Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lumina torpedou
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
7urbo95
Salut baieti, am vrut sa schimb si eu renumitul bec din torpedou, pentru o lumina mai "funny" asa, l-am scos pe cel de origine, l-am pus pe cel custom, se aprindea, nicio problema.
Dupa l-am scos din nou ca sa ii schimb pozitia sa bata mai bine lumina, si acum nu mai am lumina in torpedou, nici de la becul custom nici de la cel de origine

Intreabarea mea este: aceasta iluminare are vreo rezistenta in panoul cu sigurante, care s-o fi ars cand am bagat surubelnita ca sa pot scoate becul?

16 May 2017, 16:37:
Cineva, vreo idee?
7urbo95
Se poate închide acest topic pentru ca am schimbat siguranta din coltul din dreapta sus al panoului de sigurante (cea pentru functia de iluminare de pe partea dreaptã, o siguranțã maro de 7,5A) si totul a revenit la normal
Gabriel-Iulian
Nici mie nu imi functioneaza lumina din torpedou si am pus bec bun, am schimbat si siguranta aceea de 7.5 . Am observat ca fara siguranta aia nu merge nici pozitia pe partea dreapta ...tinand cont ca acum functioneaza pozitia, clar nu e de la siguranta.
Mai are cineva vreo idee?
R19/16v
*siguranta
7urbo95
Verifica lampa becului, vezi ca are un fel de brat, care atunci cand inchizi usa la torpedou, iti detaseaza partea metalica ce face masa pe bec pentru a se aprinde atunci cand ai usa deschisa la torpedou.
Daca bratul in cauza nu mai se aseaza bine pe suportul becului, ala poate fi problema
Gabriel-Iulian
e ok lampa, dar becul tot nu functioneaza sad.gif
Holistic
Salut Gabriel-Iulian,

Spune-mi te rog, ai rezolvat problema?
Ma confrunt cu aceeasi situatie. Tot ce am putut constata e ca am masurat cele doua contacte din soclu si sunt in scurt-circuit. Tind sa cred ca nu asa ar trebui sa fie (trebuie sa fie o diferenta de potential > tensiune).

Am dat jos capacul de bord si am urmarit firele de la soclu (atat cat a fost posibil) si nu sunt urme cum ca ar fi topite sau intrerupte.

Are cineva idee care ar putea fi problema?

Nu este siguranta!

Multumesc
Gil26
Nu stiu daca mai raspunde din 2017, dar atasat doua capturi poate te ajuta (sunt doua scheme, cu si fara switch), verifica continuitatea intre bec-168 si cutia sigurante habitaclu-1016 pinul N7 firul ar trebui sa fie albastru rezistenta Ri<1 ohm, plus masa MJ eventual si switch-ul.
Holistic
Salut si multumesc pentru raspuns!

Din pacate, schemele nu se potrivesc in cazul meu. Masina este Megane 1 1.6 16V 107CP LA11 2002

Ai cumva schema electrica pentru modelul asta?

cj98czh
nu i-a iesit copy/pate-ul ca alyceva oricum nu stie sa iti spuna ce sa faci
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.