Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce semnifica codul de pe cutia de viteze?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
palin87
Salutare,

Am avut nenorocul de a-mi crepa diferentialul din cutia de viteze la un Laguna 2 din 2001 in 6 trepte. Din discutia cu mecanicul, am fost sfatuit sa schimb cutia pentru ca nu se merita sa o repar.

As avea o intrebare legat de compatibilitatea altor cutii de viteze.

Cutia de pe masina mea are codul PK6 - 001 inscriptionat pe ea. La dezmembrari, majoritatea mi-au zis ca nu conteaza, daca e 1.9 dci in 6 trepte o sa mearga orice cutie de pe o alta masina laguna 2 1.9 dci in 6 trepte.

Stie cineva sa imi zica daca e adevarat? N-as da pe ea 300 euro ca sa imi dau seama ca am luat-o degeaba.

Am gasit o cutie cu codul PK6 - 018, poate sa imi zica cineva daca ar fi ok asta sau macar ce semnifica codurile respective pentru a stii la ce sa ma uit?

Multumesc anticipat, o seara placuta.
espacern
Semnificatia cifrelor reprezinta indicele de viteza......adică rapoartele din cutie.
Daca vrei ca masina ta sa aiba performante identice cu cele de origine TREBUIE ca cauti cutie cu indice 001.....nu altceva cum prost spun mecanici.
O simpla cautare pe forum te ajuta sa găsesti subiectul care te intereseaza.....nu trebuie deschis tipic nou!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.