Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme AC Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Mihai109
Salut ! Ma numesc Mihai si am achizitionat un renault laguna 2 in urma cu 3 luni. Motor 1.8 16v dynamic.
Pentru inceput am doua intrebari.
De ce pe rece nu imi functioneaza pe partea stanga ci doar pe partea la dofer.
Si a doua intrebare , pot sa imi montez pilot automat ? Am gasit eu doua mufe unde ar trebuii sa fie butonul pentru pilot.

Aa , da si am uitat ceva . imi fluiera dimineata cand iau demaraj peste 2000 turatii. De la ce poate survenii fluieratul?
garc3a2000
Salut Mihai...
Partea stanga parca e la ,,dofer" in Romania...ai volan pe dreapta?
Oricum nu conteaza pe ce parte e volanul, problema e la un motoras de mixaj aer rece/cald pe partea respectiva , adica unde nu merge.
Acest motoras se blocheaza in 95% din cazuri si nu mai misca o clapeta care mixeaza fluxul de aer rece aau cald.
Cand ne lamuresti pe ce parte e te ajutam sa rezolvi problema .
mars
Pe topicurile deja existente, desigur...
mars
Redeschis la cerere. Si as vrea sa schimb titlul, astept sugestii de la initiator, ca nu sunt doar "probleme AC".

2 Sep 2017, 20:56:
QUOTE(Mihai109 @ 1 Sep 2017, 14:39)
De ce pe rece nu imi functioneaza pe partea stanga ci doar pe partea la dofer. Si a doua intrebare , pot sa imi montez pilot automat ? Am gasit eu doua mufe unde ar trebuii sa fie butonul pentru pilot. Aa , da si am uitat ceva . imi fluiera dimineata cand iau demaraj peste 2000 turatii. De la ce poate survenii fluieratul?
*


Sa le luam pe rand:

1. AC: motoras directionare aer, problema discutata aici, aici si in alte cateva locuri.

2. Pilot automat: s-a discutat aici, unde gasesti link si catre alte topicuri pe aceeasi tema.

3. Fluierat in accelerare: s-a discutat aici, aici si in alte topicuri pe aceeasi tema.

In primul rand, exista un topic numit "Probleme cunoscute Laguna II, Cautati aici inainte de a posta/cauta pe forum!" in sectiunea "Topicuri Importante" a ariei Laguna II, unde gasesti cam orice. Click aici.

Acum sa revenim la afirmatiile tale:

QUOTE(Mihai109 @ 2 Sep 2017, 18:44)
Vreau sa stiu motivul sau chiar motivele pentru care mi s.a inchis topicul cu cele trei intrebari care vi le.am adresat doar pentru a ma ajuta . Nu cred ca s.a incalcat vreun regulament sau vreo regula anume. In primul rand am cautat in jur de vreo 14 pagini si nu am gasit nimiv in legatura cu probleme mele , iar , singura solutie a fost sa intreb.
*


Dupa cum bine vezi, nu ai cautat cum trebuia. O simpla cautare in Google dupa "suierat motor Laguna 2" iti aducea noua rezultate fix de pe forumul asta: click aici.

Acum sa vedem ce zice regulamentul:

2. Mesajele

cool.gif Este de dorit a se evita abaterea de la profilul sectiunilor acestui forum (topic nou, deschis intr-o sectiune neadecvata). In acest fel, informatiile vor sta corect sortate, iar moderatorii vor avea mai putin de munca. De asemenea, este obligatorie folosirea optiunii de cautare (search) pentru a vedea daca subiectul pe care doriti sa il dezbateti, sub forma initierii unui nou topic, nu a fost deja discutat.

Asadar, aveai o gramada de topicuri la dispozitie unde sa pui intrebarile separat, ca sa nu iasa pe topicul tau nou deschis o varza de raspunsuri pe diferite teme. Asta daca cineva cu experienta s-ar fi aratat interesat sa raspunda, avand in vedere ca titlul tau (Probleme AC) nu e unul sugestiv pentru toate problemele enumerate, asa cum recomanda un alt moderator in topicul "Nu mai deschieti topicuri cu titluri aiurea" in sectiunea "Topicuri Importante" mentionata mai sus.
Mihai109
Ce pot spune , chiar mi.a fost indeajuns tot ce mi.ai aratat.
Chiar sunt multumit de ce mi.ai oferit si chiar iti multumesc.

Chestia este ca nu toti se pricep in ale internetului si care se pricep nu toti le au in ale 'forumului' ca sa spun asa.

Daca se poate doua zile sa m.ai ramana topicul deschis pentru ca as vrea sa verific si sa revin cu un raspuns daca s.a rezolvat ceva .

Cu stima mars

1 si 2 s.au rezolvat.
La 1 am schimbat motorasul mixare aer.
L.am avut deja de la alta dezmembrata dar nu am stiut ca este de la el.
Iar la 2 ce pot spune , ca acel post mi.a dat mura in gura si treaba va fi floare la ureche sa imi cumpar volan si maneta de lumini cu mufa de pilor.

La 3 ce am citit eu este la diesel eu am benzina


OFF: Scuza.ti romana de balta dar sunt tare obosit , plus ca nu prea am timp
mars
OK, ramane deschis cat vrei tu, pana rezolvi problemele si, daca ne scrii si cum s-au rezolvat, ramane deschis pe veci, ca tocmai asta e ideea forumului, sa gasim solutii si sugestii, dar intr-un mod cat mai organizat, cat mai usor de cautat si cat mai relevante.

2 Sep 2017, 21:51:
QUOTE(Mihai109 @ 2 Sep 2017, 21:01)
La 3 ce am citit eu este la diesel eu am benzina.
*



Stiu, dar acolo nu e vorba numai despre turbina, ci si despre curea de accesorii, pompa de servo, tubulatura admisie, chestii pe care le are si motorul masinii tale. Eu banuiesc cureaua...
Mihai109
S.a rezolvat si fluieratul la 'rece' verificat ulei cutie + completare 1 litru si .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.