Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare plafon Scenic Rx4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
ginghinac
Salut! Problema...
Imi atarna tapiteria din plafon, se deslipise panza de pe burete.
Am cautat sulutie pe NET, si cica conform Youtube, dai jos plafonul de carton si lipesti alta panza pe el.
Simplu, m-am apucat de treaba am demontat tot dar plafonu nu se misca. Aveti idee de cenu pot sa il scot? Este cumva lipit? Si daca da cum il dezlipesc?

Multumesc anticipat!
lagunainlove
Este lipit de plafon. Incearca sa bagi mana prin partea din spate si cumva sa incerci sa-l distantezi. O sa se rupa un pic o bucata foarte subtire din carton,dar o s-o lipesti la loc dupa ce termini treaba. Sa ai spor.
ginghinac
Mersi
Am incercat nu merge, este lipit in multe locuri si se rupe fibra
e foarte nasol
Se poate lipi materialul direct asa pe plafon?
A incercat cineva?
synergist
da, eu am lipit folosind asta:
https://www.dedeman.ro/bucuresti4/spray-ade...00-ml/p/5007808

cum am procedat: pe la plafoniera din spate, am bagat spray-ul (i se roteste capul, daca il apuci cu ceva cleste - atentie sa nu apesi sa il spargi) si am pulerizat in toate directiile - din spate pana in fata, laterale...apoi l-am lasa sa atarne in continuare 10 minute(scrie pe spray ca trebuie lasat sa se usuce), dupa care am inceput sa il aduc dispre exterior spre plafoniera, cu un tricou pe care nu l mai foloseam

*atentie sa NU faci ca mine: dupa ce am dezlipit tot, am bagat mana pe interior sa curat acel burete. NU NU NU NU sad.gif buretele l`am curatat pe alocuri, ca nu s`a luat de peste tot si cand am lipit apoi panza subtire pe el, au ramas acele adancituri si acum se vede urat. daca nu l curatam si l lasam asa neted cum era....
ginghinac
La mine nu merge asa. plafonul este foarte mare nu e ca la matiz, si deja am curatat tot, nu mai este nici un pic de burete, este neted are fibre de stricla. Asa ca o sa pun ziare in toata masina sa nu o manjesc pe toata smile.gif o sa dau cu spray si o sa lipesc asa cu capu in sus. Tie nu ti-sa deslipit? Nu cadea cand il lipeai? Acelas spray am cumparat si eu.
synergist
Nop, s a lipit bine.

Scuze de răspunsul târziu sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.