 Zen personal pare a avea LED si pe lumina de intalnire (faza scurta).
Gill_ro
Pe echiparea Bussines aveti 3/5 leduri doar in "virgula" farului si becuri halogen, pe Life sunt la fel.

Pe echiparea Zen avem semnatura luminoasa ( lumina de zi ) tip led pe tip "c" pe tot farul iar faza scurta si lunga cu becuri halogen.

Pe echiparea Intens avem semnatura luminoasa ca pe ZEN dar farurile sunt full LED atat pentru faza scurta ca si pentru faza lunga.

Pozitia pentru toata echiparile este tip led si inseamna diminuarea luminozitatii luminilor de zi.

Pe Megane IV NU exista faruri cu Xenon. Ori sunt cu becuri halogen + leduri ori full led.
tatimeu
QUOTE(bioan @ 11 Nov 2018, 21:14)
Pe farurile voastre apare inscripția Led Pure Vision? A mea este nivel de echipare intense, an 2016 și inscripția nu apare. Mulțumesc!
*



si a mea e din 2016, intense si nu apare inscriptia Led Pure Vision. aceasta inscriptie o am doar pe un far (dreapta) caci a fost inlocuit pe garantie biggrin.gif
myreno4me
La mine apare, fabricatie 2018 !
mihaivintila98
Fabricatie 2017, la mine apare pe ambele faruri inscriptia cu Led Pure Vision.
jbn
Septembrie 2016 si am acea inscriptie pe ambele faruri.
Ionut2602
Ok, de pierderea garanției in cazul in care vreau sa schimb farurile cu cele ce au semnătura luminoasa de tip "c" știți ceva?

13 Nov 2018, 08:07:
Ok, de pierderea garanției in cazul in care vreau sa schimb farurile cu cele ce au semnătura luminoasa de tip "c" știți ceva?
RveMO
Daca o faci in curte sau la Nea, da. Daca te duci la Renault nu.
vladof
Daca renault isi da seama ca ai facut modificarea, pierzi garantia. Cred ca asta e raspunsul corect.

Ce e demn de luat in considerare este faptul ca daca o sa ai probleme la farurile noi nu poti merge la renault, iar daca farurile noi cauzeaza orice defectiune la instalatia electrica nu este acoperita de garantie.

In realitate, farurile sunt oarecum plug and play. Poty poate sa spuna, ca el si-a pus LED. La LED iti trebuie si controller (sau balast) in plus fata de far. Daca vrei doar semnatura luminoasa aia mare trebuie demontat farul si pus celalalt. Cam atat.
Ionut2602
Merci frumos!
Lyxi
QUOTE(cod199 @ 11 Feb 2018, 19:38)
Farurile LED se regleaza simplu. Au in partea de sus o gaurica alba asa in care se poate baga un imbus si se regleaza cat de sus vreti. Eu am facut reglajul la un ITP din oras unde aveau stand pentru reglaj faruri, insa se pot face si la un perete in asa fel incat sa bata ambele faruri egal. Aceeasi problema am avut-o si eu cand erau mai multe persoane in masina si asa am rezolvat-o. Succes!
*


Farurile nu trebuie să bată la aceeași înălțime. Stângul trebuie să bată mai jos. Nu se regleaza la perete.
cj98czh
faririle se regleaza doar si numai cu aparat dedicat ... nu dupa ureche, nu pe perete ...
clamba
asa e in teorie dar cand ceri reglaj in reprezentanta(Meridian Vest) de 2 ori intr-o saptamana si niciodata nu iese bine, si apoi apelezi la perete si de 3 ani nu ai nicio problema nici cu vizibilitatea ta si nici cu deranjatul colegilor din sens opus, parca nu mai e chiar asa.
din punctul meu de vedere, aparatul de reglare e atat de bun pe cat de bine este pozitionat initial(punctul de referinta). daca "Dorel" il monteaza prea jos sau prea sus, orice reglaj devine inutil.
jbn
Cu tot respectul cj98czh, dar ambele metode (la perete, aparat) se bazeaza pe geometrie. Daca executi corect procedura iese bine in ambele cazuri.
Poty
Nu stiam unde sa postez asa ca am sa las aici ca are legătură cu farurile

Ce se mai studiază pe la politehnica tongue.gif

Calculator de far full led

Dezvoltat de ingineri romani si construit la Timișoara la continental

Ps: le folosește si Mercedes si smart
cj98czh
la CJ la Poli se fac lucreaza pt Renault F1 ... dar ma rog suntem offtopic ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.