Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum ulei
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
Carabel13
Salut !
Detin un Renault Clio III diesel 1.5 din decembrie 2006 iar in ultima perioada ( adica cam 1 an ) consuma ulei si scoate foarte mult fum negru si nici nu prea mai trage .
Metionez ca am schimbat turbo , a fost pusa pe mai multe testere si cica nu are nimic
A fost curatat si EGR - ul iar timp de o perioada a mers bine.
Acum abia mai merge : scoate fum negru , abia trage , consuma ulei ( aproape 1 l la 10.000 km ).
Pareri ?
Multumesc .
dethave
Asta nu e consum de ulei...te poti plange de 1litru/1000 km(generic vorbind). Un motor ce consuma ulei scoate fum albastrui ..fum negru=motorina nearsa,recte turbina cu probleme,debitmetru defect,filtru aer infundat,injectoare paradite,intercooler spart,furtun intercooler defectuos...etc.
De curiozitate..tester Clip si cineva care stie sa interpreteze ce afiseaza Clip-ul s-a uitat la masina?
Carabel13
A fost pe tester dar de Clip nu am auzit si nici cine a facut tester-ul nu a zis nimic .
Mi-ai putea spune te rog unde as putea merge sa rezolv problema ?
In Bucuresti ?
dethave
Clip=tester dedicat Renault.Atelierele auto mai răsărite il au,ca și reprezentantele Renault.Nu știu unde să-și spun sa te duci, pentru că nu sunt din București...
Cel care interpretează codurile de eroare afișate de tester trebuie să fie "pe meserie".
Mai ai răbdare,o sa-ti recomande colegii de forum pe cineva...
AndreiMR
Pentru constatare du-te la o reprezentanta Renault...Mival Mach 1 sau Serus sunt foarte ok. Mai departe, in functie de ce problema gasesti, reparatia vezi tu unde o faci. 1l la 10k km nu e o problema, si eu am avut Clio diesel si consuma cam la fel ulei...asa a facut de noua si pana am dat-o. Am fost la mai multe verificari cu ea, si n-am vrut sa se desfaca motorul pentru un asemenea consum de ulei, din moment ce nu erau pierderi, nu il manca pe la turbina etc.

Daca zici ca s-a curatat EGR, a mers bine si acum face la fel, eu as incepe investigatia de acolo. Posibil sa fi cedat de tot EGR dupa acea curatare, nu ai fi primul care o pateste
crisolro
functionarea defectuoasa sau deloc a egr-ului poate duce la consum de ulei?
AndreiMR
Nu cred, dar duce la fum negru si la o masina care nu trage. Ce are el sunt probabil 2 probleme diferite...adica consumul de ulei si fumul negru.
Carabel13
Am inteles problema consumului de ulei adica 1 l la 10.000 km de fapt nu este o problema .
Am dus astazi masina la service sa rezolv fumul negru si lipsa de putere si am sa revin cu cauzele gasite si sper si rezolvarea .
Multumesc !
Carabel13
Salut !
Revin cu amanunte :
- EGR -ul cica era blocat - a fost curatat ;
- pe la turbo era un furtun si o garnitura erau sticate ( desprinse ) si dadea si cu ulei pe acolo ; baiatul a gasit un furtun la dezmembrari ca nou era 500 lei
Acum masina trage foarte bine nu se mai ineaca , mai da cu ceva fum dar probabil este ce sa depus pe esapament . Inca nu stiu daca mai consuma ulei .
Am mai schimbat si discurile cu placutele de frana pe fata si telescoapele pe spate + completare cu freon .
Am sa revin cu amanunte .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.