Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pe doua roti, 4x4 si 69
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48
wolfin
Buna ziua,

dupa mai bine de 10 ani am zis sa fac un topic si la jurnal biggrin.gif pentru un pegas detinut de nou in familie.

a fost detinut de fratele meu...apoi de mine. Pegasul cand a intrat in posesia mea prin `93 era sh ca nou...(nu vazuse 'decat' aleea din fata blocului)...full cu piele.

dupa ce mi-am petrecut copilaria pe ea....trebuie sa recunosc ca arata jalnic.

modificari aduse.

- schimbat pinion spate cu unul mai mic pentru viteza tongue.gif
- pastrat aripa de pe fata (montata pe spate)
- anvelopa de kent montata pe spate ....cu ajutorul unui ciocan.
- montat inapoi frana de mana ca nu mai tinea torpedo dupa ce am sarit intr-un lac cu ea si am desfacut butucu sa ii dau cu vaselina.
- restu dat jos.

din pacate imi lipseste portbagaju....nu stiu unde l am aruncat si prtofelul de sub sa care a disparut miraculos (era complet)

Ziua 1

facut comanda de abtibild pegas 25 lei de pe olx.

vineri sau sambata ajunge pe balcon (bicicleta).
urmatorul pas demontata complet pentru vopsire.

am gasit un site unde cred ca am tote piesele necesare (desi am mici nedumeriri) de schimbat.
incerc sa pastrez cat mai mult din piesele vechi.

in principal aici am o problema http://piese-accesorii-biciclete.ro/butuci...odel&order=DESC

noua culoare va fi cadru bleu sau mint si aripile albe cu lac perlat.

orice sugestie e apreciata chiar si la misto tongue.gif tongue.gif tongue.gif
Adrian Frigo
Aoleu...săraca a avut zile mai bune.... sad.gif mad.gif

Dacă vrei piese originale caută prin talciocuri sau olx....ce găsești pe net(pe site-uri ca mai sus)de obicei sunt piese proaste.....

De vopsit,tu o vopsești?Cum/cu ce?Cu elementele cromate ce ai de gând să faci,le recromezi sau le vopsești?
wolfin
de vopsit ..sunt nelamurit...dar cred ca o sa optez pentru powdercoating....vreu sa iasa luccrare frumoasa.....asa ii dau un polis ... chiar daca am pistol de vopsit nu am cunostintele necesare....

pentru crom si aluminiu (jante) ma gandesc la polish dedicat https://www.emag.ro/polish-curatare-moto-al...6/pd/DGN832BBM/ cu perie pentru metale https://www.dedeman.ro/bucuresti4/perie-cir...-inox/p/1016664
sau "Atelier de pe Magura Vulturului (Bucuresti, cum intri de pe Sos. Iancului, la 100 m pe dreapta e o poarta rosie pe care scrie "Acoperiri metalice")" am vorbit cu ei anu trecut si inca faceau...o sa vad
sorin1983
n-ai ce crom sa polisezi... tevile de la sa si ghidon sunt ruginite... trebuiesc refacute daca le vrei tot cromate... la fel si spitele probabil... poti polisa doar cercurile de la jante dar nu stiu cine ti le mai pune la loc ca sa le si centreze... smile.gif
wolfin
nu sunt ruginite ...

http://www.barbosul.ro/curata-rugina-de-pe-crom/

laugh.gif
MuciX
Parerea mea? Daca ii dai culoare "mint", fa-o mata.
Trebuie facut ceva si cu rotile, trebuie data o culoare. Probabil albul de pe aripi.
wolfin
rotile vreu sa le polishez...cica ar iesi ca noi...incerc pe cat posibil sa arate ca atunci..chiar daca vopseaua n are legatura

ideea e ca nu e rugina pe ea...mai mult pe cadru si aripi. in poza e cum a stat 20 de ani ...murdara.

