Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prima amenda
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Arhimede
Dupa 12 ani de soferie, m-am ales cu programul "prima amenda". 435 RON=3pcte de amenda.
Mai am 47 de ore, timp in care trebuie sa platesc minimul de 145 RON.

Care este cea mai simpla metoda si ce pasi trebuiesc urmati?

-Ghiseul.ro/CEC?
-Dupa efectuarea platii trebuie sa merg cu/sa trimit dovada undeva?

Help! icon_mrgreen.gif
hepea
N-am mai primit de mult amenda dar ultima am platit-o direct organului. Penultima la cec si dovada trimisa cu confirmare de primire la politia judeteana (unde am luat amenda).

Dar, cel mai important (!!!), oriunde ai plati, oriunde ai trimite dovada platii, PASTREAZA CHITANTA! Este foarte posibil sa-ti apara peste ani si ani la fisc ca neplatita. Nu glumesc smile.gif
Lord Hades
Cel mai bine plãtești la administrația financiara de care apartii. Și intri acolo dacã mai e nevoie sa trimiți dovada de plata pe undeva.
b06fcn
Daca ai luat 435 lei amenda, in 48 de ore poti plati jumatate, minimul ala e calculat gresit, ai de plata 217,5 lei.
Se poate plati si pe ghiseul.ro, iti vine pe mail si dovada platii si nu mai ai alte dureri.
R19/16v
Nu plateste jumatate din minim?
Arhimede
Nici eu n-am inteles cum se calculeaza.

Am primit-o in localitatea X de la un agent al poltiei Y, unde X si Y sunt in Ilfov smile.gif.

Dovata o pot trimite pe mailul politiei ilfov?
medelin
Ce dovada mai baieti?
Eu am platit-o la posta.
sorin1983
du-te si plateste-o la cec sau unde vrei... daca nu iti accepta 145 lei contesta procesul verbal pentru ca e intocmit aiurea.
b06fcn
In 48 de ore de la emitere se plateste 50% din minim, conform legii. Sa inteleg ca amenda de 435 nu este sanctiunea minima? Mi se pare ciudat rau, de regula militienii dau amenda minima, cel putin mie asa mi s-a intamplat de fiecare data.
R19/16v
Probabil ca de cand au inceput sa capete bonusuri in functie de amenzi... sunt mai generosi
AR-18-MOS
Da? Si de cand au inceput?
DannyY
Pentru ce abatere ai primit amenda? Asa aflam care e sanctiunea minima.
Arhimede
Pe la ora 23 fara am facut stanga imprejur imediat dupa ce se intrerup parapetii inainte sa faci stanga spre Corbeanca. Nimeni in spate, din sens opus pana la 500 liber.

Politia la datorie, in "misiune de prevenire". Iese unu, imi ia actele, ii recunosc gresala, pleaca la masina.

Revine.Oficial n-am purtat centura, n-am semnalizat si alte mizerii.

De platit am platit online(ca sa nu fac reclama), si am trimis dovada primita pe mail pe adresa ipj ilfov. Am sunat la ipj si mi-au confirmat adresa.
DannyY
Eh, te-a iertat. Era de 6 puncte penalizare si amenda mult mai grasa...
St
QUOTE(R19/16v @ 31 Mar 2017, 12:58)
Probabil ca de cand au inceput sa capete bonusuri in functie de amenzi... sunt mai generosi
*



Stirea aia e din Rep Moldova, nu in Romania wink.gif


Arhimede, nu e reclama, e doar util si pentru altii, asa ca poate ne zici si unde ai platit.
Arhimede
M-a iertat. M-a dernajat atitudinea lui de atotputernic care imi face o megafavoare si i-am confirmat si eu ca statea la panda cand a afirmat ca-i acuza lumea ca asta fac. S-a enervat mi-a batut obrazul si a plecat nervos.

Nu stiu cat de mustrat de constiinta sa ma simt.

Am tacut am tacut dar n-am putut sa ma abtin.

Nu stiu daca era iritat ca nu am sarit cu ceva maruntis, sau chiar era obosit. Si nu stiu cat statea la prevenire sau cat sa dea cineva o "Feteasca".

<span class='edit'>31 Mar 2017, 18:41:</span>
QUOTE(St @ 31 Mar 2017, 18:39)
Stirea aia e din Rep Moldova, nu in Romania wink.gif
Arhimede, nu e reclama, e doar util si pentru altii, asa ca poate ne zici si unde ai platit.
*



Undeva pe PV scrie asa:
"Plata se poate efectua si prin instrumente de plata electronice in cadrul Ghiseului virtual de plati, caz in care nu aveti obligatia de a face dovada platii unitatii din care face parte agentul constatator"

Morala:read the fuching instructions!!
Lord Hades
Greșit! Morala pune waze și respecta codul rutier! smile.gif
SandelBS
QUOTE(Arhimede @ 31 Mar 2017, 18:39)
M-a iertat. M-a dernajat atitudinea lui de atotputernic care imi face o megafavoare si i-am confirmat si eu ca statea la panda cand a afirmat ca-i acuza lumea ca asta fac. S-a enervat mi-a batut obrazul si a plecat nervos.


