Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Marea Britanie va monitoriza toate automobilele
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
ovidiusoft
De la: http://news.independent.co.uk/uk/transport/article334686.ece

"Britain is to become the first country in the world where the movements of all vehicles on the roads are recorded. A new national surveillance system will hold the records for at least two years.

Using a network of cameras that can automatically read every passing number plate, the plan is to build a huge database of vehicle movements so that the police and security services can analyse any journey a driver has made over several years."

Pe scurt: desi in momentul asta deja se inregistreaza automobilele cam peste tot in Marea Britanie, sistemul va fi modificat astfel incat camerele sa si decodeze numerele (DN1 style), politia avand posibilitatea sa reconstituie traseul unei anumite masini/sofer pe o perioada de cativa ani.

Nu stiu ce sa zic... vad destule avantaje ale sistemului, dar parca deschide usa destul de multor abuzuri, mai ales de cand cu amenintarea terorismului, de cand sunt permise controalele si urmaririle pe motiv de "n-ai sapca" (legat de asta, citeam pe blog-ul cuiva cum a fost arestat in metroul din Londra pentru ca era imbracat prea gros pentru temperatura de afara, avea un rucsac mare in spate si citea de pe niste hartii).
b64chr
QUOTE(ovidiusoft @ 22 Dec 2005, 14:32)
...the police and security services can analyse any journey a driver has made over several years...
...politia avand posibilitatea sa reconstituie traseul unei anumite masini/sofer pe o perioada de cativa ani...
*


Inteleg ca pot urmari traseul unei masini (daca nu si-a schimbat placutele de inmatriculare) dar cum mama ciorilor sa stie si despre sofer?
klaus
Lumea in care traim e din ce in ce mai jegoasa. Cel putin asa o fac cei care ne conduc.
In numele libertatilor, acestea se restrang pe zi ce trece.
Mai au sa ne implanteze chipuri de urmarire, sa stie in fiecare moment unde suntem, si au rezolvat problemele...
Halal sistem, ca parca fara el cetatenii GB ar fi trait mai putin sau mai nesanatos.
Astia nu au ce face cu banii, si se gandesc 'ce sistem sa mai implementam ca sa controlam masele mai bine?".
Vai de viitoru' nostru
ovidiusoft
QUOTE(klaus @ 22 Dec 2005, 16:09)
Mai au sa ne implanteze chipuri de urmarire, sa stie in fiecare moment unde suntem, si au rezolvat problemele...
*



Ai telefon celular nu? La fel ca ceilalti 90% din locuitorii din mediul urban...
4star
Geroge Orwell's 1984 sad.gif
Vip3r
Mie mi se pare o idee buna atata timp cat esti de partea legii , ma rog sa nu puna in afara orasului icon_mrgreen.gif , va dati seama ca s-ar reduce furturile de masini considerabil ... dar ei isi permit la economia si infrastructura lor , acelasi lucru nu as putea spune si despre noi ....




OFF: Ce au facut pe DN1 mi se pare cea mai mare prostie , dupa ce ca in Bucurestiul asta de kko 30% din strazi nu au vazut nici pietre , sa nu vorbesc de un beton, asfalt, o canalizare ei se ocupa de prostii. In loc sa faca strazile mai mari , sa le modernizeze , sa astupe gaurile in schimb ne taie si ultimele sosele unde se mai poate rula cu o viteza mai mare , sa nu mai zic ca vor sa implementeze si pe autostrada Soarelui si alte strazi in care se mai poate ... BANI INVESTITI AIUREA post-336-1110552439.gif
costi
QUOTE(Vip3r @ 22 Dec 2005, 16:26)
Ce au facut pe DN1 mi se pare cea mai mare prostie , dupa ce ca in Bucurestiul asta de kko 30% din strazi nu au vazut nici pietre , sa nu vorbesc de un beton, asfalt, o canalizare ei se ocupa de prostii. In loc sa faca strazile mai mari , sa le modernizeze , sa astupe gaurile  in schimb ne taie si ultimele sosele unde se mai poate rula cu o viteza mai mare , sa nu mai zic ca vor sa implementeze si pe autostrada Soarelui si alte strazi in care se mai poate  ... BANI INVESTITI AIUREA
*


Ce are lula cu prefectura ?
Proiectul DN1 a fost finantat de PHARE si a fost un proiect dedicat. Nu poti lua bani de la PHARE si dupa aia sa te gindesti cum sa-i cheltuiesti. Ei au dat banii pt camerele de supraveghere.
Treaba cu asfaltatul gropilor este o alta gisca in alta traista.