<span class='edit'>28 Sep 2017, 09:55:</span>
QUOTE(sorin1983 @ 28 Sep 2017, 09:37)
. poti polisa doar cercurile de la jante dar nu stiu cine ti le mai pune la loc ca sa le si centreze... smile.gif
*



https://www.bikexcs.ro/service-biciclete-bikexcs

40 lei la mine in cartier

oricum era necesara operatiunea ca schimb butucu spate iar pe fata doar curatare gresare

Salut barfi tongue.gif
Bicicleta galbena
Asa erea si a mea, decat ca erea rosieeee... plange.gif

O sa iasa o bomboana blush.gif Saua poti incerca s-o refaci cu piele alba, la baietii care fac cotiere/volane.

wolfin
Era psd ista sa inteleg tongue.gif

On topic



Sa prefer sa iau una cu gel/spuma si arcuri....

Oem ul ii cam tare...si te doare fundu....dar nu o arunc....

Am vb pt cromat cu cei din iancului in seara asta (aveam contactul in tel.. laugh.gif ) .Cred ca aveti dreptate...crom nou.

Intrebare ..cromul merge si pe alu....adica sa fac si jantele???......
Muttley
Nu, la aluminiu se face anodizare.
Adrian Frigo
QUOTE(wolfin @ 28 Sep 2017, 22:36)
Am vb pt cromat cu cei din iancului in seara asta (aveam contactul in tel.. laugh.gif ) ....crom nou.

Ca$h parai recromatul?

QUOTE(wolfin @ 28 Sep 2017, 22:36)
Cred ca aveti dreptate

Noi întotdeauna avem dreptate! 04.gif radmasa.gif



P.S-Jantele le dai la pâslă și pasta pe polizor,ies de nu-ți vine a crede.Le protejezi cu un strat de lac și gata.Șaua poți să o recondiționezi pe asta,doar că introduci și ceva material de secol 21 în ea,ca să fie bine pentru popou. rolleyes.gif
wolfin
nu a vrut sa imi zica.....sa masoare sa cantareasca..dar nu cred ca sare de 50...100.

o sa imi pun niste jeansi rupti si un tricou lalai .... eventual nu ma spal vreo 2 zile..poate scot un pret mai bun icon_mrgreen.gif
bucatzel
ausda... de ce-i zici la operatiune "restaurare"?
dandobre
Hai ca e bine, usor usor te incadrezi in buget de vreo 3 bitiunuri tongue.gif
wolfin
QUOTE(bucatzel @ 29 Sep 2017, 10:12)
ausda... de ce-i zici la operatiune "restaurare"?
*



E prea mult? Doar butucu spate si vopseaua nu vor de origine.

Dar tot verde ca fi... happy.gif

reconditionare ar fi ok? (te rog daca poti modifica subiectul smile.gif )

On topic. Au venit emblemele. Nu prea sunt incantat..dar pana gasesc alceva is bune.

As lua emblema de alu..dar parca nu imi vine sa gauresc cadru.

Vedem.

Important..cred ca am gasit un portbagaj
Adrian Frigo
Poți să modifici tu,dai edit la primul post.

Emblema de aluminiu e mult mai interesantă decât o hârtie....go for it! wink.gif


P.S-un coșuleț de autoservire,comunist,nu-i pui pe porcbagaj?Ar da bine. laugh.gif wub.gif
wolfin
eventual pe spite sa pun margele....

am vb cu omu pt portbahaj ... nu prea vrea sa descompleze ....il sun luni..poate poate...

sambata ma duc in targu vitan sa cumpar chei si ce mai gasesc..poate un far....vad.
Bicicleta galbena
Du-te duminica, ai sanse sa gasesti tot felul de minuni in talcioc.
Stiu, e aglomerat, e tiganie macsima, dar sambata nu e mare sfaraiala, daca tot te duci du-te duminica.

bucatzel
QUOTE(wolfin @ 29 Sep 2017, 12:07)
E prea mult? Doar butucu spate si vopseaua nu vor de origine.
*


Ca sa fie restaurare, ar fi frumos sa fie si butucul de origine. Nu-i imposibil de greu de gasit unul. Vopseaua (vopselele de fapt) ar trebui sa fie din paleta de culori ce s-au aplicat original (adica nu perlat sau alte chestii). Si parca nici scaunul nu incerci sa-l tii de origine.

