Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poze cu Captur
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Captur
tannu
[attachmentid=1628076006]
Thaddaus
Captur 0.9 TCE.

[attachmentid=1628076046]
[attachmentid=1628076047]
[attachmentid=1628076048]
mars
Pana unde ai tractat locomotiva aia radmasa.gif?
dan22y
Pe Valea Vaserului mi se pare... am fost si eu anul asta, cu mocanita.
Thaddaus
Nu am putut sa misc locomotiva sad.gif . Daca stiam ca o sa am "probleme" de genul asta imi luam diesel.
Ridermann
Captur Intense 1.5 dCi - 2017
koldun
De sezon

[attachmentid=1628076808]
Razvi22
Renault Captur 1.5 dCi 😊
[attachmentid=1628077113]
[attachmentid=1628077112]
[attachmentid=1628077114]
BlaueCorsa
Cu jante noi.

[attachmentid=1628085708]
mihaigab
biggrin.gif
jedimisu
smile.gif
darkman13
Asta e smile.gif
ConstantinG
Life evo 0.9 tce - 2019
iony86
1.2---120cp--2018
Vers Intense
CJ77DRR
smile.gif primul post aici, masina e a sotiei,o avem de 6 luni,pana acum suntem super multumiti
cj98czh
Intrebare ... vad la semnatura ta varianta de echipare Initiale Paris ... ???

esti sigur?
CJ77DRR
100% nu e echipare Initiale Paris dar erau doar 2 variante de echipare cand m-am inscris - am ales aleatoriu una dintre ele (cred ca varianta corecta era "Intens Energy" - conform aplicatiei myrenault) - am modificat in profil acum.
r_vlad
Anvelopa de pe partea dreapta, fata, este montata bine ca si sens de rotatie ?
CJ77DRR
da,sunt montate ok.Asa e profilul anvelopei Uniroyal.
De ce,pare ceva "ne-in regula"?
Bicicleta galbena
Induce in eroare daca nu stii modelul, au mai fost niste discutii pe un topic mai vechi, nu mai stiu unde.
Dar da, asa sunt anvelopele si sunt corect montate.

r_vlad
Da, asa e. M-am documentat. Nu inteleg cum scot apa cu V-ul ala intors dar nici nu trebuie. Important e sa stie Uniroyal.
alexian
Captur 2, 1,3 TCE, 130 CP, EDC. Trecut de la Captur prima generatie, 1,5 dci, 90 CP, EDC.
CJ77DRR
foarte frumoasa,sa o porti sanatos.
Ceva impresii - calitate a materialelor interior,scaune, tinuta de drum in comparatie cu vechiul model?
alexian
Multumesc. Noul Captur îl am de 3 saptamani in exploatare, dar n-am reusit decat 500 de km.

Spatiu interior: cupola e mai joasa fata de prima generatie, scaunele sunt foarte confortabile, fata spate, dar spatiul din spate e un pic mai mic, 2-3 cm. Doi adulti si doi copii calatoresc in regula in ea.

Finisajele: clar e o masina care a primit atentie din partea proiectantilor; eu analizez prinderea mochetei, zona pedalierului, tapiteria ce imbraca cupola la taieturi, partea inferioara la scaune, mocheta in portbagaj etc. si nu prea am gasit lucruri neterminate; butoanele toate sunt luminate (volan, actionare geamuri). comparativ cu modelul anterior faza 1, este in regula la finisaje.
Am gasit la exterior varful la un ornament de plastic de la geamul soferului nelipit total, dar e insesizabil (cel ce desparte geamul mic de geamul mare). De luat in calcul ca finisajele apartin nivelului de echipare INTENS, pe celelalte nivele de echipare am sesizate diferente, vizibile cel putin la formatul / tapiteria scaunelor.

Dotarile: sunt toate echipamentele posibile pe ea. am remarcat ca volanul se incalzeste complet, pastrarea benzii de circulatie e o functie temporara, daca nu pui mana pe volan se dezactivează (dupa corectare si avertisment vizual in bord). Franarea de urgenta n-am sesizat-o desi am fortat limitele, sper sa nu fie necesar. e-shift-ul necesita un pic de atentie la trecerea din D in R sau in N, implica o apasare indelungata (nu exagerata, dar m-am trezit ca nu a cuplat in R). Nu mai exista card pentru acces la navigatie si internet, dar nici nu stiu cat timp am acces gratuit. Tableta se misca OK, nu mai sunt jocuri pentru copii ca pe R Link .

Comportamentul rutier: suspensia este rigida la denivelari (gropi), ca la prima generatie si Clio 3. nu am sesizat cloncanit de amortizoare si caseta (gen Megane 2 si clio 3) desi zilnic merg pe drumuri sparte. Motorul silentios, demaraj fara lag la cutia edc si schimbari line ale treptelor de viteza, sta ok in curbe la 100 km/h.