Te nemultumesc strazile din Buc? Fa-ti o firma, cere fonduri de la Phare si asfalteaza-le.
ViperRS
oameni incuiati si britanicii aia. asa le trebuie daca nu stiu sa isi ceara drepturile. cred ca vreau si aia sa incurajeze transportul cu trenul ca si la noi cu dn1
SOR
smile.gif tare asta cu cerutul drepturile! daca de maine bucurestiul e monitorizat 100% ce faci? iesi in strada? nu prea cred smile.gif iti vezi de drum si ramai la nivelul de discutii pe chat
Smudo
Da, gasesc super-ok toata treaba asta. E un plus de siguranta. Traiesc intr-un oras unde e plin de politie, si asta il face sa fie printre cele mai sigure orase din Germania. Nu am avut niciodata probleme cu politia sau chestii de genul asta, asa ca nu am absolut nici un motiv sa fiu impotriva vreunui mijloc de orice fel care sa aduca un plus de siguranta cetatenilor. Atita timp cit esti curat, (adica om normal) nu vad nici un motiv de revolta impotriva solutiilor de genul asta.
Vazusem chiar acum vreun un an reportaj aici la tv despre chestia asta din Londra, nu mi se pare chiar o noutate. Cine mai vrea argumente, pot sa mai aduc.
In schimb e o senzatie super placuta sa vezi dimineata la ora 5 oameni care ies la jogging, fara sa le fie frica de ceva, si la fel e super misto sa nu auzi noaptea urlete prin cartier, masini care sa mearga cu muzica data tare, sa stii ca masina nu o sa iti fie sparta, sa stii ca atunci daca se intimpla vreo crima nu trec 2 saptamini si criminalul e prins.
Asta cred eu ca inseamna siguranta, si votez mereu pentru.
ViperRS
pai parca faza cu monitorizarea era si daca iti pui ceva alarma mai desteapta si platesti ceva abonament de supravegheat. in schimb sa stie tot timpul unde mergi si cu ce viteza nu prea pare in regula pentru mine. nu sunt genu care merge cu 80 prin oras da nici la drum lung nu ma duc cu 50 prin toate satele
ssilviu
astept chipurile....e de rau! Dar rau de tot!
ovidiusoft
Si ca sa marim un pic paranoia care e pe cale sa ne cuprinda smile.gif, iata un citat de aici:
http://www.securityfocus.com/columnists/376/1 (intitulat "Tracked by Cellphone") - pagina 2, ultima sectiune:

"What about your privacy?

All of this discussion is somewhat beside the point, however. The real issue is whether people have a reasonable expectation of privacy in the location data in the first place. As a general rule, the U.S. Supreme Court has adopted what I call the "breeze rule." Effectively, if I am outside (and can feel a breeze), I probably don't have an expectation of privacy in what I am doing. Thus, if I am growing pot in my backyard with a 20 foot un-scalable fence, the cops with a helicopter and a telescope (or, presumably a geostationary satellite and a keyhole telescope) can monitor me without probable cause or a warrant. If I am walking or driving down the street, the cops can follow me without a warrant or even suspicion. The same goes for using technology to enhance the ability to search. Thus, drug, money or explosive sniffing dogs can sniff me, my briefcase, my car, and presumably my house (if there is no trespass to do so) without any legal restriction. If I walk into my house however, the Supreme Court has ruled, the cops can't for example use and infrared detector to monitor my activities in the house without some kind of warrant."

