Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Chemare service diesel euro 6b
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane IV
Urlea Bogdan
Salut,vreau sa întreb posesorii de Megane 4 diesel euro 6b, daca ati primit scrisoare de la Renault cu privire la chemarea in service pentru update de soft in privinta emisilor?Eu am zis ca mai las putin si sun la dealer sa merg.
cj98czh
Pentru care motorizare intrebi?
jbn
Si eu am primit. Momentan sunt prins cu alte treburi. Dupa ce ma degrevez voi suna si eu. Insa am o retinere....sa nu cumva sa taie din putere biggrin.gif
Urlea Bogdan
Eu am diesel 1.5 110 CP si eu tot la asta m-am gandit, ca poate taie din putere.
softyty2016
Salut, de cand ai cumparat masina? cred ca e importanta si perioada fabricatiei. Eu am tot 110 cp si nu am primit (inca). Masina e luata pe 7 Iunie.
jbn
Eu o am din octombrie 2016, fabricata pe 2 septembrie 2016. Sincer nu cred ca are legatura cu perioada, nu specifica nimic in acea scrisoare despre perioada de fabricatie. Nici macar despre putere/capacitate cilindrica. Spune doar ca motorizarile euro 6b.
stefandinescu70
Rezolvarea , dyno test inainte si dupa resoftare ( fara dyno test oficial nu poti discuta nimic dupa resoftare ) ., Dupa aceea proces intentat Renault daca umbla la performante.
In general la nemti, dupa resoftarea la euro 5 cu probleme , au taiat cam 5/10 cp( din 150 cp ) si vreo 15nm ( in anumite plaje de turatie) , iar viteza max redusa cu 5/10 km la ora.

Mai multe de citit aici

https://www.reno.ro/Dieselgate-by-Renault-p...293884-s60.html

( ......nu scrie ceva despre reducere de putere sau cuplu dupa recall .........??? )
adrianovici_2006
O mai fac si altii!!!!!
http://www.gandul.info/auto/766-000-de-mas...ervice-16568701
Urlea Bogdan
A mea este cumpărată anul trecut in mai, sa vedem acum ce se întâmplă.
bLacky_cel_alb
Confirm ca am primit si eu ieri in posta "invitatia".
Cezar H
Salutare, eu o am din iunie, si nu am primit nimic, inca
softyty2016
Salut, din ce vad, numai cei cu masini din 2016 au primit. Sau poate trimit in etape?
baban sergiu
eu am avut ieri revizia la clio 2015 1.5dci 90cp si am facut si update la soft
primele impresi:
la viteze mici pare mai sprintena dar la viteze ppeste 40mp/h (60km/h) parca este mai lenese astea in modul ECO nu stiu in modul normal ca o foloosesc mai toot timpul in ECO conducand in oras cu viteza medie de 10mph (16kmh).
La prima impresie inca nu este edificator (numai 100km de la refostare) prca consumul a scazut avand 44mpg acuma fata de 38mpg inainte
O sa vad cum se coomporta in urmatoarea saptammanadupa vre-o 60 de ore de condus
Buf Dragos
@softyty2016 - eu nu am primit "invitatia" si masina este fabricata in 2016. M4 Estate ZEN - 1.5 dCi - 90 CP.
baban sergiu
acumm dupa 2000 mile (3200km) consumul sa stabilizat la 42.4mpg cu o viteza medie de 11.7mph - masina este fabricata in iulie 2015

in modul normal non ECO nu am vazut nici o diferenta

am si un megane 4 fabricat in mai 2016 si pt asta nu am pprimit invitatie la resoftare - am impresia ca nu toate au nevoie de update
kriprii
Salut,
Nu va recomand sa o faceti. Eu am facut-o, Renault Kadjar 1.5 Dci 110cp si se simte lipsa de putere, a crescut consumul si la relanti imi vibreaza masina cu totul...Masina in mom de fata este in service si ei zic ca ultima parte nu e de la resoftare, insa, e prea mare coincidenta. Cat despre consum si lipsa de putere au cam recunoscut, neoficial. Oficial raspunsul e ca nu afecteaza in nici un fel performantele masinii.
silvanu96
Interesant. Mareste cantitatea de motorina pentru a reduce noxele. Probabil fazele acelea de postinjectie, sau direct pe FAP.
Chestia de reducere a puterii ar putea fi doar efectul placebo (daca pleci de acasa la service ca faci upgrade la noxe si-ti taie din putere ,chiar asa o sa simti). Ar trebui verificat concret , nu neaparat stand dyno, cred ca merge si la cateva sprinturi cronometrate ,inainte si dupa.
old_jhon
Mie mi-au facut updateul la revizie. Nu mi se pare ca s-a schimbat ceva in comportamentul masinii.
jbn
Eu momentan am masina la reparat in service si mi-au spus ca vor face si acea resoftare (m-au prins la cotitura de...). Sper sa nu am surprize neplacute.
kriprii
@old_jhon in ce service ti-au facut update-ul?
vladof
De ce nu faceti un Dyno la masina, asa cum am facut eu cu speedman?

