Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie viteze Renault Trafic
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Kangoo & Renault Vehicule Utilitare
mihaicnc
Salut
Am o problema la cutia de viteze de la un Renault Trafic 2004 , 1.9dci , 101cp , cutie in 6 trepte.
Practic nu mai vrea sa intre in viteza a 4-a .Uleiul din cutie a fost schimbat recent.Ideea este ca nu prea gasesc pe cineva sa se uite la ia sa incerce o reparatie si am ajuns la concluzia ca mai bine o schimb cu totul.
Peste tot in dezmembrari ma intreaba ce tip de cutie este ? cu sa fara senzor de viteza.
Cum aflu acest lucru ?
espacern
Dupa seria VIN se poate afla ce cutie s-a montat din fabrica.....si identica SH trebuie montata daca vrei sa functioneze OK.
mihaicnc
Inseamna ca trebuie sa verific la un magazin de piese auto , ca la dezmembrari dupa seria VIN au spus ca nu ma pot ajuta
espacern
Scrie seria VIN aici si-ti dau datele exacte ale cutiei de viteza montata din fabrica.
mihaicnc
Ok

VF1JLBCA65V238374
espacern
Din fabrica s-a montat cutie PK6 cu indice viteza 075....si exact identica SH trebuie sa cauti.
mihaicnc
Ok , multumesc frumos.
Deci inseamna ca este cu senzor de viteza.
Asta o sa caut acum
espacern
Eu in program nu vad nici un senzor de viteza....uita-te pe cutie mai bine si nu uita sa cauti EXACT PK6075 date inscrise pe cutie.
mihaicnc
Ok , multumesc mult pentru toate informatiile.Asa o sa fac
mihaicnc
Am rezolvat prin repararea cutiei. Un resort din interior a fost de vina care a deranjat cateva sincroane.S-a rezolvat prin inlocuirea acestora precum si a rulmentilor cutiei , asta ca tot am umblat si aveau putin joc. Acum merge perfect.
carosoundmix
Buna ziua,
Fiti amabil - Cat a costat reparatia cutiei?
Multumesc.
mihai_mol
QUOTE(mihaicnc @ 3 Nov 2017, 16:22)
Am rezolvat prin repararea cutiei. Un resort din interior a fost de vina care a deranjat cateva sincroane.S-a rezolvat prin inlocuirea acestora precum si a rulmentilor cutiei , asta ca tot am umblat si aveau putin joc. Acum merge perfect.
*




unde ai reparat-o?

30 Apr 2019, 21:55:
QUOTE(espacern @ 23 Oct 2017, 10:15)
Scrie seria VIN aici si-ti dau datele exacte ale cutiei de viteza montata din fabrica.
*




poti sa imi spui te rog, eu ce tip de cutie imi trebuie pt acest VIN
VF1JLBMB67Y208672

E MOTOR 2DCI, cutie in 6+1 trepte.
espacern
Cutie PF6010.
Alex Z
Buna ziua,
Am un Renault trafic dci115 din 2014 cu cutie in 6 trepte.
Imi intra uneori greu in viteze, chiar si dupa ce am uns timoneria atat la maner cat si la capatul de la cutie.
Masina are 175.000km si ma gandesc sa schimb si uleiul, ce brand imi recomandati sa pun?
einstein1984
elf NFP, nimic altceva
dumitru benone siriu
Bună ziua!
VF1JLBAB64V211142
Vă rog mult,ce cutie am pe Trafic?
xmisterx

CarID 1293
Brand RENAULT
ManufacturerId 566
Catalog RENAULT201809
Model Trafic II
Name Trafic II
ImageUrl
Date
Actual
KolCount 0
KolComment
Manufactured 04 2004
Vehicle_type JL0A
Vehicle_fabrication_number V022229
Engine F4R720
EngineNo C002660
Gearbox_type_and_suffix PK6026
Gearbox_fabrication_number C001349
dumitru benone siriu
Mulțumesc mult!
Pe 2.0 benzina se potriveste cutie de Laguna?
Dominik gabi
Buna ziua
Stie cineva daca potriveste cutia de viteze de pe renault laguna pe renault trafic?
Multumesc frumos

einstein1984
cutii PK6 au fost pe ambele masini, dar cu rapoarte de trepte si finale diferite. Se monteaza, dar nu o samearga la fel.
RazvanFOX82
Buna ziua,am si eu o problema la cutia de viteza,Renault Trafic an 2008,motor 2.0L
Caroserie FL
Serie motor VF1FLBHDH8Y297453
La rece nu imi intra in treapta 2 si 4 la cald schimba bine,stiti cumva din ce cauza?
Trebuie schimbat,completat ulei sau trebuie alta cutie?Imi puteti spune ce cutie am? Am fost automata si din cauza costurilor prea mari de reparatie am convertito in manuala si doar de ceva vreme am problemelea astea.
Gil26
Pentru acest VIN mie imi apare un TraficII din 07.2008 motor M9R782 si a iesit din fabrica cu o cutie PA0(010) cu nr. fabricatie C002628 iar in aceasta intra 2.7 L de ulei transmisie, aceasi cantitate este si pentru cutia PA6 pentru ca sincer nu am inteles asta:
QUOTE(RazvanFOX82 @ 25 Oct 2023, 17:29)
....
Trebuie schimbat,completat ulei sau trebuie alta cutie? Imi puteti spune ce cutie am? Am fost automata si din cauza costurilor prea mari de reparatie am convertito in manuala si doar de ceva vreme am problemelea astea.
*


de ce iti “trebuie alta cutie”, ai automata, ai convertit-o in manuala din cauza costurilor iar acum ai iar probleme, etc. … totusi doar ca info uleiul transmisie este TransElf TRX75W80 sau NFP75W80 (eventual inlocuitorul de acum NFX) respectiv Elf Speedmatic (cod OE 7711228107 bidonul de 1L) pentru cutia “robotizata”.[B]
RazvanFOX82
Mulțumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.