Consum: e irelavant inca la cei 500 de km. pot sa spun ca in regim extraurban am ajuns la 5,4 l/100 km, in oras cel mai mult 8,8 l/100 km. raman fan dci rolleyes.gif, dar nu am gasit pe stoc cu dotarile integrale.


Greierasi: ma confrunt cu unul aparut fix la 150 km, pare a fi din zona panoului de sigurante, n-am apucat sa verific, dar daca mai apar si altii revin.

O sa revin cu detalii, cand se vor deschide topicurile adecvate.
Tajmahal777
Love reacts only biggrin.gif
Captur 0.9 TCe 2019 Life Evo, achizitionata acum o saptamana.
Lucian Octavian
Al meu Life Evo 09 TCE 2019[attachmentid=1628118280]
F.Dan
Capturul meu achizitionat la data 01.07.2019. Si sunt multumit de ce poate un motor de 0.9 Tce.
rue
Life are guri de ventilatie pt locurile spate sau e cu optiunea cotiera etc?
MyKe89
Doar cu cotieră.
harry
Iote’l și p’al meu smile.gif
Slobi_dan
Harry, probleme ceva au aparut la noul Captur E-tech( gen la franarea automata)?

11 Dec 2021, 08:49:
Cine mai are probleme cu avertizarea si franarea automata in caz de impact la Noul Captur 2021?
costin02
Harry, ești cel mai vechi posesor de pehv pe care l-am aflat aici, ar fi fost minunat sa ne împărtășești satisfacția vis a vis de mașina! Cum s-a comportat acumulatorul in fiecare din anotimpuri, cutia de viteze a dat vreodată vreo eroare? Softul a fost stabil, fara resetări? Sper si îți mulțumesc din suflet dacă îți vei face timp sa mi răspunzi!
taras_marian
Salut. am adaugat si eu cateva poze cu Captur-ul meu biggrin.gif
Citind comentariile anterioare vreau sa va confirm si eu ca in 15.000 km nu am avut asistenta la franare din partea masinii desi eu consider ca am avut nevoie radmasa.gif in schimb avertizari am avut de mai multe ori atat la masina din fata cat si la pietoni blush.gif
meg2s
Foarte simpatic agregatul, mai ales in versiuneea asta cu E-shifter; daca era si cu bordul ala digital mare era beton!
Sa-l volanesti sanatos, fara evenimente si bine-ai venit pe forum!

p.s. Nu pui in semnatura si motorizarea? Am incercat sa-mi dau seama din poze, dar n-am reusit.
cmariusalin
.
costin02
Frumoasa, dotată, sa o folosești sănătos! Ai parcare autonoma? Ecranul de bord, nu e complet digital? Un aspect, ce tine de mine, piticii mei, când vad tambur la frânele spate, se răscolește ceva în mine! Știu ca asta nu constituie vreo problema tehnica, dar totuși....
cmariusalin
Da, are parking assist si hands free parking, easy link de 9.3", bord TFT de 7" si chiar si pachetul de iarna cu trapa smile.gif Comandata de pe linia de fabricatie din Ianuarie, cand inca se mai gaseau dotarile.
Macmat
Mașina lu' Andreea Marin-Surprize, surprize Salonul auto Bucuresti 2022- Mitsubishi Asx phev.Singurele diferențe,siglele !😊😁😊

8 Oct 2022, 15:48:
SAB-2022 biggrin.gif
costin02
Macmat, inițial, am crezut că este o gluma, dar treaba este cat se poate de serioasa: https://www.mitsubishi-motors.ro/newgenasx
Și colac peste pupăză, Mitsubishi, anunță în clipul de prezentare acest vehicul ca o premieră mondială!
Poate ne va lămuri cineva mai documentat, despre Alianță și ne va spune cum de e posibil ca același model de autoturism sa fie vândut de doua firme distincte sub denumiri distincte!
CJ77DRR
dupa 4 ani fara probleme alaturi de primul Captur,sotia a fost incantata asa ca vrea sa continue cu Captur II Intens...1,3 tce 154 CP EDC
CiprianSS
Pun și eu câteva poze cu a mea. Este un plug-in hybrid care a sosit pe 1 martie 2023 după ce am așteptat-o aproape un an. Până acum sunt mulțumit de ea. Initial mi s-a spus că va veni fără oglinizi rabatabile electric din lipsă de componente. La fel și cu AEBS-ul dar la ăsta nu mi-am dat seama dacă e prezent sau nu deși o dată m-a avertizat să frânez. Aaa, ce mă enervează e că am uitat să pun scaunele încălzite când am făcut configurația mașinii pentru că am făcut-o de pe telefon și mi-a scăpat.
costin02
Sa pun și eu o fotografie cu mașina mea, de care-s foarte mulțumit, mai puțin mulțumit sunt de rețeaua de service-uri!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.