Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fuge spatele metan 3 1.9 2009
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
saracsan87
Salut colegi de drumuri! Am și eu o problemă la un megan 3 2009, pe denivelări de drumuri îmi fuge spatele stânga dreapta. Țin sa precizez ca nu bate nu troncane și nici nu trage stânga dreapta. Care ar fi cauza? Un mic sfat va rog!
espacern
Tinuta de drum depinde de stare amortizoare/pneu/bucsi.....de verificat!
Georgeava
amortizoare / bucsi punte
saracsan87
La testarea clasica a, amortizoarele prin apăsare pare sa fie ok. Vati mai întâlnit cu problema asta trebuie sa o duc în service?
R19/16v
Da. Ia amortizoare.
Aia nu e nicio testare!
saracsan87
Ok mulțumesc pentru răspunsuri. Astăzi fac o vizita la service pentru constatare. Revin cu detalii.
solidconvert
Daca ai cauciucuri nasoale poate sa ti induca senzatia asta de balans si din talonul cauciucului... wink.gif
qazq
Verifica si presiunea sa nu fie prea mare.
saracsan87
Salut am revenit! 1 amortizor fata dreapta și 2 bucși fata verificate pe stand și găsite defecte. Urmează să le schimb pe amândouă amortizoarele și bucsile și sa sper ca nu mai face asa.
Mulțumesc pt. Sfaturi și ideii
saracsan
Revin din nou problema nerezolvata.
Am schimbat amortizoarele fata bucși fata, dar fenomenul persista.Am verificat presiune în pneuri 2.2 în toate 4. Amortizoarele pe spate pe stand miau dat stânga 52 dreapta 47 oare sa fie de acolo mecanicul mia spus ca nu știe de unde dar amortizoarele nu sunt gata pe spate mai merg asa sa nu le schimb. Mai aveți ideii?
cj98czh
Nu stiu cum te-ai gandit tu ca schimband ceva pe fata rezolvi problema cu spatele ... este ok ca le-ai schimbat daca erau duse ... dar alea erau altceva ... tu inca nu ai gasit cauza la ce provoaca "plecarea" spatelui ... acolo trebuie sa te uiti ... anvelope, bucsarai, arcuri, amortizoare, bara stabilizatoare ...
saracsan
Stabilitate pe șoseaua este una excelentă dar dacă trec peste denivelări indiferent de viteza face balans stânga dreapta. Poate m-am repetat scuze.
cj98czh
Fuge spatele sau face balans ?!? ... ca diferenta este mare ..
saracsan
Bara stabilizatoare pe spate? La megane 3 nu am văzut. Poate greșesc eu sunt nu am văzut bine
cj98czh
Nu stiu daca are sau nu ... normal ar trebui sa aiba ..
saracsan
Ma repet Balans stânga dreapta peste denivelări cand trec cu rotile spate . Și doar în partea din spate asa este senzația
qazq
La M3 se duc mai repede amortizoarele spate decat fata. A mea topaia putin in curbe cu denivelari, ori sunt amortizoarele duse ori ai condus inainte o masina cu suspensie independenta spate si te-ai obisnuit asa. Am mers cu un focus generatia 1 si pe curbe cu denivelari se comporta mai ok decat m3.
Ciorapel
”miau” / ”mia” ... trecând peste astea, ontopic :

Mașina o ai de nouă ? Dacă nu o ai de nouă, ai pus-o pe un stand să vezi dacă e aliniată, să nu fi fost cumva daună totală să meagă strâmb pe stradă ? 52% / 48% grad de uzură amortizoare ? Ca mecanic trebuie să fii cel puțin tembel să spui că ”mai merge așa”.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.