Aceleasi speculatii au fost si acolo, ca scade puterea motorului dupa un update la cutie. Nu a scazut deloc, fix tot aia a fost.
kriprii
La mine se simte fizic, daca nu era asa vizibil nu ma deranja...chiar nu ma intereseaza ce zice testu. Si cei din service au sesizat, iar consumul la fel se observa pe bord, dar cel mai enervant este vibratia la relanti...se misca usa daca e deschisa, efectiv dardaie iar scaunele fata vibreaza, oglinda interioara la fel...
jay333
Eu am zis "pas" cand m-au informat de resoftarea pentru aducerea la normele ... whatever.
kriprii
Masina in service de marti si ei asteapta solutia de la Depart Tehnic Renault...cine stie cat mai dureaza...
old_jhon
QUOTE(kriprii @ 26 Jul 2018, 11:28)
@old_jhon in ce service ti-au facut update-ul?
*



Meridian Vest.
gerula2006
Dacă masina este fabricată în iulie 2017 trebuie făcut update? Urmează revizia și sa le zic să nu umble la soft.
jbn
QUOTE(jbn @ 26 Jul 2018, 10:14)
Eu momentan am masina la reparat in service si mi-au spus ca vor face si acea resoftare (m-au prins la cotitura de...). Sper sa nu am surprize neplacute.
*



Aseara am luat masinutza de la reparat de la Meridian Vest. In urma resoftarii nu am simtit nicio diferenta in nicio situatie, nici la relanti, nici la accelerari (in modul neutru). Bine, testele le-am facut pe Iuliu Maniu, in limita bunului simt, dar sincer nu cred ca vor fi probleme. Sa vedem la consum cum sta. Spre finalul lui august voi merge in Croatia. Daca scot in jur de 5l/100 Km inseamna ca este ok. Atat scot de obicei conform stilului meu de condus.
gerula2006
Te-au obligat să o faci?
jbn
Nu m-au obligat. Doar m-au instiintat ca o vor face. Nu am avut nimic impotriva. Chiar nu stiu ce ar fi zis daca refuzam...
jay333
Ar fi zis ca trebuie sa semnezi ca nu esti de acord si atat.
meg2s
A trecut ceva vreme de la ultimele chemari in service pentru resoftarea injectiei la dizelache. Acum ma cheama si pe mine; cam ciudat avand in vedere ca al meu este fabricatie 07.2018 - adica dupa ce s-au apucat de resoftarile despre care s-a scris pe aici.
Sa ma astept sa mi-l configureze la 130cp, ca pe 1.6 dci normal?
Ca la geometrie asa mi-au facut - au reglat fara 4Control... tongue.gif

[attachmentid=1628120915]
jay333
Mie imi place abundenta de detalii oferite privind motivul si scopul „invitatiei”. La fel de multe iti spun si cei din reprezentanta.
meg2s
Pe cei din reprezentata ii suspectez (din pacate) ca sunt in necunostinta de cauza, ca in multe alte situatii.
Am de gand sa le spun inainte de resoftare, ca voi merge ulterior la dyno - sa nu fie surprinsi de eventuale reclamatii post-operatiune.
jay333
O sa ii cam doara la bașcheți. Si asta pentru ca rino iti poate baga oricand tot felul de placi cu „neomologat”, „neagreat de rino” sau „165 aia erau la volanta, nu la roata, tu ai masurat la roata, mai baga si uzura”. Eu unul am zis „pas” cand au vrut sa-mi bage mufa. Am facut bine, am facut rau, nu stiu.
tatimeu
ai facut bine
einstein1984
QUOTE(meg2s @ 25 Sep 2020, 09:48)
Pe cei din reprezentata ii suspectez (din pacate) ca sunt in necunostinta de cauza, ca in multe alte situatii.
Am de gand sa le spun inainte de resoftare, ca voi merge ulterior la dyno - sa nu fie surprinsi de eventuale reclamatii post-operatiune.
*


ar trebui sa mergi si inainte daca vrei sa dovedesti ceva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.