Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Erori multiple (ESP, gearbox, hill assist, sugestii?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
George 83
Buna,

După o spălare a mașinii la spalatorie m-am trezit cu o serie de erori: check auto gearbox, check.esp, check hill assist... Cutia nu a mai funcționat, abia am ajuns acasă, folosind cutia in manual. Erorile încă persista, nu intra automat in nicio viteza.

Din păcate e vineri după-masă, nu am găsit deschis la niciun service. Și săptămâna viitoare aveam programata o călătorie cu familia sad.gif

Aveți vreo idee daca are legătură cu umiditatea, faptul că tocmai spălasem mașina? Oare cat de tare merita să mă stresez in acest weekend, până apuc sa vb cu un service?

Modelul e Grand Scenic din 2011, 1.5 DCI, cutie automată EDC, 160,000 km

Multumesc,
George
Magic4Ce
E posibil sa ai apa la cutia cu sigurante de langaƒ baterie. Eu am patit asta.

21 Jul 2017, 21:52:
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=309124&hl=
George 83
Mersi de info! Mă uit la dimineața sa vad...
cj98czh
Ai spalat si motorul?
George 83
Nu, nu am spalat motorul. A fost o spalare normala la spălătoria automata dea Polus/Vivo
R19/16v
Eu as zice apa pe la un senzor ABS.
George 83
Ieri totul a revenit la normal, a mers și cutia automată și toate erorile au dispărut. Apoi a plouat un pic și din nou... E clar apa pe undeva. Cutia cu siguranțe pare să fie bine etanșată (nu am știut cum se desface), dar oricum mâine direct la service cu ea.
George 83
Verdict: e dus calculatorul de la cutia automată sad.gif
cj98czh
Eu tare cred ca ala trebe bine uscat si dupa aia etansat ... daca a mers dupa cateva zile de soare ...
findgogain
Check hill start assist îmi apare și mie pe lângă check ESP după o ușoară lovitura la roata.M-am programat pt verificare direcție.am observat ca nu mai merge nici hill assist in rampa...nu văd legătura....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.