Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vitezometrul defect
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
lagunaconcorde
Salut!

La o Laguna 2, 2002, 1.9dci am schimbat in service burduful de la planetara stânga. Au scos capul planetarei, cu ciocanul, evident, după care am observat ca nu-mi funcționează vitezometrul. Nu s-a aprins martorul de la abs, abs-ul ,
kilometrajul funcționand.
Am urcat masina pe elevator, au tras de ceva mufe si a inceput sa functioneze vitezometrul pe elevator, dar a rămas la viteza de 20km/h.
Afara a plecat de la 20km/h si s-a oprit pe la 80km/h, adică rămânea blocat la ultima viteza atinsă.
Ah, am ajuns si la viteza maxima din bord, prin oras. Nu pun poze ca m-oi trezi cu amendă. smile.gif
Acum...nu mai indică nimic.
Am făcut acel test (cartela, buton CB) iar acul vitezometrului nu face întreg testul.

Păreri?
AdR!@N
Tabloul de bord defect. Poate este doar o coincidenta ca a luat-o razna cand ai schimbat planetara.
lagunaconcorde
Mda...multumesc. Tot asa cred si eu, tablou bord defect.

Dacă acul vitezometrului nu face acel test de bord, s-ar putea datora vreunui senzor din afara tabloului de bord sau este exclus, tabloul de bord fiind defect?( daca mai sunt alte păreri de la patiti?)
A schimbat careva tabloul de bord, trebuie resetari, recalibrari...adica musai de pus testerul pe ea?

AdR!@N
Tabloul de bord trebuie sa fie tot de pe un diesel, în rest 'plug & play'. Cred ca știi ca va afișa noul kilometraj de la tabloul nou.
Era sa omit faptul ca pilotul se activeaza din tablou, deci daca masina donatoare nu a avut, o sa trebuiască sa il activezi cu Clip-ul.

Spor!
Adrian
lagunaconcorde
Adrian, credeam ca-mi dai vreo sansa c-ar putea fi de la vreun contact imperfect...
Inca o data mulțumiri!
Ah, cu Laguna 1(încă o am) , desi este ,,cu de toate"( gps, climatronic...), n-am pus-o in 5 ani niciodata pe tester, nici un martor aprins, nici un senzor dus, toata electrica functionala, la asta...
,,Progresam". smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.