Deci eu cred ca astia sunt 243.gif si ar merita 166.gif dar decat sa ma 183.gif mai bine le aratam showfinger.gif si hai sa drunksinging.gif
marius80_eugen
Intr-adevar toate astea duc la paranoia si povestile din batrani despre KGB , CIA si SRI vor fi povesti in urmatorii 20 de ani . Exista o granita foarte firava intre siguranta pe care ti-o doresti , intimitatea pe care o vrei si libertatea la care tanjesti . Sunt de acord cu radare puse din metru in metru , dar nu sunt de acord cu aparatele foto si inregistrarile acestora . Acum vorbind foarte serios , sa spunem ca vor fi din ce in ce mai multe aparate de urmariri , care nu ne convin . Ce putem face ??? Prin Constitutie ai niste drepturi , dar si niste indatoriri . In momentul in care ti-ai luat carnet , ai semnat ca esti de acord cu respectarea acestor legi . Dar , in cazurile acestea , cu aparatele foto si cu multe alte echipamente care vor apare in timp , ce putem face ??? Eu , in '99 cand mi-am luat permisul nu am semnat ca sunt de acord sa-mi faca poza la masina si la tot ce este in ea , ci am semnat ca ma oblig sa respect legile care implica condusul autoturismului pe drumurile publice . Voi stiti altceva ? Oricum , cu prima ocazie , in primavara in pun folie auto si daca ma otica voi pune si pe parbriz .( cu 10-20 % nici nu se observa , dar din cateva unghiuri nu se vede nimic inauntru ) Idei ????
AND
Sau mai bine te imbraci direct ca Zorro ..sa nu te recunoasca cand iti fac poza in masina ! radmasa.gif

Ce sa mai ..ajungem sa mergem toti cu cagule. smile.gif
klaus
radmasa.gif radmasa.gif Marius, astept cu interes ziua in care legile se vor aplica doar celor care isi iau angajament sub semnatura ca le vor respecta...
insa eu unul nu tin minte sa fi semnat ceva la ridicarea permisului ca ma oblig sa respect legea. Asta e tare rau, sa semnezi ca te obligi sa respecti legea...
ovidiusoft
Marius, din pacate nu ne-a intrebat nimeni daca suntem de acord cu anumite legi si daca vrem sa le respectam sau nu. Faptul ca te-ai nascut pe o bucata de pamant din Romania te-a facut cetatean roman si te obliga sa respecti legile. Oricum, chiar daca sa spunem ca renunti la orice cetatenie, oriunde esti pe teritoriul vreunui stat tot trebuie sa respecti legile, si prezenta ta pe teritoriul altul stat reprezinta deja accept sad.gif.

Ovidiu "cumpar vapor pentru ape internationale, second hand, ofer la schimb Logan" biggrin.gif
dydycom
sistemul este in functiune de ceva ani si sincer cat am stat la londra simteam tot timpul ca cineva ma urmareste.
dar totul e ceva mai complicat decat pare:
1.cei ce circula pe drumurile publice fara asigurare( care la noi sunt cu duiumul) sunt amendati si depistati automat,
2am condus in anglia cca9 luni fara sa ma opreasca cineva vreodata( ei nu au politie rutiera, orice accident minor fara victime este rezolvat intre societatile de asigurari)...si de aici fara spaga pt garcea si multe alte avantaje.
daca nu ai nimic de ascuns atunci poti sa alergi daca ai ceva de ascuns atunci te cufunzi in multime...sistemul de avertizare in cazul unor evenimente ( ceata accident etc) este foarte folositor datorita ca se vede imediat daca s-a intamplat ceva( nu ca la noi cand ai un accident si toti trec fara sa ajute)

dezavantaje?
unul mare constatat si de ai nostrii: nu mai au de lucru...de la instalarea camerelor pe dn1 NU S-A MAI INREGISTRAT NICI UN ACCIDENT
klaus
Nici un accident grav...
maddan
klaus, pe cat pui pariu (tot lada aia de bere biggrin.gif) ca in 20 de ani cel mult o sa se puna si problema chipurilor implantate in fiecare din noi?

Io nu sunt paranoic de felu' meu, da' ma gandesc ca daca vreun muhamete d-asta mai dus cu capul se arunca in aer cu vreo bomba nucleara in NY, s-au dus pe apa sambetei toate drepturile de care beneficiem acum.*

*s-a facut public faptul ca americanii au cercetat si monitorizat toate moscheile din US pentru a gasi material radioactiv... 243.gif

Si cum probabilitatea ca muhametii sa puna pana la urma mana pe material nuclear destul cat sa faca o mini-bomba nucleara (si sa o si foloseasca) este destul de mare raportata la urmatorii 20 de ani, ma astept ca si reactia statelor "democratice" sa fie pe masura, si anume monitorizarea tuturor cetatenilor "pentru siguranta lor".