Bravo. Daca te prinde politia ca ai incalcat o regula rutiera si acuzi agentul ca sta la panda atunci esti roman, pur-sange
AR-18-MOS
Acu' ce sa faca? Nu toti sunt barbati, ca sa-si asume consecintele faptelor.
R19/16v
Eu, cu toata sinceritatea, as lua permisele tuturor celor care intorc pe DN1...
Am vazut atata amar de accidente cauzate de miscarile astea, atatia prosti imprasitati pe drum...
Abia astept sa termne cu separatoarele de sens, macar pana la Comarnic.
Relu11
Si eu sa termine de pus separatoare si sa faca sensuri giratorii la toate intersectiile, dimineata intre Balotesti si Otopeni este bara la bara din cauza celor care fac stanga pe DN1
Arhimede
QUOTE(SandelBS @ 2 Apr 2017, 20:02)
Bravo. Daca te prinde politia ca ai incalcat o regula rutiera si acuzi agentul ca sta la panda atunci esti roman, pur-sange
*



Eu recunosc ca nu am avut o atitudine 100% ok pana la capat. Am precizat asta.

Am recunoscut gresala, vina si "pedeaspa".

Am comentat pur si simplu aprobator cand organu a precizat ca lumea spune ca ei stau la panda. Asta dupa ce l-am asteptat sa scrie 15 minute pv-ul si l-am mai auzit 15 minute cum mi-a tinut un discurs.

Intr-o zi in care am stat 3 ore in trafic bara la bara pe vreo 50km, am dreptul sa comentez cum vreau faptul ca aproape de miezul noptii se face prevenirea, atata timp cat suport consecintele greselii.

Ca tu vrei sa spui ca "acuz", e dreptul tau de a te exprima liber la fel cum am facut-o si eu.

In 12 ani, mai gresim....
MMVI
Arhimede hai sa fiu si eu rau: in 12 nu ai fost nu ai primit nici macar un avertisment dar asta nu inseamna ca nu faci de obicei la stanga in zona aia tongue.gif ; pe de alta parte eu nu am vazut pe nimeni sa semene a usa de biserica biggrin.gif
corbex
Pai nici nu stii cum arata o usa de biserica. Ca nu te duci.
Arhimede
Pai nu e valabila nici o extrema.
Iti garantez ca am o atitudine foarte ok ref la politie, si la fel de ok fata de a recunoaste greselile.
Cu cei care isi manifesta autoritatea deplasat am o rabdare limitata.
DannyY
Adica ai vrea sa se aplice doar legea lui Arhimede tongue.gif
VladSoare
QUOTE(Arhimede @ 5 Apr 2017, 16:10)
Cu cei care isi manifesta autoritatea deplasat
*

...ceea ce în cazul de fațã înțeleg cã nu s-a întîmplat.
Atunci despre ce vorbim?
Arhimede
QUOTE(VladSoare @ 6 Apr 2017, 17:07)
...ceea ce în cazul de fațã înțeleg cã nu s-a întîmplat.
Atunci despre ce vorbim?
*



Eu vorbeam despre cum se plateste o amenda.

Nu stiu lupii moralisti despre ce vorbesc.
klaus
la sectorul 5 este sigur-sigur o lipsa crasa de legatura intre ghiseul.ro si evidentele primariei.
Asa ca eu nu prea cred in asta cu "Plata se poate efectua si prin instrumente de plata electronice in cadrul Ghiseului virtual de plati, caz in care nu aveti obligatia de a face dovada platii unitatii din care face parte agentul constatator".
Arhimede
In Auchan Titan a aparut a 2-a zi dupa ce mi-am luat eu amenda un ghiseu fizic al ghiseul.ro.

Za irony..

vallixx
Eu n-am sa fac pe moralistul pentru ca nici eu nu conduc ca la carte dpdv al regulametelor rutiere, pacatul meu fiind ala ca o mai calc pe coada peste limita. Nu aiurea si nu in.momente cand acest lucru e periculos. Am discernamant si nu fac prostii. Dar....stiu, legea e lege. Ceea ce e corect. Vreau insa totusi sa ajung unde am nevoie ceva mai repede decat autobuzul, ca de aia nu platesc bilet RATB ci platesc impozit, revizii, RCA, bezina....etc.....si ocazional vreo amenda. biggrin.gif

Am doar de comentat la faptul ca tu ai zis ca ti-ai recunoscut "greseala", ori, fara suparare, ceea ce ai facut tu nu prea e greseala ci cam e intentie. Poate si de aici atitudinea mai moralista a agentului.

Ca stau la panda ....asta e clara, aici nu e niciun dubiu.
Lumea nu-i toata tampita.....daca le-a mers vorba ca stau la panda e pentru ca asa fac.
Fara foc nu iese fum.

Despre amenda..oricum ai facut plata si indiferent cui ai trimis dovada.....pastreaz-o si tu.
Am patit sa nu am datorii ani de-a randul, dupa care sa "apara" la fisc vreo amenda veche....asa ca tine o dovada, indiferent daca trimiti sau nu o copie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.