Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pompa alimentare Espace
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Safrane,Velsatis,Avantime si Espace
GVP
Va salut , domnilor.
Ma bucur sa va regasesc din nou, dupa 2 ani.. biggrin.gif
Am un Renault Espace, produs 1998, motor JE, 1998 cmc. Acum 5 ani , dupa achizitionare, i-am montat instalatie de gaz. Altfel, la un consum mediu de 11 l/100 km, ar fi fost dificil de sustinut.
Imi pare insa ca, intr-un fel sau altul, faptul ca masina functioneaza pe gaz in majoritatea timpului afecteaza nu atat motorul, ci pompa de alimentare cu benzina. Astazi am schimbat pentru a treia oara pompa de benzina, intr-un interval de 5 ani si jumatate. Pompele cedeaza, cam o data la 2 ani, si de fiecare data in zile foarte calde. Stiu ca pompa de alimentare cu benzina lucreaza si in timpul in care motorul functioneaza cu GPL, dar refuleaza toata benzina absorbita prin retur.
Poate cineva sa imi dea sugestii pentru a creste durata de viata a pompei de benzina?
Multumesc.
espacern
QUOTE(GVP @ 8 Aug 2017, 20:05)
Astazi am schimbat pentru a treia oara pompa de benzina, intr-un interval de 5 ani si jumatate. Pompele cedeaza, cam o data la 2 ani, si de fiecare data in zile foarte calde.
      Poate cineva sa imi dea sugestii pentru a creste durata de viata a pompei de benzina?

Pompa de calitate.....si cantitate benzina minim jumatate in rezervor.
Adrian Frigo
Poate sã punã și mama pompelor...soluția cea mai bunã e sã se monteze un releu pe circuitul de alimentare al pompei care sã taie curentul atunci când nu e nevoie! smile.gif
espacern
Din motive de siguranta sistemul de alimentare trebuie sa fie disponibil non-stop......adica pompa trebuie sa functioneze permanent.
mark``
Corect, in plus, GVP, nu mai circula cu masina fara benzina in rezervor, macar pe sfert. Problema e ca rezervorul la Espace 3 e mare, are 80l si pompa nu e acoperita suficient de combustibil.
GVP
Va multumesc tuturor. Am sa ma conformez. Numai bine! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.