Nu cred ca in anii 2050 va fi prea greu sa ai in tine implantat un cip care raporteaza nu doar unde esti, ci si cu ce tip de materiale lucrezi, de exemplu explozibili sau material radioactiv...

Aceasta grija "iubitoare" fata de cetatean se poate transforma foarte lesne intr-un instrument totalitar. Iar daca ma uit la ce generatii de oligofreni apar pe fata pamantului acum, total lipsiti de interes fata de viata publica, si total concentrati pe junk-ul varsat catre ei de catre de-alde ProMTv&Co, nu pot spune ca sper sa-mi traiesc batranetile intr-o lume mai misto ca asta de acum.

Ci dimpotriva...

Asa ca: alcoholic.gif
DigitalScribe
Mai dificil sa invadezi trupul unui om cu un implant.
O masina o poti monitoriza fara probleme. Nu presupune modificari la masina, e cheltuiala statului ca inregistreaza numerele masinilor. Cu ce poate fi rau lucrul asta? Doar e informatie publica numarul masinii.
Londra e ticsita deja de camere de supraveghere si in foarte multe investigatii s-au dovedit utile inregistrarile deci experienta pozitiva inregistrata acolo se aplica acum si la autoturisme avantajul fiind ca un numar auto poate fi automat inregistrat si recunoscut de un computer si treaba e mai usoara. Nu vad nimic special, tehnologia la lucru in slujba omului si atat.

Atata timp cat regimul de putere ramane unul democratic nu vor fi probleme cu utilizarea gresita a informatiilor. Mai pui si faptul ca e vorba de un adevarat munte de informatii. Informatiile alea nu pot fi folosite decat daca sunt indexate si pe baza de cautare a ceva anume (gen google pe internet) intr-un anumit context. Ce ? Din cauza internetului avem parte de mai putina intimitate ? Puteti pune peste cazul internetului acelasi model si trage aceleasi concluzii daca vreti neaparat insa lumea vede in general internetul ca pe ceva pozitiv. Exact asa si cu sistemul asta de urmarire si inregistrare automata a numerelor masinilor de pe drumurile publice. Mai bine o masina decat un om. Am mai mare incredere intr-o masina decat intr-un om supus subiectivitatii.

Daca vreti sa fiti cu adevarat paranoici hai sa va zic eu vreo doua:

1. Pentru fiecare mesaj pus pe forumul asta (sau oricare alt forum) va tradati un pic din ceea ce se numeste un profil psihologic. Cu alte cuvinte prin ceea ce spuneti va tradati putin si renuntati la putin cate putin din ceea ce inseamna o anume intimitate a propriului eu.

2. Multi avem numerele de inmatriculare puse "la vedere" in profil. Unii avem si poze pe la profil, altii au pus chiar poze cu ei si masina lor poate si asa mai departe. Iarasi, puteti fi identificati pe baza acestor informatii. Un simplu search cu Google si afla imediat cineva despre cine esti, ce faci, ce scrii, ce gandesti si asa mai departe.

Sunteti liberi sa vorbiti pe forumul asta sau oriunde insa tocmai exercitand acest drept deveniti persoane din ce in ce mai publice.

Inca n-ati facut criza de paraonoia ? Sa continui ?
Pe cate site-uri nu v-ati inregistrat cu numele si adresa reala ca sa puteti face cumparaturi online ? Sa mai continui ?

Eu zic, asta e! Pana la urma e doar o singura lume in care traim si vrem nu vrem ne ciocnim unii de altii. Daca scrie mare si lat pe placuta numarul ei iar cineva te filmeaza nu e nici o problema ! E o informatie care face parte din domeniul publicului pentru ca asta-i rolul placutei aleia din start ! Ce facem ? Ne scoatem placutele de inmatriculare de acum ?
klaus
maddan, nu prea am ce pariu sa pun cu tine, pentru ca parerile noastre cam coincid.
Ceea ce lumea nu observa este ca incet, dar sigur, lumea se indreapta spre regimuri totalitar-"democratice", ca metode de manipulare si control sunt folosite din ce in ce mai mult pe scara larga, si din ce in ce mai larga scara.
Lumea este invadata pe toate canalele de informatie, nu mai apuca sa o "digere" si o ia de buna, nu mai gadesc daca ce primesc este sau nu bun sau corect. De unde si manipularea (metoda informatiei dintr-o singura sursa - chiar daca vine pe mai multe canale informationale).
Pana acum acest control nu putea avea loc tocmai din cauza informatiei extraordinar de voluminoase care trebuia prelucrata. Calculatoarele au eliminat aceasta piedica.

