Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu te bucura de răul altuia
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
#Dino
‎Nicoleta Nico‎ to Volkswagen
July 5 at 9:10pm · Otopeni ·

Rușine Volkswagen !!!

Mi-am cumpărat un VW Golf 7 nou ,vinerea trecută cu 7km in bord și după " lunga distanță de 53 km parcurși " a trebuit sa o
tractez pe banii mei (sâmbătă)pentru că ia cedat ambreiajul in condiții de utilizare normală( permis de 14 ani),răspunsul celor de la Porsche Bucuresti Nord a fost: va programam in service in 10 zile!Dupa lungi insistente am reușit sa ii conving sa îmi programeze mașina astăzi!
Răspunsul mecanicilor de la Porsche a fost: utilizare improprie!
Cost constatare 850 RON
Cost reparație undeva la 6000 RON
Întrebare: cât de prosti ne cred oare aceste service-uri?
Despre îngâmfarea angajaților nici nu are rost sa mai discut!
PS. Nici măcar factura de tractare de 120 lei nu o pot deconta pentru ca nu a fost tractata cu partenerii dumnealor!
Rușine Porsche Bucuresti !!!!


Sursa: Facebook / grup Volkswagen


[attachmentid=1628065820]

dandobre
Nimic nou. poate ii da o idee colegului cu mașina noua și neridicata care nu vrea să facă public cazul și așteaptă răspuns de la Renault
iulia_boris
Daca nu-i nemteasca nimic nu-i..
papa_mulo
E veveu in foame, nu mai da un leu pe garantii pana nu vi cu akm-ul la usa lor. Asta cu "utilizare improprie" a devenit deja lait motiv, pe la mai multi, nu doar la ei. In 53 de km nu imi dau seama cum sa rupi un ambreiaj in mintile lui...poate a tractat tipa vreun autocar ramas in pana smile.gif
Laurentziu83
Eu vreau poze cu volanta, placa de presiune pe ambele fete, discul de ambreiaj si, de preferat si cu rulmentul de presiune si carcasa ambreiajului. Ca sa stim a cui e vina.

Ambreiajul il farami si la 0 km, nu-i nevoie nici sa iesi din parcare. Doar sa legi o sufa de remorcare de un stalp si sa incerci sa o rupi. smile.gif
AndreiMR
In 50 de km nu ai cum sa strici un ambreiaj, nu poate fi vorba de utilizare gresita. Refuzul garantiei la asa ceva e marlanie pe fata, e clar un defect de fabricatie. Niciun service sanatos la cap nu va invoca tractarea a ceva imposibil de tractat fara sa aiba vreo dovada. Probabil ca o tipa care isi ia o masina noua nu se duce sa traga Gloria de pe camp imediat cum iese pe poarta reprezentantei smile.gif

Insa altceva mi-a atras mie atentia...850 ron cost constatare, 6000 ron reparatia. Ori au luat-o de fraiera pe doamna respectiva si i-au pus preturile astea la misto, ori ceva e putred in povestea asta. Fiindca nu exista astfel de preturi pentru o constatare sau un schimb de ambreiaj, nici macar la reprezentanta
cj98czh
Acu fara gluma ... ieri o vecina cu un A4 vroia sa o urce pe bordura ... si ca sa nu aiba probleme la bucsi a pus roata langa bordura smile.gif

A incercat de 2 ori cam 10 sec. sa urce ... va dati seama ca dupa a doua tura a iesit direct fum de sub capota ... saraca s-a speriat ca a luat foc ... da ce vina are ea ca masina este prost proiectata si nu stie sa urce borduri smile.gif
Laurentziu83
850 de lei constatarea ar corespunde demontarii cutiei de viteze, nu e un pret amormal.
Nu se va mai plati la remontare.
wolfin
Anvelopele erau de vina laugh.gif .

Dar nu comentez ca si eu am scos fum dintr un ambreaj..in zapada...dar nu scuza.
dandobre
Eu știam că dacă aș face reparația in service, nu se mai plătește sonstatarea sau de scade prețul ei din cel al reparației.
Nu se precizează dacă a și reparat mașina sau doar i s-au adus la cunoștință costurile in caz de.
Pe de altă parte nu vad de ce ar mai repara masina in reprezentanta pt păstrarea garanției din moment ce aceasta e doar pe hârtie și in caz de vreo altă defecțiune ulterioară ar păți același lucru.
papa_mulo
QUOTE(Laurentziu83 @ 7 Jul 2017, 15:04)
Ambreiajul il farami si la 0 km, nu-i nevoie nici sa iesi din parcare. Doar sa legi o sufa de remorcare de un stalp si sa incerci sa o rupi.  smile.gif
*



Poate un ambreiaj oarecare, cu Das Ambreiaj pleci cu stalpul dupa tine. smile.gif
@Wolfin: ambreiajele stock in general sunt din ce in ce mai proaste...e tendinta generala. Eu ii suspectez la modul cel mai serios ca ambreiajele stock sunt deliberat mult mai proaste fata de cele aftermarket de la acelasi producator. Din motiv de reducere de costuri.
skorpio_bog
Mai mult ca sigur au luat-o de fraiera, manarie a dealerului. Cat despre stricatul ambreiajului in 50km se poate. Au mai fost vreo 2-3 cazuri izolate de ambreiaj dus in sub 500 mile pe forumul din Uk si pe golfmk7.com care s-au inlocuit pe garantie, no questions asked. Cel mai probabil vreun lot slab de ambreiaje.
MoneyTalks
Vad ca tipa si-a facut cincediul in Singapore rolleyes.gif
stefandinescu70
Dar la OPC a incercat doamna ?? Este o lege prin care un produs nou care se defecteaza in X Km de la cumparare se schimba ( ORICE ) pe garantie . Nu ai cum sa strici un ambreiaj in 50 de km , numai decat daca este prost calitativ sau uzat cu max 3 sambete pana la deces.
OPC scrie pe doamna sigur si apoi , daca nu , trebuie sa ii scrie lui nenea VALMAR ( prin intermediul unei televiziuni ) = va avea masina rezolvata pana dimineata cu scuzele de rigoare + un buchet de flori ( fiind o doamna la volan , nu ? )
wolfin
Papa de asta sunt ferm convins....dar senzatia mea e ca prea au redus....competitia trebuia sa aduca ceva bun..nu bullshettt.
mars
Nu pricep de ce a fost nevoie de un topic nou pentru treaba asta. La "Faze de toata jena" nu mergea? Golf alb, gramatica slabuta... eu nu's 100% convins de ce s-a intamplat.
Bicicleta galbena
@mars - up.gif




luck33ro
Teapa clasica marca VAG - Porche romanika!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.