Nu zic ca ce vrei tu sa faci e urat sau mai stiu eu ce, chiar cred ca ar iesi foarte dragut, doar ca nu-i restaurare.
wolfin
Avand in vedere semnificatia cuvantului..si din respect pt cei care chiar fac asta ...fie ca vorbim de o bicicleta sau o masina...am modificat subiectul.

Butucul poate il salvez...inca nu am ajuns la partea "mecanica". Mai intai vreau sa o vopsesc/crom.

Saua nu o arunc...o sa o reconditionez..dar ramane ca piesa....e incomoda pt copii.
Am fost azi la un centru de vopsit. Cred ca m am sucit. O fac alba...(cum de fapt o vrea cea mica mai nou) cu aripi verzi....vedem.
bucatzel
QUOTE(wolfin @ 29 Sep 2017, 17:18)
e incomoda pt copii.
*


M-am dat pe una de asta pana am reusit s-o rup de acolo de unde se pliaza. Al naibii daca mi s-o parut inconfortabil scaunul ala. Cre' ca mai conteaza si calibrul care se aseaza pe el, daca m-as pune acum, s-ar putea sa nu mai zic acelasi lucru biggrin.gif
wolfin
Ziua 2

Am desfacut o toata. Sunt putin mirat unde sunt coronitele la axu pedalier...au curs doar cateva bile... blush.gif

Din pacate jantele sunt zic eu terminate..spite strambe..joc mare in ele....o sa le duc la doctor sa imi dea un pronostic.

Miercuri..joi..vopseaua ar trebui sa fie gata.

LE.

Am fost in targ..au Doamne ce ii acolo. In afara de o roata fata fata ax nu am gasit.

In fine...poate rezolv cu olx.u
wolfin
Ziua 3

am comandat piesele pt Pegas..466 lei

si me happppy gasit portbagaj si sigla 80 lei valuri.gif

pana acum 850 lei wacko.gif

mai am cromu si vopsit portbagaju ohmy.gif
Adrian Frigo
QUOTE(wolfin @ 30 Sep 2017, 18:04)
...Sunt putin mirat unde sunt coronitele la axu pedalier...au curs doar cateva bile... blush.gif

Nici n-ar trebui ,că n-a fost cu coronițe,doar bile vărsate.Tare bine călite mai erau ghiuvetele,n-am reușit să crăp nici una până acum! icon_mrgreen.gif Singura problemă care o aveam la axul pedalelor de Pegas erau penele,mereu reușeau să le fwt de la frânele puse cu sete.... 243.gif

Îl păstrezi sau îi pui cartuș cu rulmenți?Ce piese ai comandat și de unde?
wolfin
maryon


ref la bile... nu erau 20 ci 7-8 ...

am dus o ieri la vopsit. ghinion...is plecati in Polonia vopsitorii (service ul se cheama La Polonezu) si poate saptamana viitoare e gata.

azi am fugit pana la Crom...dar nu am gasit pe nimeni..tel inchis....alta data mad.gif
wolfin
ziua 4

am dus azi piesele la cromat.....100 lei biggrin.gif (am fost la costum....venit de la o conferinta....si nu am mai negociat blush.gif blush.gif blush.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif )

tot azi am primit si piesele comandate....iar ieri au fost ridicare stema si portbagajul de un prieten din DB.

cand are drum prin B sablat vopsit si montat. la stema ....vedem ca nu e in cea mai buna forma.
MuciX
Stema o poti reface la mana, dupa ce o duci la curatat. Am vazut niste sigle de dacia refacute pe aici. Da un search pe forum.
wolfin
la aceiasi bani vad ca era la pegas pe site (asta nou) dar nu aveau pe stoc....au zis ca ma suna...si pauza. neseriosi.

apropo de portbagas....am avuto sansa din 100k sa il gasesc chiar si fara arc... wub.gif
b06fcn
Ne poti da te rog cateva detalii despre unde ai dus piesele la cromat? Vreau sa ma apuc de rusoaica din garaj si barele sunt primele pe lista...merci

@
Strada magura vulturului cu intrarea apold e simplu de ajuns...intri prin soseaua iancului....pe magura vulturului si prima la dreapta..e un gard de fier negru cu garaj.... inauntru e treaba.