Parerea mea sincera este ca asistam la inceputul sfarsitului democratiei, asa cum a fost gandita si aplicata inca de pe vremea Atenei antice.

Pt. DigitalScribe: ceea ce mentionezi tu este pentru ca userii AU ALES acest lucru, nu pentru ca li s-a impus... Este vorba de alegerea lor, nu de impunere din afara, exterioara vointei lor.
Ce se intampla acum este o limitare a manifestarii omului liber prin intermediul informatiei (adica esti intr-un fel chiar santajat, daca te manifesti complet liber incalci o norma, ceva, o gasim noi incalcarea, ca doar avem arhiva).
Ganditi-va cati dintre voi ati fost la o petrecere din aia, "adevarata", cu chiuieli si veselie. Care poate a deranjat vecinii, dar voi v-ati simtit bine. Credeti ca o sa mai faceti asta peste 30-50 de ani daca orice "incalcare a legii" e pasibila de sanctiune? Adica fie ca v-au reclamat vecinii, fie ca nu, sa luati amenda pentru tulburarea linistii publice.
Nu radeti, nu e departe ziua aia... Ceea ce incepe acum, e inceputul
Dictaturile intotdeauna au venit la putere (alea care au venit pasnic ma refer) prin atitudini mai "dure" aprobate de populatie. Dupa care, prin politica pasilor marunti s-au dezvoltat in ce s-au dezvoltat (exemplul clasic si mai cunoscut este Hitler, da' nici Ceausescu nu e departe...)

Si in acest moment, daca lumea nu se va trezi la timp, ne indreptam printr-o politica a pasilor marunti, catre niste regimuri care vor sa controleze cetatenii mai abitir ca regimurile dictatoriale de pana acum.
Sunt suficient de batran ca sa fi fost suficient de mare cand regimul lu' pingelica mai era la putere prin tara noastra, si sa stiu ce inseamna un regim dictatorial si cum controleaza masele. Baietii astia din vest au cam uitat...
DigitalScribe
@klaus: Eu am nuantat un aspect la care sunt sigur ca majoritatea nu s-au gandit. Tu faci acum ca avocatul care pune pe cel care a semnat contractul sa citeasca "the fine print". Si chiar daca au acceptat constient... pana la urma ce-am vrut sa zic e ca vrei nu vrei nu prea poti avea o intimitate totala. Mai mult sau mai putin toti ne expunem domeniului public.

Strazile sunt domeniu public si nu particular si sunt reglementate printr-un sistem imperfect. Democratia nu-i decat un ideal pana la urma spre care un sistem poate tinde si nimic mai mult.

Un alt lucru care ar mai fi de spus e ca tot timpul vor fi dispute, polemici si forfota in general pe aceste teme de libertate, intimitate, etc...

Singura chestie care se pastreaza constanta e ca: atata timp cat exista teama in oameni oamenii vor putea fi manipulati si vor fi tentati cu solutii mai brutale si aparent mai eficiente. Atata timp cat omul nu gandeste si actioneaza/reactioneaza impulsiv intotdeauna se va merge spre ce zici tu.

Pana la urma nu-i mare branza ca se inregistreaza intr-un sistem ca tu ai trecut pe acolo la ora de in data de. Ai trecut pe acolo si ? Daca iti vezi de treaba ta cu ce te poate deranja lucrul asta ?

Iarasi... cu faptul ca se merge spre sisteme din ce in ce mai inchise nu sunt de acord. Vezi ce-au facut aia din parlamentul Frantei vis-a-vis la sistemele de distributie a datelor de tip p2p (Point To Point, gen BitTorrent, Kazaa, DC++, eMule, eDonkey si altele...). Daca era cum ziceai tu deveneau in secunda doi interzise ori s-a intamplat exact pe dos.

Pana la urma retelele p2p cu ce difera prea mult de un Video Recorder cu care copiai mai demult filmul de la vecinul in loc sa-l cumperi ? Cu ce difera de fotocopiatoarele care amenintau atat de tare cartile si care pana la urma au ramas in folosinta ? Discutia asta poate fi extinsa oricat de mult cand vine vorba de ce poate face legea pentru a proteja libertatea fara sa o sisteze....
maddan
Digital, diferenta este ca peste 20 de ani se poate da o lege prin care un cip sa fie implantat in fiecare om incepand cu varsta de 5 ani.

