Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pom de craciun in bord
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
danIstrate
Salutari ! Am si eu un Renault Clio Symbol 1.5 dCi 48kW ( 65 cp ) din 2003. De ceva luni intampin o problema oarecum enervanta.

Treaba sta in felul urmator:

A I-a, A II-a si A III-a talpa pana in 3000 de ture si se intampla urmatoarele:

Se aprind in bord martorii: STOP, Apa si Uleiul. Inainte se aprindea si bobina aia care acum sta aprinsa definitiv deoarece am probleme la injectoare.

Stie cineva ce dracu are ? Daca accelerezi progresiv, adica nu cu piciorul la podea, nu se aprinde neam. E, daca ii dai talpa primele 3 viteze pana in 3000 ( de obicei 2500-2700 ) deja cand treci in A IV-a sunt toate aprinse. Si stau aprinse cam 10-15 poate 20 de secunde. Masina nu isi schimba comportamentul, sa zici ca da in nas sau ceva. Nimic. Doar se aprind cenzuraturile alea in bord.

Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru zidul de scris de mai sus.
radu.mitran
Posibil cureaua de acceorii sa nu mai fie intr-o stare prea buna (sau sa se fi slabit) si cand se tureaza repede motorul sa nu mai invarta ansamblele asa bine...
espacern
Daca ai cunostinta de problemele grave pe care le ai cu injectoarele si continui sa rulezi asa inseamna ca o sa ajungi intr-o situatie mult mai grava.
Injectoarele defecte pot distruge motorul prin topirea capului pistonului.....daca esti in faza aprinderilor martorilor STOP/TEMPERATURA poate s-a si intamplat asta.
Pentru sa este un subiect arhidiscutat si nu trebuie inca un topic nou....inchidem aici si postezi in continuare pe alt topic deja deschis.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.