Telefon 0740512890
Adresa exacta e intrarea apold pt waze.
wolfin
Pt o bere iti zic biggrin.gif
Era scris si in primele raspunsuri tongue.gif numai ca poartA e neagra acum nu rosie...
On topic

Mi au venit piesele si lantu nu e bun..adica am cerut de 114 si am primit un de 2 m...

Se poate scurta???? Ca sunt tamp...cm sau zale e acelasi lucru....
Adrian Frigo
Se scurtează fără probleme dacă ai scula...potrivită. icon_mrgreen.gif
wolfin
Am citit...cica cu presa sau ciocan si dorn (astea le am)

Azi a fost o zi importanata...in drum spre stomatolog....am trecut si pe la vopsitorie sa primesc acceptul final pt vopsea de la d soara.

E bine smile.gif
wolfin
o veste buna

au vopsit bicla

m au trecut transpiratiile ..ca pierdusera parghia....dar au gasit o intr un final..nevopsita dar gasita a scapat.gif


O veste proasta...cred...furca trebuia sa fie verde....dorel a vopsit o alba perlat....
wolfin
In seara asta ma apuc de ea.
MuciX
Super dragut arata piesele. Te mai induri sa o scoti din vitrina acum? tongue.gif
wolfin
In timp ce curatam..am descoperit o coronita cu defect...din fabrica

Unde plm gasesc coronita dasta....
Adrian Frigo
Ăhă,mai merge aia mult și bine! wink.gif
wolfin
Cromu e o gluma...la tija de la ghidon s a luat deja o bucata cand am strans nuca...partea buna ca dedesubt e tot crome....o sa o recromez...ca mai vreau niste piese

<span class='edit'>12 Oct 2017, 19:15:</span>
M a obosit la culme...maine restu
Bicicleta galbena
wub.gif I love it!
Saua e noua?

wolfin
Da e noua. La cea veche am cromat saibele deprindere..si sa vad sapt vitoare sau cand am timp sa imbrac saua veche in piele alba....

Vedem
MuciX
Friumocs
wolfin
Era sa belesc furca. Am pus pargia pt far..si nu intra pe filetul furcii...si cum aveam un ciocan la indeman....am zis ca intra ciocanita. Cand m am uitat mai atent am belit trei randuri de filet ..pe cc 1 cm...Am luat o la frezat si a intrat usor dupaaia. 052.gif

O pana am stran s o cu crichetu pana a plesnit filetu...dar a iesit repede...noroc c m a dus capu sa comand 3 bucati tongue.gif .



<span class='edit'>13 Oct 2017, 18:32:</span>
Mai am portbagaju de sablat si vopsit plus un ochi de pisica pe aripa fata si sigla de alu originala.

Frana fata am reconditionat o. Am frecat la ea 1 h sa luceasca. Am schimbat cablu si camasa (shimano)

MA declar multumitm
Acum vine greul...sa o invat pe cea mica sa mearga pe bicicleta

radmasa.gif
Victorine
Ce fain arata! Pe una de-aia am invatat si eu sa merg...
Felicitari!
wolfin
Multam.

Pe aripa fata vad ca a ramas o gaura in spate jos.

Mi se pare sau acolo era prinsa o protectie de cauciuc?....aparatoare de noroi..apa????
Victorine
Tin minte ca uneke aveau o limba de cauciuc acolo, nu stiu cat era de artizanala...
Bicicleta galbena
Cautand pe net poze vechi cu pegas, n-am vazut la nici una vreo astfel de protectie.
Nici a mea nu cred ca avea.


wolfin
Pai si atunci care e rolul acelei gauri?
Adrian Frigo
Dacă este vorba despre gaura asta [attachmentid=1628073368] aici venea un ochi de pisică alb,rotund.
Dacă e vorba de altă gaură( tongue.gif ),te rog să o indici!
marksman
Da, acolo era "ochiul de pisica" din fata.
wolfin
Ii jos..dupa prindere

Poza e invers cu josu in sus sleep.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.