Intelegi?

Apoi, in functie de toleranta maselor cu privire la puterea statului de a ii spiona, se pot conferi anumite "facilitati dezirabile" acestui cip: sa monitorizeze sanatatea persoanei, starea sa psihica (utilitate clara), sa anunte in caz de accident, sa poata fi localizata in caz de infractiune comisa asupra sa, etc.

Dar la fel de bine se poate folosi pentru a invada intimitatea persoanei. Si aici discutam de alegere. Tehnologia de acest gen va exista cu siguranta (ea exista deja sub anumite forme, cineva vorbea de telefoanele mobile, etc.). Problema este daca vei fi liber sa alegi daca vrei sau nu sa iti fie implantat un cip.
Si daca vei fi liber sa alegi ce informatii sa fie colectate despre tine si ce informatii sa NU fie colectate.

Alegerea aceasta inseamna insasi libertatea de a fi.

Lipsa alegerii duce la sisteme totalitare.

Internetul este un exemplu foarte simplu: aici alegem sa dam datele despre noi, sau in anumite cazuri acestea ne sunt furate sau interceptate fara voia noastra. Dar suntem constienti de acest lucru si ne putem separa de el (nu mai navigam pe Internet, na!).

Apropierea sistemelor de monitorizare de corpul persoanei este doar o chestiune de timp, din punctul meu de vedere. Motivatia va fi simpla: antiterorismul. Adevarata motivatie e cea care ma ingrozeste pe mine...
klaus
QUOTE(maddan @ 24 Dec 2005, 17:46)
Adevarata motivatie e cea care ma ingrozeste pe mine...
*
Si pe mine...
DigitalScribe
De acord cu voluntariatul la o astfel de schema insa omul are dreptul sa nu fie de acord cu asa ceva. La chestii de genul asta contez pe cei care gandesc ca voi si ca mine sa aiba voce puternica.
Eu ma refeream strict la sistemul de inregistrat placute de numere care nu mi se pare mare branza. Iau lucrurile disociat si nu-mi fac griji pentru vreun viitor apocaliptic.
Dic
In vestul Europei, desi sunt multe masini, se circula regulamentar. Sunt cetatenii lor mai civilizati decat noi? Poate. Dar un motiv ar fi si camerele de la fiecare colt de strada sau de pe fiecare semafor care monitorizeaza traficul. Cum ai gresit, ai si primit amenda (usturatoare si pentru salariile lor).
Ganditi-va putin cum s-ar circula in Bucuresti cu un sistem ca pe DN1: adio parcari adhoc pe mijlocul strazii unde oprirea este interzisa, adio depasiri de coloane care stau la stop, adio busculada in intersectii si treceri pe rosu. Ar disparea putin cate putin spaga: nu te mai opreste Garcea (ai trecut pe rosu, se suspenda carnet, dar hai ca aranjam noi cumva); vor fi filmuletul si poza cu masina care trece pe rosu si numarul de inamtriculare, iar amenda va veni prin posta.
Cam astea ar fi punctele pro. Ar fi bine pentru nervii nostri sa avem controlul traficului pe care il au vesticii si mi se pare ok sa se trimita amenzile automat.

Ar fi foarte interesant sa apare pe Internet cateva camere de filmat din intersectii mari si informatii despre starea traficului. Iar cine are acces la Internet, inainte de plecare se uita sa vada daca este aglomerat sa plece acum pe o anume routa sau sa aleaga alta (vise, taica). Chiar, stie cineva daca exista o adresa de unde s-ar vedea traficul pe DN1?


