Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reglaj kilometraj corect
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
edy99
Salut!
Ma confrunt si eu cu urmatoarea problema, si anume, kilometrajul partial, ala ce merge pana la 999.9 km, nu bate cu, kilometrajul partial al cb-ului, al uch-ului, cel partial, care se poate si el reseta, in acelasi timp.
In mod normal, ar trebui sa bata km pe km, dar el, de ex la 100 de km parcursi, e diferenta intre cel norma si cel din cb, de 600 de metrii.
Astept raspuns!
Multumesc!
DApophis17
Apoi in tara asta nu ma mai mira nimic, ca toti fura ca-n codru'.
audiofilu'
Care sa fie pretul pentru modificarea kilometrajului in sensul cresterii numarului de kilometri?
Nu vreau sa o fac mai tanara ca nu o vand, vreau sa arate cat am facut pana acum, dintr-o eroare a ceasurilor arata mai putin cu vreo 6300 de km.
Cat sa fie, 100-150-200 de lei?
Gil26
Nu stiu ”pretul” pentru modificarea kilometrajului dar acesta se ”inregistreaza” nu doar in TdB ci si in injectie, ABS...dar da, si la LagunaII se poate modifica in sensul cresterii numarului de kilometri. Tinand cont insa de ceea ce ai scris:
QUOTE
Am facut un test CLIP, abia acum am reusit sa ajung la el.
Calculatorul ceasurilor de bord nu raspundea la interogare, dupa cateva incercari s-a demontat bordul si s-a pus la racorit. Aveam 285000 de km facuti deja ieri, dupa remontare aparea ca mai am 2675 de km pana la schimbul de ulei, s-a resetat intervalul de service si a ramas la 10000 de km insa kilometrajul arata mai putin, vreo 277500 de km aproximativ. La 280150 km am schimbat uleiul.
Probabil atunci (la 277500) s-a intamplat ceva... Acum am mai putini km inregistrati.

se pare ca si cu asta incerci doar sa ”tratezi” efectul fara insa a rezolva cauza, dar neavand alte detalii\informatii despre problema ce si cum s-a facut\verificat, etc. eu ma opresc aici, dar poate ceilalti colegi iti vor raspunde.
Toate cele bune!
audiofilu'
Nu găsesc om sa depisteze mai mult, mai în amănunt problema, tocmai am spus că preferă să se limiteze la a schimba cu reper nou.
Și eu vreau să știu ce a generat acest comportament, ce s-a întâmplat atunci la acel kilometraj dar cine să îmi spună?
Nu vor să facă sau nu știu mai mult, nu am ce sa fac ..

Mi s-a propus un preț de 200 de lei pentru readucerea kilometrajului la indicația reală.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.