Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fir parbriz incalzit
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
deejay4angels
Salutare! smile.gif

Sunt un posesor nou de Megane 1.6 RXE 1999, si cand am scos bateria am descoperit un fir de la parbriz care este deconectat. Nu am gasit prin topicuri o astfel de informatie, asa ca va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa fie conectat. Pe consola se afla atat buton pentru incalzirea lunetei, cat si buton pentru incalzire parbriz. La masina functioneaza tot ce este electric (geamuri electrice fata/spate, oglinzi electrice si incalzite, incalzire luneta, incalzire in scaune, etc.).

Multumesc! rolleyes.gif
cnada

Dimineata am sa ma uit la mine si eventual iti fac si poza.. in cazul in care am acest fir.. Ma gandesc ca poate fi de la masa!
deejay4angels
Multumesc, si eu banuiesc ca este conectat undeva la masa. Bateria este aproape noua, probabil cel care a schimbat-o a uitat sa conecteze acest fir.
espacern
Ala nu este cablaj/fir de origine.....posibil de la alimentare statieaudio.
deejay4angels
QUOTE(espacern @ 4 Apr 2017, 05:59)
Ala nu este cablaj/fir de origine.....posibil de la alimentare statieaudio.
*



Pare sa fie un fir direct de la parbriz, insa cand am timp o sa demontez plansa de bord sa vad daca este un cablu din alta parte. Multumesc pentru sugestie. smile.gif
cnada
M-am uitat astazi si nu l-am vazut! Si am parbriz incalzit si funtioneaza așadar de acolo sigur nu este!
Poate de la alarma...ceva oricum adaugat ulterior.
deejay4angels
QUOTE(cnada @ 4 Apr 2017, 14:13)
M-am uitat astazi si nu l-am vazut!  Si am parbriz incalzit si funtioneaza așadar  de acolo sigur nu este!
Poate de la alarma...ceva oricum adaugat ulterior.
*



Multumesc! wink.gif

La fel a spus si @espacern, dar trebuie sa demontez plansa de bord ca sa vad de unde vine. Pe la zona bateriei pot vedea doar ca vine exact de sub parbriz, insa nu-mi dau seama ce ar putea fi. smile.gif
deejay4angels
Salutare,

Astazi am demontat plansa de bord si am observat ca firul iese direct de la parbriz, asa ca m-am decis sa-l conectez la borna de minus (la plus era prea scurt firul ca sa ajunga).

Dupa ce l-am conectat am testat incalzirea parbrizului si functioneaza perfect, iar daca il deconectez nu se mai incalzeste.

Probabil sunt mai multe tipuri de parbrize cu incalzire, si din aceasta cauza are alimentare diferita fata de cele aflate pe model de masina asemanator.

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Numai bine!
EDC_cip
daca tot sa deschis acest topic a cumparat cineva vrun parbriz cu incalzire nou si la ce pret ?
eviltuning
Vreo 1200 pe aftermarket, dar se gaseste foarte rar si 2780 la reprezentanta
Rossi
Are careva sau stie pe cineva care are un parbriz de magane 1 cu incalzire de vanzare?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.