Off-topic: Teoria conspiratiei....
Klaus si Maddan, aveti dreptate. Si eu cred in teoria conspiratiei, si sunt convins ca deja exista un sistem de control pus la punct de americani. Daca au ajuns poza "Bucuresti din satelit" si Google Earth la publicul larg, ganditi-va ca deja ei vad din cer ca samponul Nizoral isi face efectul pe Mr.X (i-a mai crescut parul fata de saptamana trecuta; samponul a fost cumparat de la magazinul Y folosind cardul de credit). De asemenea, americanii au acces la fiecare mail trimis, inregistreaza fiecare convorbire telefonica, le analizeaza si le indexeaza intr-o baza de date. Probabil ca si britanicii se gandesc sa faca ceva de genul acesta (poate ca au deja si ei).
Totusi controlul traficului ne ajuta. Asta este, baietii cu ochi albastri (de la noi, de la ei, conteaza?) vor putea urmari mai mult decat pana acum. Dar ce facem: nu mai folosim mailul, nu mai vorbim la telefon si nu mai circulam cu masina?
to_the_limit
"...De asemenea, americanii au acces la fiecare mail trimis, inregistreaza fiecare convorbire telefonica, le analizeaza si le indexeaza intr-o baza de date. Probabil ca si britanicii se gandesc sa faca ceva de genul acesta (poate ca au deja si ei)..."

Detaliaza te rog acest aspect....
Dic
Deja devine off-topic conversatia... Dupa 11 septembrie 2001 cred ca fac orice sa prinda o informatie. Asa ca nu le este greu sa aibe o baza de date in care sa stocheze mailuri si convorbiri telefonice interceptate. Sincer nu m-a interesat subiectul si nu am cum sa detaliez, mai multe gasesti pe www.google.com.
SUPERCAR
Cred ca se va existinde si in alte tari in curand,programul asta cu monitorizarea masinilor.
Mare minune sa vezi si in Romania asa ceva in cativa ani.
einstein1984
Cred ca dupa cateva demonstratii in UK vor renunta la idee. Cred ca e cel putin abuziva, iar scopul initial al deviceului poate fi schimbat extrem de repede. Pentru hoti de masini poate fi chiar un avantaj (gasesti mai usor o anume masina).
costi
Atita vreme cit camerele video sint montate pe domeniul public si nu in dormitorul sau baia personala, ele nu sint un abuz.
Englezii au camere de ani buni si nu numai Londra este intesata de ele.
Scopul sistemului este monitorizarea traficului si mai nou a terorismului.
Pe cine deranjeaza asta ?
Smudo
Mai bine de atit nu se putea sintetiza totul. Mai intrebarea din final.

P.S: In Germania, la inceputul anului s-a anuntat ca nu stiu de ce lege s-a dat aici prin care statul are voie (legal deci, nu asa pe "ºestache") sa iti supravegheze telefonul si tot ce tine de internet (mailuri, chaturi, website, etc). Ah, in legatura cu legea aia, cum se numeste, ce nr. are si chestii din astea... nu ma intrebati pentru ca sincer nu am avut nici un motiv sa ma interesez prea tare. Mie pot sa imi verifice orice vor ei, atita timp cit eu ma simt in siguranta mi-e indiferent ce si cum supravegheaza ei. Sa mai spun ca fiscul aici are drept sa iti controleze contul bancar oricind vrea el?
maddan
Despre interceptarea mailurilor, telefoanelor, etc:

http://www.hermetic.ch/crypto/echelon/echelon.htm

si search pe google despre "Echelon"

Veti avea ceva surprize... biggrin.gif

Indiferent de ce exista acum si de ce e fictiune, in viitorul apropiat (i.e. cel in care avem sanse sa mai fim in viata), mai mult ca sigur ca astfel de sisteme vor fi implementate peste tot.

Nu cred ca este o conspiratie.
Cred ca mai degraba este in firea lucrurilor. In definitiv n-a conspirat nimeni sa creeze societatea capitalista multilateral dezvoltata. A crescut de la sine.

Tot la fel si cu societatea de maine. Pana acum teritoriul a fost demn de dorit, si a fost cucerit de-a lungul secolelor de cei puternici. Apoi aurul a fost principalul lucru de dorit, iar guvernele au facut tot ce puteau sa il obtina (vezi colonizarea Americilor). Apoi petrolul a fost demn de dorit, si iarasi s-au batut si se bat sa-l aiba.

In viitor se pare ca informatia va fi cel mai de dorit lucru, si probabil ca la fel de tare se vor bate cei de la putere sa o controleze si s-o aiba (deja vedem semne).

E in firea lucrurilor.
einstein1984
Eu vorbema de monitorizarea masinilor. In UK cred ca au recorduri de camere pe metru patrat in anumite orase.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.